Rimokatolička crkva i svi hrišćani koji vreme računaju po gregorijanskom kalendaru danas slave Božić, najradosniji praznik kojim se obeležava rođenje Isusa Hrista.
Širom planete proslavlja se praznik koji simbolizuje dolazak sina Božjeg na zemlju.
Kako uči hrišćanstvo, Isus Hristos rođen je tačno u ponoć, kada se najsjajnija zvezda koja se kretala od istoka ka zapadu zaustavila iznad pećine kraj Vitlejema.
Njegovo rođenje donelo je svetlost istine ljudskom rodu, čime je ispunjeno starozavetno proročanstvo o rođenju Spasitelja.
Jasle dočaravaju uslove u kojima je Hristos rođen
Vernici u katoličkim i drugim crkvama zapadnog obreda na Božić se klanjaju jaslama, u kojima je simbolično predstavljena scena rođenja sa Bogomladencem, Marijom i Josifom.
Običaj da se u crkve postave jasle, sa figurama koje dočaravaju siromašne uslove staje u kojoj je Hristos rođen, potiče iz 13. veka.
Takve jasle u svojim domovima danas imaju i vernici.
„Otvorimo se božanskoj ljubavi koja se izliva na nas i darujmo je svojim bližnjima i svom najbližem okruženju. Neka ovaj blagdan bude obnova, obnova u ljubavi, metanoja, kako su znali govoriti prvi hrišćani. Božanska ljubav, koja je u Isusu došla među nas, neka nas osnaži i ohrabri kako laž i zlo u svetu, i među nama ne bi više trovali ljude, već nas primljena božanska ljubav sve ispunila radošću“, poručio je beogradski nadbiskup.
Mnoštvo božićnih obreda razlikuje se od mesta do mesta
Mnoštvo je božićnih obreda, koji se razlikuju od mesta do mesta, od države do države.
Za Meksiko recimo, tipična je Božićna priča poznata kao „pastorela“, kojom se započinje odbrojavanje do Božića.
Na zabavan način prepričava priču o rođenju Isusa, obogaćenu meksičkom tradicijom, istorijom, lokalnom muzikom i satirom.
Rimokatolička crkva i svi hrišćani koji vreme računaju po gregorijanskom kalendaru danas slave Božić, najradosniji praznik kojim se obeležava rođenje Isusa Hrista.