• Rijaliti spodobe ne čitaju, pink poezija živi i danas

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Gradimir Stojković, najčitaniji dečji prozni pisac sa ovih prostora u poslednjih dvadesetak godina, na jedno veče se vratio u grad u kojem je nekada živeo i u utorak, 4. oktobra, ispričao nam kako je tekao njegov razvojni put, baš onako kako pisac najbolje ume, kao priču prepunu sjajnih likova. 

    Prošlo je 10 godina od kada je prethodni put imao kjniževni susret u Pančevu. Sa velikim ushićenjem prihvatio je da bude gost u Gradskoj biblioteci. Kaže Grada da je ovaj grad je na njega ostavio najdublji trag, jer se sve prvo i lepo što se dogodilo u njegovom životu, dogodilo baš ovde. U Pančevu je napisao prvu priču, prvu pesmu, prvi put se istinski zaljubio, oženio se i dobio prvog sina. 

    – Kada neko tako odraste u tom vremenu, u tom okruženju, sa takvim društvom u kom sam ja bio, on je srećan. Ja pamtim to srećno doba i verovali ili ne, to što pamtim održava me u životu. Sve ostalo je došlo i prošlo kao borba za opstanak, da budem ovakav kakav sam danas. A za početak, zahvaljujem Pančevu, zahvaljujem svima koji su bili, koji su sada i koji dolaze. Ako budete onakvi, kakvi smo mi bili u Pančevu, biće sve u redu, rekao je Grada. 

    Njegova priča počela je anegdotama iz mladosti, gde je nezaobilazna ona o Atelju mladih i tome koliko mu je druženje i poznanstvo sa Mišom Nikolićem pomoglo kao piscu. U Ateljeu mladih je upoznao i Ivana Rakidžića, Miroslava Žužića, Zorana Rotara i mnogo druge ljude koji su mu puno značili u životu, a koji su kao i on uspeli da se ostvare u svojim profesijama. 

    Pričao je i kako je nastao Hajduk u Beogradu. U Biblioteci punoj dece i odraslih, vladao je muk. Priča o jednoj od omiljenih dečjih knjiga, koju priča sam pisac, izazvala je pažnju dostojnu ovog dela. Hajduk u Beogradu, kao i mnoga druga dela ovog vrsnog pisca nagrađena je više puta. Ipak, nagrade kojih se najradije seća su one koje su došle zahvaljujući žiriju u kojem je bio i sam Miroslav Antić.

    Druženje sa Gradimirom Stojkovićem, opravdalo je očekivanja svih prisutnih. Više od sat vremena, prijatelji i ljubitelji njegove književnosti slušali su priče i njegova sećanja na mnoštvo događaja koja ga vežu za naš grad. 

     

    Za 013info rekao je nešto više i o dečjoj književnosti danas. 

    – Ubeđen sam da imamo jednu od najjačih dečjijh književnosti ne samo u Evropi nego i u svetu. Imamo fantastične, izuzetne pisce, s jedne strane. S druge strane, kako reče Moša Odalović, književnost namenjena deci je voz druge klase. Tako nas tretiraju i niko ništa ne pomaže. Država ne vodi računa. Tu smo negde zaglavljeni. Mi imamo Ršumovića, Odalovića, Rašu Popova, Ćulafića, Uroša Petrovića, fantastične pisce, s druge strane, ovi što prave kojekakve književne susrete i idu po školama, haraju, otimaju, izigravaju klovnove, e tu smo zaglavili. To je današnje stanje. Rijaliti spodobe ne čitaju, pink poezija živi i danas. Deca se sve više priklanjaju tome. Moramo ponovo da vodimo rat. Pa šta bude, rekao je Gradimir Stojković.

    U prepunoj Biblioteci, pričao je Gradimir Stojković više od sat i po. Uželeo se Pančeva. Prekidan često duhovitim upadicama svojih drugova iz mladosti, Pančevaca, vratio nas je u neka lepa vremena. Ostaje nada da na naredni susret sa Stojkovićem nečemo čekati narednih 10 godina. Događaj je organizovala HO „Svetionik“.

    Gradimir Stojković, najčitaniji dečji prozni pisac sa ovih prostora u poslednjih dvadesetak godina, na jedno veče se vratio u grad u kojem je nekada živeo i u utorak, 4. oktobra, ispričao nam kako je tekao njegov razvojni put, baš onako kako pisac najbolje ume, kao priču prepunu sjajnih likova. 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Kultura

    Vek pančevačke biblioteke

    Jubilarna godina biće godina modernizacije, kako bi se još veći broj sugrađana animirao da koristi pogodnosti čitaonice sa 110 mesta, knjiškog fonda od oko 200.000 knjiga i preko 50 serijskih […]