• Od četvrtka kreću kontrole, a kazne idu i do 150.000 dinara: Evo koje su mere na snazi

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Zbog sve nestabilnije epidemiološke situacije i porasta zaraženih korona virusom od četvrtka slede pojačane kontrole propisanih mera zbog korone.

    U kontrolama će se proveravati da li se poštuju mere propisane za suzbijanje koronavirusa, koje su inače mesecima na snazi. Kontrolori će proveravati da li se građani pridržavaju mera u javnom prevozu, ugostiteljskim objektima, kao i na slavljima.

    Pomoćnik ministra zdravlja za inspekcijske poslove Goran Stamenković najavio je danas u svom gostovanju na RTS da će kontrole krenuti pojačano tokom produženog vikenda od četvrtka. Kako je objasnio „ove nedelje će se raditi pojačan nadzor, a od četvrtka će se primenjivati drugi modalitet ukrštanje inspekcija i zajednički rad na terenu“, prenosi Blic.

    Pojačane kontrole u narednom periodu najavio je i član Kriznog štaba Predrag Kon. On je rekao da je očigledno da se građani ne pridržavaju epidemioloških mera.

    Mere na snazi

    Od početka pandemije korona virusa mere su se s vremena na vreme menjale, pa je sa padom obolelih dolazilo je do njihovog postepenog popuštanja. Ono što je čvrsto stajalo na snazi do danas su nošenje zaštitnih maski i držanje fizičke distance.

    Maske

    Nošenje maski obavezno je u svim zatvorenim prostorima, uključujući javni prevoz, ugostiteljske objekte, bolnice…

    Distanca

    Držanje distance od dva metra obavezno je kako u zatvorenom tako i na otvorenom prostoru.

    Okupljanja

    Prilikom održavanja sportskih takmičenja u zatvorenom prostoru dozvoljeno je prisustvo najviše do 30% ukupne popunjenosti kapaciteta prisustva posetilaca u objektu u kome se održava takmičenje i uz obavezno nošenje zaštitnih maski posetilaca.

    Kada se sportsko takmičenje održava na otvorenom prostoru, dozvoljeno je prisustvo najviše do 50% ukupne popunjenosti kapaciteta prisustva posetilaca u objektu u kome se održava takmičenje i uz obavezno nošenje zaštitnih maski posetilaca.

    Slavlja

    Prilikom održavanja organizovanih svečanosti, proslava, koncerata i drugih događaja koji ne predstavljaju kulturno-umetničke događaje iz člana 10. ove uredbe u zatvorenom i na otvorenom prostoru dozvoljeno je prisustvo najviše 500 lica uz obavezno pridržavanja preventivnih mera.

    U izuzetnim slučajevima, po prethodno pribavljenoj saglasnosti Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti COVID-19, dozvoljeno je prisustvo i više od 500 lica.

    Aktom ministra nadležnog za poslove zdravlja, koji donosi na predlog Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti COVID-19, bliže se uređuje način primene ograničenja i preventivnih mera iz stava 1. ovog člana.

    Škole, fakulteti

    U osnovnim i srednjim školama i visokoškolskim ustanovama odložena su okupljanja a prijemni i drugi ispiti organizuju se uz primenu svih mera lične zaštite (fizička distanca od dva metra, obavezno nošenje maske i/ili vizira i rukavica).

    Kazne za nepoštovanje epidemioloških mera

    Vlada U Srbije je u novembru prošle godine usvojila izmene Zakona o zaštiti od zaraznih bolesti. Ovim su tačno definisani iznosi kazni za nepoštovanje mera.

    50.000-150.000 dinara za fizičko lice

    50.000-500.000 dinara za pravno lice

    50.000-150.000 dinara za ovlašćeno lice u pravnom licu

    50.000-150.000 dinara za preduzetnike

    Za nepridržavanje mera lične zaštite odnosno ne nošenja maske kazna je 5.000 dinara, a sa 30.000 dinara biće kažnjena osoba odgovorna za primenu lične zaštite od infekcije, ako ne obezbedi neposrednu primenu tih mera.

    Novčanom kaznom od 300.000 dinara kazniće se pravno lice ako ne preduzme aktivnosti radi primene mera lične zaštite od infekcije, kao i ako ne odredi lice odgovorno za primenu tih mera.

    Za isti prekršaj preduzetnici će biti kažnjeni sa 150.000 dinara, a odgovorno lice novčanom kaznom od 50.000 dinara.

    Nadzor nad sprovođenjem mera vršiće sanitarna inspekcija i komunalna milicija.

    Inspektori će moći da pišu prekršajne naloge, a pripadnici komunalne milicije da nalože da se isprazni prostor u kom je došlo do kršenja mera i zatvore objekat najduže na 72 sata.

    Ako lice ne plati kaznu u roku od osam dana ili ne podnese zahtev za sudsko odlučivanje, u sud stiže konačan nalog na izvršenje. Takav nalog izvršava se tako što se kažnjenom obustavi deo zarade preko poslodavca, blokira račun do naplate kazne ili se izrečena novčana kazna menja za rad u javnom interesu (osam sati rada u javnom interesu za 1.000 dinara) ili kaznu zatvora po principu jedan dan zatvora jednak kazni od 1.000 dinara.

    Zbog sve nestabilnije epidemiološke situacije i porasta zaraženih korona virusom od četvrtka slede pojačane kontrole propisanih mera zbog korone.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Srbija se posle filmova i gejminga okreće i muzici

    Srbija će se, posle razvijanja kinematografije i gejming industrije, okrenuti i ka muzici, koja možda ne generiše toliko prihoda, ali se ocenjuje da ima veliki potencijal. Iz godine u godinu […]

    Batut: Svaki drugi trinaestogodišnjak pije alkohol

    Svaki drugi trinaestogodišnjak pije alkohol, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“. Od početka godine, redovno je u saopštenjima Hitne pomoći da je zbrinuto […]