• Šta, prema mišljenju stomatologa, najviše šteti dečijim zubima?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Dok pripremate hranu kod kuće ili je pakujete deci za školu, sigurno ste se zapitali koje od namirnica ne bi trebalo da se nađe tu.

    Dr Ronald Plotka, stomatolog sa višedecenijskim iskustvom ponudio je smernice koje bi mogle da budu od koristi roditeljima, piše Eat This, Not That.

    Ono što bi svakako trebalo izbegavati, naročito kod školske dece su:

    Slatkiši

    Kako objašnjava dr Plotka, kada deca jedu slatkiše, brzo se proizvodi kiselina koja može da prouzrokuje značajna oštećenja zubne gleđi, najtanjeg i ujedno najčvršćeg zaštitnog sloja zuba, što može da dovede do nastanka karijesa.

    Čips 

    Možda je iznenađenje da se omiljena grickalica našla na listi ovog stomatologa, ali za to postoji objašnjenje.

    „Čips, koji se pravi od krompira, spada u namirnice koje sadrže najviše skroba, a on se veoma brzo razgrađuje u šećer. On izaziva stvaranje kiseline u ustima, što uništava zubnu gleđ dečijih zuba“, tvrdi dr Plotka.

    Skrob

    Šećer se dugo smatra jednim od ključnih namirnica koje mogu da dovedu do nastanka karijesa.

    Dr Plotka kaže da je ranije ove godine napravljen pregled studija kojim je utvrđeno da je, osim šećera i skrob povezan sa nastankom karijesa kod dece.

    Sušeno voće

    Roditelji deci daju sušeno voće jer smatraju da je ono zdravo. Ali, sušeno voće se lako lepi za zube, stvarajući tako dobru podlogu za razvoj bakterija i nastanak plaka i na kraju karijesa.

    Dok pripremate hranu kod kuće ili je pakujete deci za školu, sigurno ste se zapitali koje od namirnica ne bi trebalo da se nađe tu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Ove biljke su otrovne za vaše pse i mačke

    Sa dolaskom prolećnih dana mnogi se odlučuju da osveže prostor i naprave prijatnu atmosferu ukrašavajući svoje domove nizom prelepih biljaka. Međutim iako biljke mogu da poboljšaju naš […]

    Kako se piše – malopre ili malo pre?

    Često nas je u školama tokom pismenog zadatka iz srpskog jezika i književnosti zbunjivalo kako se pravilno piše ovaj prilog. Neretko smo tražili i sinonime zbog straha od greške kad je ova […]