• Šarčević: Nacionalni udžbenici pred đacima možda već od septembra, u izradi će pomoći i patrijarh Porfirije

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Novi v.d. direktor „Službenog glasnika“, bivši ministar prosvete Mladen Šarčević, planira pripajanje Zavoda za udžbenike ovom preduzeću.
     
    Kako piše Politika, on je za to dobio podršku predsednika Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić.

    Otkriva da će funkcija Zavoda kao glavnog nacionalnog izdavača biti očuvana pod istim imenom, tako što će za najduže dva meseca on postati poseban sektor u „Glasniku“.

    Šarčević obećava da neće biti otpuštanja, ali napominje da je u Zavodu mnogo starijih od 60 godina, za koje spremaju otpremnine, od novca koji je preostao iz vremena kad je to preduzeće bilo likvidno. 
     
    Nacionalni udžbenici, kako ih naziva, sadržaće lekcije iz više predmeta i oblasti koji tek treba da budu određeni, a obuhvatiće, na primer, nacionalnu istoriju, kulturu, jezik, geografiju.
     
    „Nacionalni udžbenici neće biti na tržištu, status će im biti poput izborne školske knjige, a obavezaćemo nastavnike da ih koriste. Videćemo na koji način će država to da uredi. Daću sve od sebe da se pomenute knjige nađu pred đacima već od 1. septembra. Neće biti direktnog ocenjivanja za njih kao za klasične predmete. Oni će biti dopuna redovnom gradivu, nastavnici će tražiti da ih učenici koriste u izradi projekata, na primer, a onda će u okivru ocene iz projektne aktivnostiući i ocenjivanje znanja iz nacionalnog udžbenika„, precizira Šarčević za Politiku.
     
    Sada, kaže, biraju naziv za te udžbenike. Jedan od predloga bio je „nacionalni identitet“, ali on smatra da su te reči preteške za prvake i da moraju pronaći neku sličnu složenicu koja odražava istu suštinu. Izvesno je da će nacionalne školske knjige biti dopunjene i dodatnim štivom i filmovima koji mogu da prošire znanje učenika o ovoj zemlji.
     
    „Jednostavno, država može da propiše šta je to srpski nacionalni udžbenik, po uzrastu đaka. A sadašnje školske knjige ostaju kakve i jesu. Novim udžbenikom samo dopunjujemo nacionalna saznanja učenika u Srbiji. Tako će, konačno, malo više da uče o holokaustu, koji bi trebalo da bude posebna lekcija u delu koji će se odnositi na Drugi svetski rat. Veliku ulogu odigraće stručnjaci iz sfere visokog obrazovanja koji će na kraju odrediti sadržaj tih udžbenika. Biće uključeni mnogi fakulteti, profesori sa psihologije, koji će brinuti o tome da đaci ne budu preopterećeni, a da se sve uklopi u postojeći fond časova. Već neko vreme pregovaram sa pojedinim profesorima, a pomoć je ponudio i patrijarh Porfirije i moguće je da će i on biti uključen, otkriva Šarčević, koji za Politiku kaže da je sve osmislio dok je bio na prethodnoj funkciji savetnika za obrazovanje predsednika i premijerke.

    Novi v.d. direktor „Službenog glasnika“, bivši ministar prosvete Mladen Šarčević, planira pripajanje Zavoda za udžbenike ovom preduzeću.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija