U okviru projekta „Tid(y)Up”, čiji je pun naziv „F(ol)low the Plastic from source to the sea: Tisza-Danube integrated action plan to eliminate plastic pollution of rivers”, Fakultet tehničkih nauka i Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, sprovodiili su trodnevnu kampanju uzorkovanja mikroplastike na rekama Dunav i Tisa, a tim povodom posetili su i Pančevo.
Akcija je sprovedena početkom maja, a pored Pančeva, i na dve lokacije: na Dunavu kod Bezdana i na Tisi kod Titela.
Za potrebe uzorkovanja angažovan je brod „Argus”, čija je specijalna namena bila naučno-istraživačkog karaktera u ispitivanju kvaliteta vodnih tela. Uz članove projektnog tima s Fakulteta tehničkih nauka, ovoj kampanji prisustvovali su i partneri iz drugih zemalja i Srbije: BOKU (Austrija), Wessling i Filmjungle.eu (Mađarska), kao i predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine i Ministarstva za zaštitu životne sredine.
Uzorkovanje površinskih voda izvedeno je različitim metodama: primenom sedimentacione kutije, planktonskih mreža i protočne pumpe sa filterima. Prikupljeni uzorci biće dalje analizirani u Austriji i Mađarskoj gde će se precizno odrediti nivoi mikroplastike u prikupljenim uzorcima površinskih voda.
U toku posete Pančevu, početkom maja, pored dve spomenute metode uzorkovanja, predstavnici Departmana za Inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu su na jednom splavu, uz pomoć ribara iz Starčeva, postavili i jednu sedimentacionu kutiju za pasivno sakupljanje uzoraka za analizu i određivanje nivoa mikroplastike na reci Dunav.
Nakon dve nedelje pasivnog uzorkovanja, sedimentaciona kutija sa uzorkom uklonjena je sa splava, a dalje analize biće sprovedene u Mađarskoj.
Projekat „Tid(y)Up” realizuje deset partnera u sedam zemalja (Srbija, Mađarska, Slovačka, Ukrajina, Bugarska, Rumunija i Austrija), koje pripadaju slivu reke Tisa, a trajaće od 1. juna do kraja sledeće godine, sa ukupnim buđžetom od 1.618.193 evra, od čega Evropska unija prilaže 1.375.465, dok doprinos Srbije iznosi 86.262,25 evra.
U okviru projekta „Tid(y)Up”, čiji je pun naziv „F(ol)low the Plastic from source to the sea: Tisza-Danube integrated action plan to eliminate plastic pollution of rivers”, Fakultet tehničkih nauka i Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, sprovodiili su trodnevnu kampanju uzorkovanja mikroplastike na rekama Dunav i Tisa, a tim povodom posetili su i Pančevo