• Zdravlje

    Imaju li mladi pravo na umor i koliko vode računa o svom zdravlju

    Istraživanje platforme „Zdravo dvadesete“ kaže da čak 40 odsto dvadesetogodišnjaka u Srbiji, od čega je većina devojaka, oseća umor i zamor kao glavni problem. Previše običnih prehlada oseća svaki treći ispitani, a depresija i anksioznost su problemi za više od 23 odsto mladih koji žive u Srbiji. Koliko mladi vode računa o svom zdravlju?

    Zapušenost i bol u uhu posle bazena – doktorka objašnjava kako da se zaštitimo od infekcija

    Lekari tokom leta savetuju oprez u bazenima, jezerima i morima zbog čestih infekcija uha, koje izazivaju bakterije i gljivice, naročito kod dece. Prof. dr Sanja Krejović, fonijatar i otorinolaringolog izjavila je za RTS da treba voditi računa o higijeni uha i grla i ukazuje da može doći i do „nevidljivih povreda uha, poput pucanja bubne opne prilikom skakanja u bazen.

    Kako da bebe bezbedno borave u prostoriji u kojoj je klima uređaj

    Visoke temperature koje u hladu prelaze 41. podeljak mogu biti opasne za bebe i malu decu. Potrebno je rashladiti prostorije u kojima borave, ali i paziti da temperaturna razlika između spoljašnje temperature i temperature u prostoriji ne bude viša od 10 stepeni.

    Lekari Batuta: Povećava se broj gojazne dece

    Lekari Instituta Dr Milan Jovanović Batut upozoravaju da problemi sa povišenom telesnom težinom ili gojaznost sve više hvataju maha među decom u Srbiji i da se iz godine u godinu povećava broj dece koja imaju ovaj problem, dok se beleži pad broja dece koja su fizički aktivna.

    Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja, kako se sprečava i leči

    Mučnina tokom vožnje se javlja kod mnogih osoba kada putuju automobilom ili drugim vozilom. Pritom najviše pogađa malu decu i trudnice koje putuju kao putnici, ali svakoga može zadesiti. Zapravo, istraživanje RAC-a, britanske kompanije za osiguranje automobila, pokazalo je da 18 posto ljudi nastavlja da ima ovaj problem i odraslom dobu.

    Saveti neurologa – koje simptome ne smete da ignorišete u vrelim danima

    Ektremno visoke temperature, kojima ćemo biti izloženi narednih dana, ne prijaju ni potpuno zdravima osobama, a naročito su ugroženi hronični bolesnici. Koji pacijenti treba naročito da obrate pažnju na savete lekara i koje simptome ne smeju da ignorišu, za RTS je govorio dr Branislav Ralić, načelnik Odeljenja neurologije KBC „Zvezdara“.

    Jedno Da za četiri života – zašto u Srbiji ima malo donora

    U Srbiji je urađena prva transplantacija srca u ovoj godini. Intervenciju je uradio tim Klinike za kardiohirurgiju Kliničkog centra Srbije. Zahvaljujući jednom DA – spasena su četiri života, urađene su i transplantacije bubrega i jetre.

  • I odrasli i mladi fizički neaktivni

    Novi podaci pokazuju da skoro jedna trećina, otprilike 1,8 milijardi ljudi, nije ispunila preporučene nivoe fizičke aktivnosti tokom 2022. godine, upozorava Svetska zdravstvena organizacija.

    Gljive blagotvorno deluju na naš organizam, ukoliko smo apsolutno sigurni koju vrstu jedemo

    Kiša i vlaga, u kombinaciji sa suncem, poslednjih dana podstiču rast vrganja i lisičarki po hrastovim šumama. Međutim, pri branju pečuraka uvek treba biti oprezan. Trovanja su česta, pogotovo kada su u pitanju sušene gljive, upozorava gost Jutarnjeg programa, dr Aleksandar Knežević, mikolog sa Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

    Mladi u Srbiji se najviše žale na umor, depresiju i anksioznost

    Mladima u Srbiji održavanje psihičkog blagostanja predstavlja izazov, pa 39 odsto njih umor i zamor percipira kao glavni problem, obične prehlade predstavljaju problem kod 31 odsto njih, dok su za 23 odsto mladih depresija i anksioznost problem.