Nije ovih dana bilo prijatno kretati se gradom. Pre svega zbog toga što je nastupilo leto i u najvrelije doba dana sunce nemilosrdno prži. Ipak, još uvek je koliko-toliko podnošljivo negde u hladovini, a donekle je i prijatno, što važi naročito za priobalje Tamiša (ne računajući komarce).
Nije loše bilo u parku, pod uslovom da ste podalje od bučnih i prašnjavih aktuelnih radova ili od uzavrelih betona ili behatona (kako se sve zove ono što je tokom vremena pravljeno i postavljeno u blizini zgrade Opštine iliti pravilno, Gradske uprave).
Međutim, nisu samo vreli betoni ono što stvara muku ljudima koji se zateknu u parku ovih dana, meseci, godina… Svi kojI se razabiru u elementarnu estetiku, ne mogu a da ne pošize kada prođu kroz epicentar parka i samog grada, pored legendarnog hotela „Sloboda“. Ili onoga što je od njega ostalo…
Uistinu, i nije ostalo baš tako malo jer zgrada je kompletno očuvana.
Međutim, eksterijer i enterijer potpuno su devastirani zubom vremena i raznim grafitima, bolje reći žvrljotinama, gde im mesto nikako nije.
Nažalost, slična je situacija na prvom sledećem ćošku, kod Korzoa, kada je reč o zgradi u kojoj su nekad bile banke i gradski list.
I šta reći, prošlo je mnogo, mnogo godina otkada je zdanje hotela „Sloboda“ bilo ponos i dika Pančeva, a već nekoliko decenija pred očima svih nas neumitno propada zbog kojekakvih pravnih zavrzlama.
A od poslednjeg trzaja, kada je izgledalo da će se nešto fundamentalno popraviti prošlo je već sedam godina.
Reč je o bombastičnoj priči (o čemu je poršle godine pisala „Politika“ da će se, pokazalo se, nesuđeni investitor iz Kraljeva poduhvatiti zamašnog posla rekonstrukcije hotela „Sloboda” u Pančevu. (https://www.politika.rs/sr/clanak/500297/Sloboda-na-prodaju)
Navodi se kako se zdanje iz doba Banatske vojne granice, građen za potrebe vojske, pa hotel „Vajs” i „Kontilović”, u vreme Habzburga „Velika Srbija”, za vlasti Karađorđevića „Esplenada” i naposletku „narodnog dobra” socijalističke Jugoslavije, iznutra sistematski raspada, dok je eksterijer promenjen utoliko što ga „krasi” transparent „prodaje se”.
Kao žrtva neuspele privatizacije i napora banke ‒ poverioca da pronađe investitora, hotel na obnovljenom centralnom trgu, bode oči Pančevcima.
Ponadali su se mnogi te 2016. godine da će mu se vratiti stara namena jer Pančevo sa 120.000 stanovnika zaslužuje reprezentativni hotel.
U obećanja da će u bašti, za manje od dva meseca sedeti prvi gosti, a za samo godinu dana „Sloboda” postati ugostiteljsko-turistički objekat najvišeg ranga, malo je ko ovde poverovao, što se pokazalo ispravnim. I još jedan od bisera zaštićene ambijentalne celine – Staro gradsko jezgro – čeka novog vlasnika.
Tragično je stanje hotela, u čiju baštu pokrivenu najfinijim češkim staklom, su pre veka dolazili i Beograđani na hladno „Vajfert” pivo, perece i muziku. Dva puta, samo prekrečena „Sloboda”, nekada u vlasništvu istoimenog lokalnog ugostiteljskog preduzeća, koje je gazdovalo još jednim hotelom i takođe pozatvaranim kultnim kafanama, iza fasade krije još goru sliku, pisala je Politika.
Očajno izgleda banket sala u prizemlju, sa srčom od porazbijanih ogledala razvaljena kuhinja, oljušteni hodnici i sobe na spratu sa podignutim podovima i raspalim plafonima. Odavno je konstatovano da je objektu neophodna rekonstrukcija statike i svih instalacija, a precizirano da radovi moraju ići etapno. Najpre od svečane sale, bara, dok je sada izvesno da od „vraćanja starog sjaja” bašti neće biti ništa, jer je u međuvremenu uklonjena, ustupajući mesto novom šetalištu.
Lokalna samouprava je u međuvremenu radila na uređenju platoa, završila rekonstrukciju pešačke zone. Sada je aktuelno i veliko spremanje gradskog parka, dok novog investitora, koji je spreman da se poduhvati posla i potroši „ne manje od pola miliona evra”, koliko je iznosila prvobitna računica, čeka i banka ‒ poverilac i Pančevo, pisala je „Politika“.
I eto, čekajuči Godoa da razveže ovaj Gordijev čvor, moraćemo da ubrzavamo korak dok pralozimo pored Slobode, što zbog vrelina, što zbog žvrljotina, uz eventualno zastajkivanje zbog svežih kokica…
Nije ovih dana bilo prijatno kretati se gradom. Pre svega zbog toga što je nastupilo leto i u najvrelije doba dana sunce nemilosrdno prži. Ipak, još uvek je koliko-toliko podnošljivo negde u hladovini, a donekle je i prijatno, što važi naročito za priobalje Tamiša (ne računajući komarce).