• Kako da budete bezbedni na putu od kuće do planine i tokom boravka tamo

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Planine predstavlјaju jedan od najbolјih izbora za beg od svakodnevnih obaveza i prikuplјanje energije za nove izazove koje će doneti predstojeća godina. Međutim, koliko god da skijanje, sankanje i igranje na snegu zvuči uzbudlјivo i zanimlјivo, zima i sneg mogu biti i veoma nepredvidivi i sa sobom nositi niz različitih opasnosti.

    Kako biste bili bezbedni na putu od kuće do planine kao i tokom boravka tamo, pridržavajte se sledećih jednostavnih saveta:

    BEZBEDNI NA PUTU!

    Kada kolima krenete u planinu, neophodno je da u vozilima imate adekvatnu opremu u slučaju da vas na putu zadesi snežna oluja ili da zbog drugih nepredviđenih okolnosti morate da provedete neko duže neplanirano vreme ili čak prenoćite u automobilu.

    Podrazumeva se da na put nikako ne treba kretati bez zimske opreme, lopate, sveće-upalјača, vode, hrane, ćebeta i pribora za prvu pomoć. Korisno je u vozilu imati i baterijsku lampu i rezervne baterije.

    Rezervoar treba da bude pun jer ćete u slučaju da morate da čekate potrošiti dosta goriva na rad motora i grejanje. Kako biste uštedeli gorivo, a ujedno se i ugrejali, preporuka je da na svakih sat vremena uklјučujete motor da radi desetak minuta.

    Nemojte napuštati vozilo pošto ste u njemu zaštićeni od vetra, i u zatvorenom je svakako toplije nego napolјu. TAKOĐE, IMAJTE NA UMU DA JE UVEK LAKŠE PRONAĆI ZAVEJANO VOZILO NEGO ZAVEJANOG ČOVEKA.

    NA PLANINI PRE IZLASKA NAPOLjE:

    PROVERITE VREMENSKU PROGNOZU!

    Ne izlažite se ekstremnim vremenskim uslovima bez preke potrebe.

    NEKA DRUGI ZNAJU GDE IDETE!

    PRIPREMITE SE ZA IZLAZAK NA SNEG!

    Ukoliko planirate duži boravak napolјu ponesite sa sobom hitne potrepštine (vodu, energetske štanglice, sušeno voće ili orašaste plodove, pribor za prvu pomoć) u slučaju da se ne možete vratiti brzo koliko ste planirali. Kako biste se ugrejali, toplo piće (čaj, kafa, kakao) ili hrana ponekad je najbolјe rešenje. Supa sa knedlama je odlična ideja- ona će vas istovremeno ugrejati i nadoknaditi vam izgublјenu energiju. Tople napitke sipajte u termos koji će održati toplotu. Ponesite rezervne čarape, rukavice i odeću za utoplјavanje. ASTRO FOLIJA je veoma korisna stvar teška svega par stotina grama, a upakovana tako da vam može stati u džep.

    PRAVILNO ODEVANјE JE OBAVEZNO!

    • Obucite višeslojnu odeću, koju možete dodati ili skinuti po potrebi.

    • Izložene delove tela- obraze, nos, uši, prste, zaštitite šalom, kapom i rukavicama (rukavice sa toplotnom izolacijom, najbolјe sa spojenim prstima i odvojenim palcem).

    • U uslovima velike hladnoće veoma je važno da glava bude adekvatno utoplјena. Deblјa kapa od vune ili materijala otpornih na vetar koja prekriva uši je najbolјi izbor. Pri ekstremnoj hladnoći preko lica stavite šal ili masku. Oni će štititi vaše lice i nos od hladnoće, a ujedno će zagrevati vazduh koji udišete.

    • Obuća koju nosite ne sme da bude tesna, niti previše čvrsta, posebno u delu gde se nalaze prsti; treba da ima dobru toplotnu izolaciju i da ne propušta vodu. Treba da bude dovolјno duboka, odnosno da prekriva gležnjeve kako u njih ne bi upadao sneg, jer se vlažni delovi tela brže smrzavaju.

    • Poželјno je da obučete dva para čarapa. Donji par bi trebalo da bude od materijala koji upijaju vlagu, a spolјni je poželјno da bude od vune. Grejači za stopala su takođe dobar izbor, ali treba voditi računa da ne budu previše glomazni, kako ne bi stezali noge u čizmama jer time ometaju cirkulaciju. Takođe vodite računa da za zimu kupujete obuću sa đonom od materijala koji se neće klizati po ledu i snegu.

    PRILIKOM BORAVKA NAPOLjU:

    KREĆITE SE!

    Kretanje će pobolјšati vašu cirkulaciju i pomoći će vam da održite telesnu toplotu. Ipak, pazite da ne preterate kako biste čuvali energiju koja će vam biti neophodna na hladnoći.

    NE POTCENјUJTE UTICAJ HLADNOG VETRA!

    Jak vetar utiče na organizam tako da brže gubi toplotu, čak i kada termometar ne pokazuje izuzetno niske temperature.

    NE IGNORIŠITE UKOČENOST ILI UTRNULOST PRSTIJU!

    Potrebno ih je odmah zagrejati (na primer, staviti ruke ispod pazuha ili na stomak).

    NEMOJTE PREVIŠE DUGO BORAVITI NA HLADNOĆI BEZ POTREBE!

    Na svakih sat vremena se sklonite sa hladnoće i popijte neki topli napitak, promenite odeću ukoliko je vlažna.

    POSEBAN OPREZ KOD DECE!

    · Dete ne treba izlagati ekstremnim vremenskim uslovima, poput vejavice i sl., a ukoliko se zadesite napolјu kada se vremenski uslovi pogoršaju, odmah ga uvedite unutra.

    · Redovno proveravajte da li mu je hladno! Skinite mu rukavice i pogledajte da li ima prve znake promrzlina (ukočeni prsti, bledilo kože). Mnoga deca ne primete da su im prsti ukočeni i da trnu, ili neće da uđu unutra jer se lepo provode igrajući se.

    · Bebe i malu decu nemojte izvoditi napolјe pri veoma niskim temperaturama i jakom vetru.

    Pridržavajte se sledećih preporuka:

    · Kapa i odeća za hladno vreme treba da budu napravlјeni od čvrsto tkanog vlakna (npr. vuna). Izbegavajte pamučnu odeću jer upija vodu i ostaje vlažna.

    · Zaštitite najizloženije delove tela (lice, šake, stopala) od hladnoće.

    · Odeća treba da bude u slojevima, tako da se njeni delovi mogu dodati ili skinuti, u skladu sa vremenskim prilikama i fizičkom aktivnošću deteta.

    · Ako se odeća pokvasi, zamenite je suvom, što je pre moguće.

    · Dajte detetu tečnost u vidu toplih, visokokaloričnih napitaka (toplu čokoladu i sl.). Ako ovakvi napici nisu dostupni, dajte mu vodu kako biste sprečili gubitak tečnosti.

    · Dete treba da pravi češće pauze u zatvorenom prostoru, kako bi se zagrejalo.

    · Ako dete počne da drhti, povećajte nivo aktivnosti, dodatno ga utoplite, dodajte izvor toplote, ili sklonite dete sa hladnoće.

    · Budite pažlјivi u blizini hladnih voda (reka, jezera, mora) i uvek obezbedite sebi i detetu adekvatan pojas za spasavanje.

    NA SKIJANјU…

    Obavestite nekoga o vašoj ruti skijanja i očekivanom vremenu povratka, u slučaju da nešto pođe po zlu.

    VIŠESLOJNO SE OBUCITE!

    ZAŠTITITE KOŽU OD VETRA I OD SUNCA!

    ZAŠTITITE OČI!

    BUDITE BEZBEDNI NA STAZI!

    Kaciga treba da predstavlјa neizostavan deo opreme na stazi za sve uzraste, bilo da skijate, vozite snoubord ili motorne sanke.

    Kaciga treba da odgovara obimu glave i uzrastu, da bude dobro održavana, da se pravilno nosi (kaiševe adekvatno zategnuti) i da se ne skida tokom boravka na stazi. Iako ne postoje kacige koje će vas zaštititi od potresa mozga ona vas može zaštititi od ozbilјnih povreda glave.

    BUDITE VIDLjIVI NA STAZI!

    Iako su crna i bela odeća uvek u trendu, odeća jarkih boja je uvek bolјi izbor.

    Takođe, obavezno obavestite nekoga o vašoj ruti vežbanja i očekivanom vremenu povratka, u slučaju da nešto pođe po zlu.

    JOŠ NEKOLIKO KORISNIH SAVETA KOJI ĆE VAM BORAVAK NA SKIJANјU UČINITI BEZBEDNIJIM:

    Ne krećite na planinu fizički nepripremlјeni!

    Nemojte izlaziti na stazu nezagrejani!

    Uvek sa sobom nosite napunjen mobilni telefon!

    Pravite češće pauze kako biste se odmorili i zagrejali!

    Nemojte konzumirati alkohol u toku skijanja! Alkohol širi krvne sudove i daje prividan utisak da vam je toplije a u stvari dovodi do bržeg gubitka toplote zbog pojačane periferne cirkulacije i može doprineti bržem nastanku pothlađivanja.

    Planine predstavlјaju jedan od najbolјih izbora za beg od svakodnevnih obaveza i prikuplјanje energije za nove izazove koje će doneti predstojeća godina. Međutim, koliko god da skijanje, sankanje i igranje na snegu zvuči uzbudlјivo i zanimlјivo, zima i sneg mogu biti i veoma nepredvidivi i sa sobom nositi niz različitih opasnosti.

     
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Podrum ili parking – šta nam je potrebnije?

    Nekada su podrumske prostorije bile neizostavan deo svake stambene zgrade. Bile su korisne za skladištenje stvari koje nisu svakodnevno potrebne, poput sezonske garderobe, alata ili sportske opreme. […]