• Robota u njivu, motiku o klin – tehnologija bi mogla da nadoknadi manjak radnika u Srbiji

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Hoće li ljude na njivama zameniti roboti? Daleko smo od takve budućnosti, ali digitalizacija i robotizacija poljoprivrede mogle bi u budućnosti da reše nedostatak radne snage, za početak u voćnjacima i vinogradima.

    Slopehelpper ili pomagač na nagibima je robot na električni pogon koji zahvaljujući veštačkoj inteligenciji skenira okruženje i izvršava instrukcije koje mu zadaje vlasnik.Sa jednim punjenjem radi do 14 sati, a zavisno od priključka može da se koristi za malčiranje, kao prskalica, kosačica ili berač.

    „Ono što mi želimo sa ovim robotom da postignemo jeste potpuna autonomija rada, bez direktnog uticaja radne snage, gde ovaj uređaj može raditi i noću, i po magli, i po kiši potpuno autonomno“, ističe Igor Kordik iz slovenačkog „Pek automotiva“.

    Proizvođač robota iz Slovenije kaže da korišćenje ove mašine smanjuje radnu snagu za 90 odsto.

    Upravo je nedostatak radne snage ono sa čime se svakodnevno suočavaju vinogradari i voćari u Srbiji.

    „U našem vinogradu rade ljudi koji su odavde iz sela i već dugi niz godina, sada više zapošljavamo mlade ljude, zaista je sve teže naći radnike u Srbiji, što se tiče poljoprivrede“, ističe Tijana Radovanović.

    Stevan Pribanović, inženjer zaštite vinarije „Aleksandrović“, takođe navodi da je nedostatak radne snage sve veći problem.

    „Svesni smo činjenice da je ljudska radna snaga sve veći i veći problem, neminovnost je da se uvode mašine koje bi zamenile ljudski rad“, rekao je Pribanović. 

     

    Korist robota i u očuvanju životne sredine

     

    Roboti u poljoprivredi ne samo da menjaju ljudski rad već redukuju i troškove proizvodnje i kontrolišu upotrebu hemijskih preparata. Značajan je i uticaj na životnu sredinu.

    „Neminovnost je da takve mašine zažive. Živimo u takvom vremenu gde je akcenat na smanjenju emisije ugljen-dioksida i gasova koji zagađuju planetu, fosilnih goriva je sve manje“, ukazuje Milan Pršić iz „Agrouniverzala“.

    U PKS-u smatraju da i Srbija treba da prati svetske trendove.

    „Ukoliko se ne prati taj tempo sve veće primene novih tenologija, teško da možemo da planiramo u budućnosti ono što je danas na svetskom tržištu“, ističe Aleksandar Bogunović iz Udruženja za biljnu proizvodnju PKS-a.

    Električni robot za poslove u voćarstvu i vinogradarstvu biće predstavljen i na predstojećem Sajmu poljoprivrede u Novom Sadu.

     

    Hoće li ljude na njivama zameniti roboti

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija