• Lista lažnih dojava o bombama u Srbiji od početka rata u Ukrajini

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Avioni „Er Srbije“ i dalje lete ka Moskvi dok je Rusija izložena oštrim međunarodnim sankcijama zbog invazije na susednu Ukrajinu.
     
    Sa ovim letovima nižu se i lažne dojave o bombama u avionima. Takođe su zabeležene iste dojave za javne prostore, poput tržnih centara. Do sada ih je evidentirano ukupno četrnaest, piše Radio slobodna Evropa.
     
    Vlasti u Srbiji iznele su niz optužbi o mogućim krivcima, upirući prstom i na Ukrajinu. Iz Ministarstva spoljnih poslova te države negirali su optužbe.
    Evo kako je sve počelo i kakve je to reakcije izazvalo.
     
    11. mart
     
    Prva dojava o bombi u avionu na letu iz Beograda ka Moskvi stigla je 11. marta. Tada je avion „Er Srbije“ vraćen ubrzo po poletanju nakon što je u dežurnu službu stigao mejl da je u njemu bomba. Kontradiverzionim pregledom letelice utvrđeno je da je dojava bila lažna.
     
    14. mart
     
    Ništa sumnjivo nije pronađeno ni u avionu koji je 14. marta vraćen posle poletanja na beogradski aerodrom. Beogradski mediji javili su da je u letelici bilo 125 putnika i pet članova posade. Dojava o bombi u avionu „Er Srbije“ na letu Beograd-Moskva takođe je poslata mejlom.
     
    15. mart
     
    Još jedna dojava o bombi na letu „Er Srbije“ za Moskvu stigla je takođe elektronskom poštom. Nadležne službe primile su dojavu da je u avionu koji je trebalo da poleti ka Moskvi postavljena bomba. Nakon pregleda ispostavilo se da je dojava bila lažna.
     
    16. mart
     
    Dojava o eksplozivnoj napravi upućena je i 16. marta za avion koji je sa beogradskog aerodroma trebalo da poleti za Sankt Peterburg. Kontradiverzionim pregledom letelice ustanovljeno je da je dojava o eksplozivnoj napravi bila lažna. 
     
    Dojava je, prema saopštenju MUP-a, bila upućena i za avion koji je trebalo tog dana da poleti iz Beograda za Moskvu. I za nju je utvrđeno da je bila lažna.
     
    17. mart
     
    Policija je utvrdila da je još jedna dojava o bombi u avionu koji je iz Beograda trebalo da poleti ka Moskvi bila lažna. I ova dojava je bila upućena mejlom.
     
    22. mart
     
    Avion „Erbas A-330“ koji koji je iz Beograda poleteo za Moskvu vraćen je nakon 45 minuta na aerodrom „Nikola Tesla“ zbog dojave da je u njemu podmetnuta bomba. Nadležne službe su kontradiverzionim pregledom utvrdile da je i ova dojava bila lažna.
     
    23. mart
     
    Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo je predistražni postupak povodom brojnih lažnih dojava o postavljenim eksplozivnim napravama i bombama u avionima koji poleću sa aerodroma „Nikola Tesla“. Postupak je pokrenut protiv nepoznatih izvršilaca u pravcu razotkrivanja krivičnog dela terorizam, rečeno je u ovom tužilaštvu za RTS.
     
    29. mart
     
    Ponovo je avion „Er Srbije“ vraćen sa leta Beograd – Moskva zbog dojave da je u letelici postavljena bomba. Policija je utvrdila da je i ova dojava bila lažna.
     
    5. april
     
    Višesatnom pretragom utvrđeno je da reč o lažnoj dojavi da se na beogradskom aerodromu „Nikola Tesla“ nalazi bomba. Zbog ove dojave aerodrom je bio evakuisan što je dovelo do kašnjenja više letova za Beč, Geteborg, Minhen, Stokholm, Tivat i Istanbul. Takođe su preusmereni avioni koji je trebalo da slete na beogradski aerodrom iz Bazela, Nice i Istanbula.
     
    RTS je preneo da je stigla poruka i o eksplozivnoj napravi u poslovnici nacionalne avio-kompanije „Er Srbija“ u centru Beograda, gde je takođe nakon provere utvrđeno da je reč o lažnoj dojavi.
     
    8. april
     
    Beogradski mediji su javili da je u prostorijama „Er Srbija“ dojavljeno da se nalazi bomba.  Nakon toga su zaposleni evakuisani, a intervencijom kontradiverzione ekipe MUP-a utvrđeno je da je dojava bila lažna.
     
    17. april
     
    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izneo je tvrdnju da u lažnim dojavama o bombama u avionima za Moskvu učestvuju strane službe sa teritorije dve zemlje. On je rekao da je jedna zemlja Evropske unije, a druga je Ukrajina. Vučić nije pružio više detalja o ovim navodima.
     
    18. april
     
    Ovoga puta lažne dojave o bombama stigle su za tržne centre u Beogradu i Nišu. Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je da su mejlovi stigli sa „Protonmail“, mejl servisa koji je baziran u Švajcarskoj i da su sa njega u prethodnom periodu u nekoliko navrata slate pretnje i aerodromu „Nikola Tesla“ i kompaniji „Er Srbija“.
     
    Prema operativnim saznanjima upućene su sa teritorija jedne evropske zemlje i Ukrajine„, naveo je MUP.
     
    MUP je tada saopštio da će zbog dojava o bombama tražiti pomoć putem međunarodne operativne policijske saradnje radi dobijanja podataka o nalogodavcu, organizatorima i izvršiocu ovog krivičnog dela.
     
    Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine negiralo je 18. aprila optužbe predsednika Srbije Aleksandra Vučića o navodnoj umešanosti Ukrajine u lažne dojave o bombama na putničkim letovima ka Rusiji.
     
    Portparol Ministarstva spoljnih poslova Oleg Nikolenko objavio je na svom zvaničnom Fejsbuk profilu da su u pitanju „neosnovane optužbe“. On je istovremeno izrazio razočaranje što se Srbija još nije pridružila sankcijama EU uvedenim Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.
     
    19. april
     
    Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin ocenio je da lažne dojave o bombama predstavljaju „čist ekonomski napad na Srbiju“ jer nije uvela sankcije Rusiji.
     
    Dok mi izvršimo kontradiverzioni pregled, isteramo sve (iz tržnog centra), pravi se ozbiljna ekonomska šteta„, rekao je Vulin za televiziju Hepi.
     
    On je naveo da su poslednje dojave stigle sa VPN servera iz Švajcarske, a da su upućene iz više zemalja EU i Ukrajine.
     
    21. april
     
    Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin ocenio je da su dojave o bombama nastavak pritiska na Srbiju, njenu ekonomiju i predsednika Aleksandra Vučića da napusti politiku vojne neutralnosti i donošenja samostalnih odluka.
     
    Naše službe efikasno detektuju odakle dolaze te dojave, uglavnom iz jednog centra jedne zemlјe u Evropskoj uniji i sa teritorije Ukrajine„, rekao je 21. aprila Vulin za RTS.
     
    On je naveo da su poslednje dojave o navodnim bombama u tržnim centrima došle sa servera koji je lociran u Švajcarskoj.
     
     

    Avioni „Er Srbije“ i dalje lete ka Moskvi dok je Rusija izložena oštrim međunarodnim sankcijama zbog invazije na susednu Ukrajinu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija