Sport

ŠAH: Medalja za mladog Pančevca na Sportskim igrama mladih u Splitu

Izvor:
013info Sre, 24/08/2022 - 09:21

FIDE majstor šaha Marko Milanović i ove godine branio je boje naše zemlje na Sportskim igrama mladih u Splitu, sada u starijoj klasi, i ponovo je osvojio medalju. Ovoga puta je bronzana ali uz uz mrvicu sportske sreće mogla je kao i prethodne, biti zlatna. Naime, organizator je umesto uobičajenog Berger turnira u 9 kola svak protiv svakog, ove godine odlučio da održi samo 5 kola i da stanje u tom trenutku proglasi za konačno. Nakon 5 kola, Marko i još dva takmičara su se izdvojili na vrhu tabele, svi sa po 4 poena i jednakim dodatnim kriterijumom (rezultat u međusobnim mečevima). Umesto da se turnir održi do kraja i u sledeća 4 kola odredi konačni poredak, odlučeno je da se plasman definiše samo pomoću daljih dodatnih kriterijuma. U toj igri brojeva Marko je imao najmanje sreće pa mu je pripala bronzana medalja. Neposredno pre ovog takmičenja, šah klub "Svetozar Gligorić - Gliga" iz našeg grada organizovao je FIDE rejtingovani seniorski turnir po rapid sistemu sa 10 minuta po igraču plus 5 sekundi bonifikacije po potezu. Učestvovalo je oko 20 seniora, a koliko je turnir bio jak svedoči činjenica da je bilo nekoliko takmičara sa međunarodnim titulama. Kao i nedavno u susednom klubu, najmlađi takmičar FM Marko Milanović sigurno je pobedio sa samo jednim remijem i 6,5 poena iz 7 partija, čime je osvojio i 48 novih FIDE rejting-poena. Kuriozitet je da je drugo mesto ovom izuzetno jakom turniru osvojio najstariji takmičar FIDE majstor Vojislav Marković koji je uz jedan remi imao samo jedan poraz, od prvoplasiranog, čime je pokazao da ga devetoj deceniji i dalje malo ko može pobediti. Treće mesto osvojio je iskusni FIDE majstor Slobodan Jovanovski.