• Srbija druga po broju medicinara koji su otišli u Nemačku

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Srbija je druga na svetu po broju medicinskih radnika koji su u proteklih pet godina otišli u Nemačku.
     
    Broj odlazaka iz Srbije se u pandemiji smanjio, ali ukupan priliv u Nemačku je veći, preneo je Dojče vele. I za vreme pandemije Nemačka je zaposlila dodatne strane medicinske radnike.
     
    To se ispostavilo nakon što je nemačka vlada odgovorila na zvanično pitanje poslaničkog kluba Levice, navodi „Redakciona mreža Nemačke“.
     
    Prema tim podacima, prošle godine je u okviru Programa „Tripl-vin“ nemačke Savezne agencije za zapošljavanje i Društva za međunarodnu saradnju, u zemlju pozvano 759 medicinskih sestara i tehničara. Njih 234 su iz Vijetnama, 210 sa Filipina, 156 iz Bosne i Hercegovine, 127 iz Tunisa i 32 iz Srbije. Ukupni porast broja u odnosu na godinu pre toga iznosi 30 procenata.
     
    Posle obavljanja svih formalnosti, u Nemačku su tokom protekle godine došle 593 osobe. Godine 2019. bilo ih je manje – ukupno 453.
     
    Na osnovu tog programa je od 2016. godine u Nemačku došlo 2.813 stranaca.
     
    Najvažnija zemlja-porekla tih stručnih radnika jesu Filipini. Iz te azijske ostrvske zemlje potiče 1.294 radnika u oblasti medicinske nege. Sledeća na listi je Srbija sa 759 medicinskih sestara i tehničara, potom Bosna i Hercegovina sa 644, Vijetnam sa 84 i Tunis sa 32 osobe. 

    Srbija je druga na svetu po broju medicinskih radnika koji su u proteklih pet godina otišli u Nemačku.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Prijava za godišnji porez na dohodak do 15. maja

    Sva fizička lica koja su u 2023. godini ostvarila dohodak u iznosu većem od 4.269.564 dinara dužna su da najkasnije do 15. maja 2024. godine na portalu e-porezi provere iskazane podatke u unapred […]

    Podrum ili parking – šta nam je potrebnije?

    Nekada su podrumske prostorije bile neizostavan deo svake stambene zgrade. Bile su korisne za skladištenje stvari koje nisu svakodnevno potrebne, poput sezonske garderobe, alata ili sportske opreme. […]