• Mali bonton za mališane: Pravila ponašanja koja deca treba da znaju kad krenu u vrtić

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Uzrast za vrtić je vrlo uzbudljivo razdoblje u životu dece. Obično je to vreme kad upoznaju nove prijatelje, igraju se novim igračkama i proširuju svoj um i veštine i odlično se zabavljaju.
     
    Postoji ipak nekoliko stvari koje roditelji treba da nauče decu pre nego što krenu u vrtić. Male stvari poput jednostavnih veština i manira mogu mnogo doprineti i učiniti živote svih oko njih malo prijatnijim.
     
    Molim te i hvala
    Da bi deca naučila da lepo razgovaraju, roditelji bi trebalo da takvu komunikaciju praktikuju s decom. Radi se o bitnim manirama i vrlo mala deca su u stanju da ih usvoje.
     
    Traženje stvari na pristojan način
     
    Ovo je slično kao da kažete ‘molim te’ i ‘hvala’, ali mnoga mala deca su odvažnija kod kuće nego u školi. Važno je naučiti dete kad treba da posegne za nečim, a kad pak treba da zamoli za nešto.
     
    Poštovanje tuđeg mišljenja
     
    Moguće je da deca predškolskog uzrasta neće odmah shvatiti ovaj koncept, ali na njima prilagođenom nivou mogla bi razvijati poštovanje prema tuđim mišljenjima. Dete bi moglo da nauči da prepozna da je ponekad u pravu, ali i da ima situacija u kojima nije, kao i da svako zaslužuje da mu se čuje glas.
     
    Spremanje za sobom
     
    To je nešto što se često praktikuje u vrtiću. Spremanje igračaka nakon igranja, pospremanje knjiga nakon što su ih pročitali, pospremanje tanjira i bacanje smeća nakon obroka. Lako je učiniti ovaj zadatak zabavnim i ugodnim za učenje za svako dete. Ako to pretvorite u pesmu, ples, nešto što ih malo ubrzava, i učinite to igrom za njih, lakše će ostati angažovani i slediti uputstva. 
     
    Pranje ruku
     
    Osnovna higijena je ključna veština za podučavanje deteta predškolskog uzrasta. Slično kao kad spremaju za sobom, mogu se zabaviti dok to rade.
     
    Gledanje ljudi u oči, komunikacija puna poštovanja
     
    Ključ poštovanja i koncizne komunikacije je gledanje druge osobe u oči. Pravilna komunikacija je nešto što svi moramo da učimo i s čime treba da živimo ceo život, što je čini jednako važnom i za male predškolce.
     
    Empatija
     
    Učiti ih šta znači saosećanje znači odgajati ih da postanu dobri ljudi. Na primer, neka nekome pridrže otvorena vrata, neka pomognu u nošenju nečega i pokažu da se suosećaju s nekim kome je teško.
     
    Strpljenje
     
    Deca su prirodno nestrpljiva, zbog toga ovo može biti težak zadatak. Ako pak uspete, vaspitači u vrtiću biće vam veoma zahvalni i napravićete važne temelje za budući razvoj ličnosti svog deteta.
     
    Poslednje, ali ne manje važno – zlatno pravilo
     
    Ponašaj se prema drugima onako kako želiš da se drugi ponašaju prema tebi. Daleko najvažnija i vrlo potcenjena lekcija koju svakodnevno treba ponavljati. Iako će mnogo toga naučiti u školi po tom pitanju, ne škodi da započnete ranije.
     
     
     

    Uzrast za vrtić je vrlo uzbudljivo razdoblje u životu dece. Obično je to vreme kad upoznaju nove prijatelje, igraju se novim igračkama i proširuju svoj um i veštine i odlično se zabavljaju.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Zašto se kaže „pao s kruške“?

    Ovo sigurno znate - za nekog ko se ponaša glupo, ludo, ko je naivan ili smušen, često kod nas umeju da kažu da je “pao sa kruške”. I suprotno, kad neko hoće da istakne kako nije glup, […]

    Kako se piše – čak štaviše ili štaviše?

    Sigurno ste se nekad našli u dilemi koji je izraz pravilan, a ne pomaže ni činjenica da ste tokom školovanja imali profesore koji koriste jedan izraz, ali i profesore koji koriste […]