• SPOMENAK PANČEVO: 11 godina pružanja usluge „Stanovanje uz podršku“

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Dom za decu i omladinu bez roditeljskog staranja „Spomenak“ Pančevo obeležio je u utorak, 6. decembra, u prostorijama ustanove jubilej 10+1 godina „Stanovanja uz podršku“. Na događaju su prisustvovali i član Gradskog veća za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja Milenko Čučković i većnica za obrazovanje Tatjana Božić. 

    Gostima se prvo obratila direktorka Dom za decu i omladinu bez roditeljskog staranja „Spomenak“ Pančevo, Tatjana Lukić.

    – Danas imamo priliku da se sretnemo sa bivšim štićenicima, koji su izašli iz sistema socijalne zaštite. Sa njima su vaspitači koji rade u Domu, kao i oni koji su nekada radili – bivši direktori, i svi oni sa kojima su ostvarivali kontakt tokom svog boravka u Domu, rekla je direktorka Tatjana Lukić.

    Usluga „Stanovanje uz podršku“, koju Dom pruža, postoji od 2005. godine. Prvih pet godina uslugu je finansirala italijanska opština Bazano, a kasnije je finansiranje preuzela lokalna samouprava. Za ovu uslugu mladi stiču pravo kada navrše 18 godina. Ukoliko nastave školovanje, pravo ostanka u ustanovi je najduže do 26 godina.

    – Od 2005. godine oko 45 mladih osoba je prošlo kroz „Stanovanje uz podršku“. Za mlade ljude koji izlaze iz Doma, to postaje trenutak kada se osamostaljuju. Kada izađu iz Doma, oni imaju taj „domski sindrom“, jer su bili u sistemu izolacije ili načina života koji im je omogućen, u smislu zadovoljavanja elementarnih potreba koje su im neophodne za svakodnevni život. U svakom trenutku su imali su lica koja su bila određena da vrše nadzor, koja su im uvek bila tu kao podrška i pomoć, rekla je direktorka Spomenka.

     

    Na samom početku delatnosti, mladima koji izlaze iz ustanova socijalne zaštite i hraniteljskih porodica, bila su na raspolaganju svega dva stana. Tokom jedaneest godina, usluga se razvijala, pa sada ima šest stanova koji mogu da prime petnaest korisnika. Trenutno ovu uslugu koristi 12 mladih.

    Po ulasku u stan, u toku prva tri meseca, u periodu prilagođavanja i traženja posla, korisnici usluge dobijaju finansijsku pomoć. Mladi u ustanovama ostaju najduže dve godine. U tom periodu, uz podršku i pomoć stručnih radnika mladima se pruža pomoć da preuzmu odgovornost i postanu nezavisni. Uz takav vid podrške, mladi ljudi se postepeno osamostaljuju, a ovo je prvi veliki korak ka samostalnosti. 

    Najveći izazov sa kojim se ova usluga suočava jeste nemogućnost zapošljavanja mladih koji se nalaze u stanovima. 

    – Poslodavci u Pančevu su zaista prepoznali i izlaze u susret potrebama omladine koja izlazi iz sistema socijalne zaštite i sada imamo sigurno dva-tri poslodavca gde naša deca sa sticanjem prvog radnog iskustva imaju mogućnost i stalnog zaposlenja. Zapošljavanje je problem, ali se nadamo da će iz godine u godinu ova kategorija mladih biti prepoznata i da će imati izvesne olakšice prilikom zapošljavanja, rekla je direktorka. 

    Svoja iskustva sa „Stanovanjem sa podrškom“ podelile su Suzana Demić i Gordana Gašić, koje su izašle iz sistema socijalne zaštite. Gordana ima 27 godina, završila je Višu medicinsku školu za fiziotarapeuta i pre godinu ipo dana prestala je da koristi uslugu „Stanovanja uz podršku“. Suzana Demić ima 26 godina. Završila je Fakultet bezbednosti u Beogradu i upisala master studije na Pravnom fakultetu u Novom Sadu, smer nacionalna bezbednost. 

     

    – Već mesec i po dana ne koristim uslugu „Stanovanja uz podršku“. Za mene je taj period od protekle dve godine značio jer sam upisala master studije i dobila priliku da obavljam stručnu praksu u Gradskoj upravi grada Pančeva. Ovom prilikom im se zahvaljujem, kao i svima onima koji su doprineli da danas obavljam posao koji volim i da imam daleko kvalitetniji, sigurniji i stabilniji život, rekla je Suzana i dodala:

    Za vreme boravka u stanu smo imali podršku direktorke ustanove i vaspitača koji su nas obilazili tri puta nedeljno i brinuli o našim potrebama. U svako doba smo mogli da ih pozovemo i da im se obratimo ukoliko bi imali neki kvar u stanu ili neki drugi veći problem. 

    Direktorka je ovom prilikom uručila zahvalnice većniku za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja Milenku Čučkoviću, i bivšim štićenicama Doma Suzani Demić i Gordani Gašić.

     

    Dom za decu i omladinu bez roditeljskog staranja „Spomenak“ Pančevo obeležio je u utorak, 6. decembra, u prostorijama ustanove jubilej 10+1 godina „Stanovanja uz podršku“.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Foto-safari u Ivanovu 28. aprila

    Dom kulture „Žarko Zrenjanin“ i foto grupa „Dunavac“ organizovaće 17. fotografsko druženje „Foto-safari Ivanovo 2024“ u nedelju, 28. […]