Energetska efikasnost: Stanari jedne zgrade u Pančevu ostali bez očekivane pomoći
Na Javnom pozivu za energetsku efikasnost zgrada koje je raspisalo republičko ministarstvo za energetiku u Pančevu su 62 dobile mogućnost za subvencije od 50 odsto, ali jedna za koju su stanari očekivali da će dobiti pomoć nije – iako izgleda u veoma lošem stanju, a narušava i izgled grada.
![Energetska efikasnost: Stanari jedne zgrade u Pančevu ostali bez očekivane pomoći Energetska efikasnost: Stanari jedne zgrade u Pančevu ostali bez očekivane pomoći](https://013info.rs/wp-content/uploads/sites/5/2025/02/viber_image_2025-02-11_19-41-27-770-1.jpg)
Ova desetospratnica izgrađena je 1978. godine i sa bordo crvenom fasadom bila je veoma upečatljiva i jedna od najlepših, a danas narušava izgled grada, jer su ostali samo zidovi sa malterom, a na nekim mestima se vidi i armatura. Stanari su tražili od upravnika da učestvuju na konkursu za energetsku efikasnost i spremni su da uz određene subvencije učestvuju u obnovi toplotnog omotača.
“Postoje kod nekih stanara rupe u fasadama što predstavlja ljudima problem, ulazi voda i narušavaju se ostali delovi u unutrašnjosti stana. Naravno da nam to smeta i ovo je već neki kraj gde više nema dalje”, kaže Gordana Lekić, stanarka zgrade.
Upravnik zgrade rekao je za RTS da su odbijeni na konkursu, jer je uslov bio da potrošnja energenata ne prelazi 150 kilovata, a prema podacima JKP Grejanje ovde je potrošnja niža od te cifre, a da nisu razmatrani neki drugi kriterijumi koji su važni za izgled grada i bezbednost ne samo stanara.
“Estetski ne možemo ni pričati o nekom minimalnom zadovoljenju izgleda, a što se tiče opasnosti vidimo da otpadaju delovi fasade. Stariji stanari kažu da je ovde postavljenja neka eksperimentalna fasada sa granulama stiropora koja se nije pokazala dobro još u to vreme i tad su reklamirali da to neće dugo trajati”, ističe Zvezdan Tanasković, profesionalni upravnik zgrade.
Potpuna obnova fasade i saniranje oštećenja na zidovima koštala bi oko 120.000 evra, što znači da bi stanari iz 90 stanova u proseku trebali da izdvoje oko 1.300 evra. Oni su spremni da učestvuju u obnovi, ali nemaju svi toliko novca i zato su neophodne subvencije države ili grada. U Pančevu postoji problem i sa javnim objektima koji su pod zaštitom države, a koji godinama čekaju rekonstrukciju, a sa njihovim sređivanjem i centar Pančeva bi zasijao u mnogo lepšem svetlu.