Pet udruženja građana iz Vršca pokrenulo je peticiju sa zahtevom da skupština Vojvodine konačno usvoji novu odluku o zaštiti Gradskog parka u tom gradu, koju je Pokrajinski zavod za zaštitu prirode uradio još pre dve decenije.
Time bi, kažu, ovaj prirodni spomenik vrtne arhitekture zvanično dobio drugu kategoriju i drugi stepen zaštite, što u lokalnoj samoupravi tvrde da park već ima, te ne vide svrhu ovog zahteva, pišu Novosti.
Peticiju je dosad potpisalo blizu 2.000 ljudi, što je i ciljana brojka organizatora, koji će na osnovu toga tražiti hitan sastanak sa predstavnicima pokrajinskih vlasti. Kako kažu, jedan od najstarijih i najvrednijh parkova u zemlji, koji je nastao krajem 18. veka, vidno propada.
– U studiji, koju je Zavod revidirao 2011, jasno se navodi da je značajno smanjena vitalnost većine od oko 1.000 stabala, dok su vrtni elementi narušeni. Uz to, park je bez redovnog finansiranja, čuvarske službe i inspekcijskog nadzora, a neretko je i meta vandala. Odluka o zaštiti, na koju se nedopustivo dugo čeka, pravni je osnov za rešavanje tih nagomilanih problema – kaže Dragica Stanojlović, predstavnica udruženja koja traže i da se istom odlukom obezbedi učešće građana u odlučivanju o budućim godišnjim programima upravljanja parkom.
Građanima posebno nedostaju bele drvene klupe – pergole, koje je opevao i čuveni vršački pesnik Vasko Popa, a kojih više nema, jer su ih vandali potpuno uništili.
Iako se peticija ne odnosi na njih, u lokalnoj samoupravi tvrde da se građani njom dovode u zabludu.
– Rešenjem Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode park se već nalazi u drugom stepenu zaštite i sve što JKP „Drugi oktobar“ kao staralac u njemu radi u skladu je sa tim i isključivo uz njihovo odobrenje, tako da usvajanje zahteva iz peticije apsolutno ništa ne bi promenilo. Takođe, nije tačno da je park bez inspekcijskog nadzora i redovnog finansiranja, jer se on redovno održava i obnavlja sredstvima gradskog budžeta namenjenim održavanju javnih zelenih površina – kaže za Novosti Slobodan Jovanov, član Gradskog veća za zaštitu životne sredine.
On podseća da je u poslednjih nekoliko godina u parku obnovljena fontana, muzički paviljon, deo pešačkih staza i ograde, da je postavljeno novo osvetljenje, nove klupe i kante, napravljen parking… Takođe, 2016. su uspeli da sačuvaju svih 1.300 metara ukrasne ograde i formacija od šimšira, od napada insekta šimširov plamenac, koji je poharao brojne javne površine u zemlji.
Pet udruženja građana iz Vršca pokrenulo je peticiju sa zahtevom da skupština Vojvodine konačno usvoji novu odluku o zaštiti Gradskog parka u tom gradu, koju je Pokrajinski zavod za zaštitu prirode uradio još pre dve decenije.