• Tasmanijski đavo se vratio u Australiju (video)

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Tasmanijski đavo vratio se na australijski kontinent posle 3.000 godina. Jedanaest primeraka ove vrste pušteno je u prirodu u Australiji, gde su nekada živeli, a sada ih ima samo na ostrvu Tasmaniji, piše Sputnjik.

    Tasmanijski đavo ponovo je naseljen na australijskom kopnu, u rezervatu prirode Berington tops u Novom Južnom Velsu, oko 190 kilometara udaljenom od Sidneja, prenosi AP.

    Tasmanijski đavoli, nekada poznati i po nazivu Sarcophilus satanicus, odnosno ljubitelji sataninog mesa, izumrli su u Australiji još pre dolaska Evropljana. Naučnici veruju da su uzroci njihovog nestanka pojava divljeg psa dinga, porast ljudske populacije, te velika suša koja je pogodila Australiju. Zbog toga je populacija tasmanijskog đavola preživela samo na Tasmaniji, kaže Mena Džouns sa Univerziteta Tasmanija.

     

    „Nijedan od ova tri faktora zasebno ne bi izazvao izumiranje, ali kada su se udružili, doveli su do nestanka tasmanijskog đavola na australijskom kopnu“, kaže ona.

    Tasmanijski đavo je pod zaštitom od 1941. godine, a ekolozi decenijama pokušavaju da povećaju njegovu populaciju, jer je kao predator veoma važan u kontroli broja štetočina, kao što su lisice ili divlje mačke.

    Jedan od najtežih udaraca naporima da se ova vrsta zaštiti je pojava zaraznog tumora koji se širi među tasmanijskim đavolima. Zbog tog tumora, koji se prenosi ugrizom, populacija đavola devedesetih godina smanjena je sa 140.000 na 20.000.

    Zbog toga su naučnici uveli svojevrstan karantin, odvajajući zdrave jedinke i štiteći ih od zaraze. I 11 primeraka koji su pušteni u australijsku prirodu testirani su na moguće prisustvo tumora.

    Budući da mogu predstavljati opasnost po stada ovaca ili goveda, tasmanijski đavoli će biti hranjeni u ovom rezervatu prirode, a njihovo puštanje na potpunu slobodu, kada im se poveća broj, tek se očekuje, kažu australijski stručnjaci.

    Tasmanijski đavo vratio se na australijski kontinent posle 3.000 godina. Jedanaest primeraka ove vrste pušteno je u prirodu u Australiji, gde su nekada živeli, a sada ih ima samo na ostrvu Tasmaniji

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Prvi srpski predstavnici na Olimpijskim igrama

    Svi nestrpljivo čekamo početak Olimpijskih igara u Parizu. Ta euforija koja staje u dve nedelje, konstantna provera koliko je Srbija osvojila medalja je ono što čekamo četiri godine. Dugu […]

    Kako proslaviti trideseti rođendan

    Za tridesete se često kaže da su nove dvadesete, ali i da su to godine kada zapravo istinski sazrimo. Nesporno je svakako da ove godine predstavljaju svojevrsnu prekretnicu koju treba valjano […]

    Kako se piše – Milicin ili Miličin?

    U Srbiji je još uvek najčešće žensko ime „Milica“, pa je sva prilika da i vi poznajete neku Milicu, a veća je verovatnoća da poznajete i više […]