• „ Eko-Pančevački rit” pronašao dvanaest mrtvih labudova

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    U delu močvare u dolini Dunava članovi Udruženja „ Eko-Pančevački rit” pronašli dvanaest mrtvih jedinki za koje se pretpostavlja da ih je pokosio ptičji grip.

    Dvanaest uginulih labudova pronađeno je ovih dana u dunavskim kanalima u Beljarici. Šta je uzrok uginuća nije jasno, ali se na osnovu simptoma još živih, ali bolesnih jedinki pretpostavlja da je reč o ptičjem gripu.

    Prve mrtve ptice pronađene su na obali kanala, dok su ostali uginuli labudovi bili u vodi.

    – Informaciju da se u kanalu nalaze uginule ptice dobili smo od građana. Odmah smo izašli na teren i na obali otkrili jednog celog mrtvog labuda i ostatke drugog. Pretpostavljamo da su ga rastrgle životinje. U vodi smo primetili još uginulih ptica. Pošto niko nije imao čamac, mi smo ga obezbedili i izašli na vodu. Tu smo pronašli deset mrtvih ptica i izneli ih na obalu – kaže Zoran Janković, iz Udruženja građana „Eko-Pančevački rit”.

    On ističe da su članovi ovog udruženja na obali našli još jednog bolesnog labuda.

    – Ptica pokazuje simptome koje imaju jedinke obolele od ptičjeg gripa. Tetura, izgleda omamljeno kao da je neko izudarao. O tome smo obavestili sve institucije – od Ministarstva poljoprivrede do „Veterine Beograd”, ali su nam rekli da oni nisu nadležni da izađu i preuzmu bolesnog labuda. Mi smo za svaki slučaj obavestili sugrađane da ne diraju ptice – ni one uginule, a ni bolesne. Ptičji grip ima nekoliko sojeva. Najveći broj njih prenosi se kod divljih ptica i živine, a mali broj može da pređe na ljude – kaže Janković.

    Avijarna influenca izazvana virusom podtipa H5N8 nije zoonoza, odnosno ne prenosi se sa obolelih i zaraženih ptica na ljude, ali može izazvati veoma velike ekonomske štete ukoliko se sa divljih ptica prenese na domaću živinu. Uzročnik bolesti je virus koji spada u virus tipa A sa 144 serotipa. Na virus ptičjeg gripa osetljivi su pilići, ćurke, biserke, prepelice, golubovi, jarebice, nojevi, emui, patke, guske, fazani, kavezne ptice i veliki broj divljih ptica. Primarni rezervoar ovog virusa su vodene ptice, a vektori, odnosno prenosioci, mogu da budu svinja, čovek, glodari i mačke.

    Veće uginuće labudova zbog ptičjeg gripa zabeleženo je u oktobru 2021. godine kada su mrtve ptice pronađene u Jojkićevom dunavcu, Kišvari, Vizelju, Zemunu i u Beljarici.

     

    U delu močvare u dolini Dunava članovi Udruženja „ Eko-Pančevački rit” pronašli dvanaest mrtvih jedinki za koje se pretpostavlja da ih je pokosio ptičji grip.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Black Friday u Spektru

    Na dobroj poznatoj adresi za prodaju tehnike u Vojvode Petra Bojovića 16A, do 30. novembra očekuje Vas neverovatna Black Friday special akcija. […]