• Guši se Nadela kod Starčeva

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Lokalno udruženje ribolovaca uspelo je da vodeno ogledalo i pustaru uokolo raskrči i uredi u eko-park, ali ne posustaju ni zagađivači.

    Na pola puta ka Omoljici, bliže naselju Starčevo, s desne strane mostića pruža se ono što je opstaje od dela vodotoka Nadela. Nešto što podseća na malo jezero s jedne, i zamuljen rukavac s druge strane, slika je vode koja se pruža 84 kilometra od Tomaševca sve do Dunava kod Pančeva, u kojoj godinama, prema rečima članova istoimenog udruženja ribolovaca, života gotovo da nema. Uporni ekolozi-amateri redovno raščišćavaju i uređuju prostor, ali je slika uvek ista – gomile kabastog i sitnog otpada i voda penušava od zagađenja.

    „Uništavanje Nadele traje decenijama ispuštanjem otpadnih voda iz fabrika i od svinjogojstva. Ovde je godinama bila i divlja deponija, a nemarom je zatrpan i prelivni beton, koji je održavao nivo vode, pa je došlo dotle da je u jednom trenutku čitav potez presušio. Mi nismo odustali i stalno dograđujemo i uređujemo sve da bi meštani imali višestruku korist. Poljoprivrednici zbog navodnjavanja useva, a ljudi ovog kraja, ali i turisti da odmore, pecaju, uživaju. Sve je to lepo, ali se osnovni problem ne rešava, a to je da do danas nisu zaustavljeni zagađivači”, kaže za „Politiku” Dalibor Tanev iz starčevačkog Udruženja sportskih ribolovaca „Nadel”, koje je u nebrojano akcija uspelo da pustaru površine 25.300 kvadratnih metara i vodeno ogledalo od 1,2 hektara sa prelivnom stanicom pod trskom i preostalim kanalom širine pet metara, raskrči od korova i podigne nivo vode. Doveden je u red i deo omoljičko-starčevačkog mosta, odnosi se đubre, sređuje priobalje u svojevrsni eko-park i redovno organizuju pecaroška nadmetanja podmlatka udruženja, ali na udicama ostaje tek nekoliko stotina grama ulova.

     „Starčevu se mora vratiti i pojačana mikroklima. Bilo je ovde nekada u ranim jutrima magle potrebne ratarskim kulturama, povrtnjacima, voću, ali toga više nema. Ova reka je i prirodno mrestilište šarana, a bilo je i druge bele ribe – crvenperke i babuške. Okolo su sve praznija staništa zaštićenih vrsta ptica, a jednom godišnje pojavljivala se svojevremeno i retka vrsta Uskršnjeg leptira. Sve to mora ponovo da se vrati u ravnotežu”, ističe Tanev.

    Starčevački sportski ribolovci posadili su stotinak stabala sibirskog bresta, pa uz uređenje staza i podizanje dečjeg igrališta, postavljanja kućica za ptice i edukativnog „hotela” za insekte, u planu je još jedan mini-letnjikovac. Ovu lepotu upotpunjuju ostrvo površine 4.000 kvadrata i četiri veća i manja izvora, a ovuda prolazi i biciklistička staza deo međunarodne rute EuroVelo 6, pa se okupljaju ljubitelji dvotočkaša, koji bi mogli dalje da pronesu priču o ovom kraju. Planirana plaža sa suncobranima, moraće da sačeka povratak života u Nadelu, a ovde kažu neće odustati ni od namere da ovaj kraj zvanično dobije status parka prirode, sve u okviru projekta „Eko-kutak – Valjara”, koji duguje ime mestu, na kojem se voda Nadele valja i ide dalje ka Ivanovu, Dunavcu i Dunavu.

    Lokalno udruženje ribolovaca uspelo je da vodeno ogledalo i pustaru uokolo raskrči i uredi u eko-park, ali ne posustaju ni zagađivači.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Koliko je isplativo uzgajanje maka

    Porodica Hromčik iz Padine godinama proizvodi mak, jer je to bilo isplativo. Ova godina nije dobro počela, prinosi su manji, kao i zarada, ali kupaca ima i većinom su iz […]