• OBJAVLJENI REZULTATI JAVNOZDRAVSTVENE KONTROLE VRTIĆA I ŠKOLA U PANČEVU: Svake godine zabeleženo poboljšanje

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

     

     

    Preko 10 godina u saradnji sa gradskom upravom Grada Pančeva Zavod za javno zdravlje u Pančevu radi javnozdravstvenu kontrolu preškolskih objekata u Pančevu – vrtića, osnovnih i srednjih škola. Rezultati su jako dobri u poređenju sa prethodnim godinama.  Rezultati su predstavljeni javnosti ali i najodgovornijim licima za rad škola i vrtića. Više o kontroli i rezultatima rekla je dr Radmila Jovanović nadležna za ovaj posao u Zavodu za javno zdravlje Pančevo.

     

    – Svake godine mi zapravo beležimo određeno poboljšanje. Ono što je važno je da nije bio hidričnih ni alimentarnih epidemija. Znači epidemija koje su izazvane mikrobiološki neispravnom vodom ili hranom. Ono što je dobro, i to treba konstatovati, da iz godine u godinu predlog mera koji uradimo posle našeg  nadzora nad stanjem u objektima posluži da se konkuriše kod uprave za sredstva. Tako su mnogi objekti, u kojima u proteklom periodu nisu bili dobri toaleti a krovovi su prokišnjavali, da je sve to sada ispravljeno i popravljeno. Uvek ima mesta za poboljšanje. I težimo da iz godine u godinu bude bolje da bi deca pre svega bila zadovoljna a zatim i nastavnici.

     

    Epidemija nije bilo u godini nadzora koja je za nama. A da li je bilo nepravilnosti koje ste uočili i konstatovali?

     

    – Vrlo mali broj neispravnih uzoraka briseva imamo. I oni se odnose na saprofite bakterije kojih ima svuda. Ali nam ukazuju na možda malo lošiju higijenu. Svega 8 uzoraka briseva od kojih je samo jedan bio patogeni ali i to je ispravljeno. To je u toku rada, kontaminirana površina. Što se tiče vode za piće bilo je tu i tamo nekih problema ali ništa što bi ugrožavalo zdravlje dece. Veoma brzo se reagovalo i veoma brzo su preduzete mere. Tako da se u kasnijem periodu pokazalo da su uzorci vode ispravni. Mi, samo da se vratimo na početak, radimo nadzor dva puta godišnje. U osnovnim i srednjim školama radimo dva puta godišnje uzorkovanje hrane. Sada u 2017. godini i to je povećano na 4 puta godišnje jer je tako pravilnikom predviđeno. Radimo i energetsku vrednost obroka u vrtiću. Gde tokom nedelju dana propratimo da li je u obroku dovoljno belančevina, ugljenih hidrata, masti… I tu su zadovoljavajuči podaci. I radimo sanitarne preglede lica koja dolaze u kontakt sa hranom. To je već zakonski propisano. Ono što moram da istaknem da je izuzetno dobra saradnja sa odgovornim licima na terenu. I uvek smo u komunikaciji sa gradskom upravom da tu ako nešto treba izmenimo, dopunimo, dodamo, promenimo. Ovo što se u Pančevu radi već 10 godina je vrednost. Ne znam da li i u jednom drugom zavodu u Srbiji rade na ovaj način.

     

    Krajem leta prošle godine bio je onaj problem sa vodom u nekoliko vrtića Dečje radosti. Kakva je sada situacija?

     

    – Sve što je bilo nije bilo ugrožavajuće po zdravlje dece. Nama se najčešće dešava da bude povećana mutnoća vode, da bude povećano prisustvo aerobno mezofilnih bakterija koje nam ukazuju na eventualnu mogućnost postojanja problema ali nisu nešto što utiče na zdravlje ljudi. Prosto rečeno iz otvorenog izvora dozvoljeno je piti vodu sa 300 mikroorganizama aerobno mezofilnih a iz vodovodske vode dozvoljeno je samo sa 10 –  onda vidite da tu imamo mesta da zaista kao stručnjaci procenimo da li je nešto ugrožavajuće. Međutim, čim ih ima više treba videti u čemu je problem. Najčešće je problem stara mreža u objektu, pogotovo ako su objekti u okviru nekih većih zgrada, što je i bio slučaj. Ja svim građanima Pančeva savetujem da piju česmovaču jer je zaista pod kontrolom. Mogu vam reći da u toku prethodnog meseca nijedan uzorak nije bio neispravan.

     

    U ovom trenutku koje su preporuke školama i vrtićima?

     

    – Nama je veliki problem Gimnazija. Tamo je veliki broj učenika na malo prostora. Mi nemamo pravo da kažemo sada da oni dozidaju zgradu. Ali problem evidentno postoji oko organizovanja nastave. A samim tim gde je veliki broj učenika i mikroklimatski uslovi nisu dobri. Mi kao Zavod imamo uslova a možda u narednom periodu treba razmisliti da uradimo i mikroklimatska ispitivanja. Osvetljenost, temperaturu, vlažnost vazduha… Pa i tako da vidimo kakvi su uslovi u radnoj sredini. U Gimnaziji postoji jedan dotrajali magacin. Slon je rušenju a čak na njemu stoji upozorenje da je pristup zabranjen. Eto to su neke stavke koje apostrofiramo da bi se u narednom periodu nešto i promenilo.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Foto-safari u Ivanovu 28. aprila

    Dom kulture „Žarko Zrenjanin“ i foto grupa „Dunavac“ organizovaće 17. fotografsko druženje „Foto-safari Ivanovo 2024“ u nedelju, 28. […]

    PU PANČEVO: Pojačana kontrola saobraćaja

    Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, u periodu od 25. aprila do 1. maja 2024. godine sprovešće akciju pojačane kontrole saobraćaja usmerenu na otkrivanje i […]