Studio La Villette iz Pančeva učestvovao je na konkursu za nagradu New European Bauhaus i prisustvovao dvodnevnoj konferenciji u Briselu gde je bio jedini predstavnik iz Srbije. Nagrada se dodeljuje projektima koji uključuju zajednicu i podstiču održivi razvoj. Ovo je prva godina u kojoj su zemlje zapadnog Balkana učestvovale na konkursu, bilo je prijavljeno oko 1.500 projekata iz gotovo cele Evrope, a u finale je ušao samo 61, među kojima je i “La Villette- arhitektura za decu”.
Tim povodom, razgovarali smo sa Dušanom Nikolić, našom sugrađankom, arhitektinjom koja je osnovala Studio La Villette.
Šta nam možete reći o samom konkursu i kako je došlo do Vašeg učešća na događaju u Briselu?
– La Villette je studio arhitekture i urbanizma za decu osnovan u Pančevu i bavi se edukacijom o aktuelnim temama i gradu generalno, sa ciljem da ta deca jednog dana donose bolje odluke nego mi danas. Na konkurs za nagradu New European Bauhaus sam se prijavila u januaru ove godine i posle par meseci nam je javljeno da smo prošli u finale takmičenja. Nagrada se dodeljuje projektima koji uključuju zajednicu i podstiču održivi razvoj. Događaj dodele nagrada bio je organizovan u Briselu, kao dvodnevna konferencija kojoj su prisustvovali svi finalisti iz cele Evrope, ali i veliki broj ljudi uključenih u procese odlučivanja iz različitih organizacija.
– Možete li nam detaljnije predstaviti projekat s kojim ste učestvovali?
– Ideja o studiju arhitekture i urbanizma za decu nastao je usled velikih promena u izgledu našeg grada. Naredne generacije dece koje dolaze kreiraju drugačiju sliku o svom gradu, pa je cilj bio stvoriti kod njih kritičko mišljenje, ljubav prema gradu u kom odrastaju i uključiti ih aktivno u zajednicu. Projekat je obuhvatao preko osamdeset radionica, a kroz njih je prošlo preko četrdesetoro dece u toku prvih godinu dana rada. Deca su izrađivala makete i crteže javnih prostora, obale Tamiša, gradskog parka, ali i davala predloge za rekonstrukcije značajnih devastiranih objekata u gradu. Takođe, kroz projekat smo se bavili i očuvanjem kulturnog i industrijskog nasleđa, pa je Vajfertova pivara, kao značajan spomenik kulture, predstavljao jednu od glavnih tema. Deca su dala predlog kako zamišljaju da će Pivara jednog dana izgledati. Predlozi su bili da se tu nađe bioskop na otvorenom, zajednička kuhinja, muzički studiji, muzej, hostel…
– Koliko učesnika je bilo prijavljeno i da li ste jedini iz Srbije?
– Na konkurs je bilo prijavljeno oko 1500 projekata iz cele Evrope, od kojih je u finale ušao 61 projekat u 12 kategorija. Ovo je bila prva godina da su zemlje zapadnog Balkana uključene u izbor, a mi smo bili jedini predstavnik iz Srbije. Takođe, sada je prvi put uvedena kategorija Šampiona edukacije, kojoj smo mi pripadali.
– Kako je proteklo učešće, da li ste zadovoljni?
– Nažalost, nagrada nije dodeljena nama, ali je celo iskustvo bilo izuzetno značajno za nas. Uspeli smo da prezentujemo naš projekat na samom događaju i dosta saznali o drugim značajnim projektima i načinima na koje se oni implementiraju u svojim državama.
Koje planove La Villette ima za naredni period?
– Pre samog odlaska u Brisel, zajedno sa još desetak organizacija iz Pančeva, organizovali smo događaj u samom dvorištu Vajfertove pivare. Taj događaj je bio, takođe, tema razgovora u Briselu, s obzirom na to da smo se susreli sa iskustvima rekonstrukcija značajnih objekata, uglavnom industrijskog nasleđa, iz drugih zemalja. To nam je značilo kao podsticaj da su promene moguće i kao nada da ćemo nekad u budućnosti uspeti aktivno da koristimo prostor današnje, 300 godina stare Pivare. To nam je važno kako bismo pokazali deci da je ono što su oni zamislili moguće ostvariti. Radionice za decu se nastavljaju i prate sve važne teme i događaje u gradu.
Studio La Villette iz Pančeva učestvovao je na konkursu za nagradu New European Bauhaus u Briselu i bio je jedini predstavnik iz Srbije. Nagrada se dodeljuje projektima koji uključuju zajednicu i podstiču održivi razvoj. Ovo je prva godina u kojoj su zemlje zapadnog Balkana učestvovale na konkursu, bilo je prijavljeno oko 1.500 projekata iz Evrope, a u finale je ušao samo 61, među kojima je i “La Villette- arhitektura za decu”.