• ‚‚Tamiš“ pokazao zube ‚‚FMP-u“

PANČEVO – U drugom kolu Super lige Srbije u okviru grupe A u Hali sportova na Strelištu snage su odmerili košarkaši ‚‚Tamiša“ i ‚‚FMP-a“, a slavila je ekipa iz Železnika rezultatom 65:80 (10:22; 27:11; 13:30; 15:17). Gosti su do pobede došli zahvaljujući boljoj igri u prvih pet minuta susreta, ali i tokom cele treće četvrtine kada su čvrstom odbranom naterali pančevački sastav da napravi četiri greške u napadu za samo tri minuta, a zatim su to iskoristili da postignu lagane poene iz kontranapada, na koju domaćin nije imao odgovor.

Utakmica u gotovo punoj Hali sportova na Strelištu bila je mnogo neizvesnija nego što to krajni rezultat govori. Ekipa koju predvodi trener Bojan Jovičić nije dobro otvorila utakmicu, pa je ‚‚FMP“ brzo i lako stekao dvocifrenu prednost iskoristivši blagu uspavanost odbrane ‚‚Tamiša“. U drugoj deonici domaćin je zaigrao znatno čvršće u odbrani, rotirali su veoma dobro u odbrani, popravili su zagrađivanje i na taj način sprečili skok gostiju u napadu. Ovakvom odbranom naterali su ekipu ‚‚FMP-a“ na brojne greške što su iskoristili da dođu do lakih poena kontranapadima, dok je u pozicionom napadu lopta imala brži protok, pa su samim tim odlični šuteri, poput Smiljanica i Miloševića, često ostajali sami na šutu za tri poena. Najbolji strelac ‚‚Tamiša“ ove sezone, Ivan Smiljanić je sa 8 vezanih poena doveo svoj tim na četiri poena zaostatka (20:24), da bi u 15. minutu meča Miloševićevom ‚‚trojkom“, domaćin stigao do prvog izjednačenja (25:25). Izabranici Slobodana Klipe su se dosta mučili u šutu sa spoljnih pozicija, a kako je ‚‚Tamiš“ zatvorio svoj reket, gosti su teško postizali poene. Do kraja prvog poluvremena ‚‚Tamiš“ je odličnom igrom uspeo da napravi preokret i na odmor ode sa četiri poena prednosti – 37:33

Iako je Nemanja Manojlović postigao ‚‚trojku“ na startu drugog poluvremena, ‚‚FMP“ je iz svlačionice izašao spreman da se bori za pobedu, što su pokazali čvrstinom u odbrani, koja je dovela do brojnih grešaka domaćina. Bez prvog organizatora igre, Filipa Dumića, koji nije nastupio na ovom meču jer mu je na treningu pukla arkada, ‚‚Tamiš“ nije mogao da na adekvatan način organizuje napade. Greške su se nizale, a gostima je uz dobru odbranu proradio i šut sa distance, pa je ‚‚Tamiš“ kao i u meču sa ‚‚Crvenom zvezdom“ protivniku dozvolio da za 10 minuta postigne 30 poena. U poslednju deonicu prvoplasiranu tim Košarkaške lige Srbije je ušao sa 13 poena prednosti (50:63). Domaći igrači su u poslednjoj četvrtini popravili igru, ali nisu imali ni snage ni vremena da dođu do novog preokreta, pa je ‚‚FMP“ zasluženo odneo bodove iz Pančeva

– Znali smo da neće biti lagana utakmica i presrećan sam što smo pobedili iz nekoliko razloga. Prvi razlog je što smo dva puta ‚‚Tamiš“ pobedili u regularnom delu prvenstva previše lagano i znao sam da ovaj tim ima ponos i da će igrači odgovoriti snažno kao i što su odgovorili. Oni su odigrali snažniju košarku nego mi. Drugi razlog je taj što smo mi pobedili u prethodnoj utakmici u Valjevu i rekao sam igračima da sam do sada barem deset puta doživeo da posle velikih pobeda, kao što je za nas ta protiv ‚‚Metalca“, da sledi spuštanje na zemlju, što bi se ogledalo u porazu od možda lošijeg tima. To sam očekivao i ne bi bilo nikakvo iznenađenje da smo ovde izgubili. Međutim smogli smo snage, proradio je i kod nas ponos, odigrali smo jaču i snažniju odbranu. U toj trećoj četvrtini smo vratili prednost na našu stranu i rešili meč onako kako smo i želeli, ocenio je posle susreta trener ‚‚FMP-a“, Slobodan Klipa.

Najefikasniji igrač susreta bio je Ivan Smiljanić sa 16 postignutih poena, dok je u redovima gostujućeg tima Ognjen Dobrić postigao 14, Filip Čović 13, a Dragan Apić 12 poena. U ekipi ‚‚FMP-a“ čak pet igrača je imalo dvocifreni učinak, dok je u redovima ‚‚Tamiša“ na poraz u velikoj meri uticao i izostanak ozbiljnijeg košgeterskog učinka ostalih igrača, a najviše najiskusnijih Stojadinovića i Kruščića

– Kao i protiv ‚‚Crvene zvezde“ rezultat nije pravo merilo onog što se dešavalo na terenu, ali možda smo zaslužili da izgubimo sa ovolikom razlikom s obzirom na to kako smo odigrali treću četvrtinu. Jednostvano, na izuzetnu agresivnost i kvalitet igre ‚‚FMP-a“ smo jako loše i veoma mlako odgovorili, povukli smo se, dozvolil smo veliki broj izgubljenih lopti, loše smo se demarkirali u napadu i dozvolili da nas oteraju iz zone šuta i razbili nam napad. Posle toga je sve bilo jako loše. U četvrtoj četvrtini smo povratili igru i sa 25 minuta meča stvarno ne mogu da budem nezadovoljan, ali utakmica se igra 40 minuta i protiv ovakvog protivnika svaka greška se kažnjava. Oni su u svemu isred nas, ali mi smo želeli da pokažemo naš ponos i da imamo kvalitet i mislim da smo odigrali korektnu utakmicu, ali nažalost ova dva igrača, koja realno imaju kvalitet i koja smo doveli kao pojačanja, nisu u najboljoj formi i ne donose ono što smo očekivali da hoće. Momci se trude, ali mislim da je liga duža da bismo bili konkretniji i opasniji tim, ali videćemo kako će se stvari odvijati još ove dve nedelje do kraja lige, istakao je trener ‚‚Tamiša“, Bojan Jovičić.

Odsustvo Filipa Dumića, koji najverovatnije neće nastupati ni u sledećem kolu, ipak je prema mišljenju trenera Bojana Jovičića, u velikoj meri uticalo na igru njegovog tima u ovom meču.

– Nisam hteo da spominjem njegovo odsustvo da ne bih stvarao alibi, ali Dumić je najiskusniji među trojicom naših plejmejkera. On je izuzetan pokretač naše odbrane, izuzetno je čvrst i veoma dobro čita određene sutuacije u protivničkom napadu, izuzetan je i u odbrani ‚‚1 na 1″, a najiskusniji je i u organizaciji napada. Sigurno nam je nedostajao, pogotovo u trećoj četvrtini kada je mladi Ilkić napravio mnogo nekih propusta i u napadu i u odbrani. Naravno, ne možemo da mu zamerimo ništa, jer je ovo njemu prva prvoligaška sezona, a već u prvoj sezoni igra i prvoligašku košarku. On je momak od 19 godina koji posle juniorske košarke, sada treba da igra protiv jednog Jovića, Mijića, Čovića.. To su momci koji imaju ozbiljan kvalitet i tržišnu i košarkašku vrednost i veoma sam ponosan na to kako se on bori, ali ima puno prostora za napredak. Pravi puno grešaka, ali mi ćemo njega istrpeti i ova Super liga koristi da i on nešto nauči i da pokuša da napreduje. Mislim da vreme radi za njega, ima talenta i pametno je dete, a na njemu je da radi i da napreduje, ocenio je Jovičić.

Posle dva odigrana kola ‚‚Crvene zvezda“ i ‚‚FMP“ zauzimaju prvo, odnosno drugo mesto na tabeli grupe A, bez poraza, dok su bez pobede na začelju ‚‚Metalac“ iz Valjeva i ‚‚Tamiš“. Stanje na tabeli će biti mnogo jasnije posle utakmica sledećeg kola kada će se u nedelju u Valjevu sastati ‚‚Tamiš“ i ‚‚Metalac“, a u Železniku ‚‚Crvena zvezda“ i ‚‚FMP“.