Hrabrom moleru iz Pančeva Pavlu Gavuri zlatna plaketa za najplemenitiji pojedinačni podvig
Tradicionalno, 58. put, Srbija se poklanja najhumanijima, najodvažnijima, najnesebičnijima među nama. Na svečanosti u Skupštini grada Beograda, danas u 12 časova uručene su zlatne i srebrne plakete dobitnicima priznanja u akciji „Večernjih novosti“ – „Najplemenitiji podvig godine“.
Zlatnu plaketu za najplemenitiji pojedinačni podvig dobio je Pavle Gavura. Hrabri moler iz Pančeva je rizikujući svoj život dok je stajao na simsu terase na devetom spratu, iz plamena, iz stana koji je goreo na desetom spratu, izvukao petnaestogodišnju Minju Draganić, i zadivio celu Srbiju. Snimci i fotografije njegovog podviga obišle su region.
Pavlu Gavuri iz Pančeva je u oktobru prošle godine dan počeo kao i svaki drugi. Do večeri tog 27. oktobra je postao heroj nacije.
Tokom požara u stanu na devetom spratu solitera na Dorćolu Pavle i njegovi prijatelji su bez straha učinili sve kako bi spasili devojčicu Minju Draganić iz zapaljene zgrade.
Minja je od teških povreda kasnije preminula, a Pavle je rekao da ga je ta vest potpuno dotukla. Nakon njene smrti Pavle Gavura i njegovi prijatelji daju sve kako bi pomogli njenoj porodici.
Mladić iz Pančeva opravdano nije mogao da prisustvuje dodeli plakete.
Marko Antić – Skočio u zaleđenu reku da spase devojčicu
Marko Antić iz Zrenjanina je pokazao da odvažnost i hrabrost mogu da krase i sedamnaestogodišnjake. On se svojim podvigom svrstao među plemenite ljude koji su pokazali ljudsku veličinu.
Ne dvoumeći se ni trenutka Marko je skočio u hladni Begej i od smrti je izbavio osmogodišnju devojčicu koja se davila u reci.
On je godinu dana kasnije kratkom rečenicom pokazao zašto je zaslužio ovu plaketu.
Opet bih uradio isto – rekao je Antić.
Kapetan Vranić – Heroj koji je dao život za svoju zemlju
Kapetan Svetislav Vranić, koji je nesebično radio na tome da pomogne svojoj zemlji, za šta je platio svojim životom, posthumno je dobio zlatnu plaketu.
Vranić je bio pilot koji je u gotovo neverovatnim uslovima leteo za Kinu, odakle je dopremao medicinsku pomoć Srbiji. Preminuo je nakon borbe sa virusom korona.
Plaketu je od glavnog i odgovornog urednika „Večernjih novosti“ Milorada Vučelića primio njegov sin Marko.
Zlatna plaketa za lekare – Anđele čuvare Srbije
U neravnopravnoj borbi protiv korona virusa naši anđeli su bili lekari i medicinski radnici, koji su radili godinu dana bez ikakve pauze kako bi spasili što više života.
Ulagali su neverovatne napore da popune nedostajuće kapacitete i pomerali su granice.
Zato su naši lekari i medicinski radnici koji su položili svoje živote u borbi protiv virusa, ali i oni koji i dalje biju bitku za tuđe živote dobitnici zlatne plakete.
U ime svih tih hrabrih profesionalaca plaketu su primili prof. dr Dejan Stevanović iz KBC Zemun, viša medicinska sestra Slađana Krstić iz KBC Zemun, dr Marija Radisavljević iz KBC Zvezdara, anestetičar Miloš Vujičić iz KBC Zvezdara, dr Dušica Mladenović iz DZ Palilula i medicinska sestra Slavica Knežević.
Vučić – Država je uvek tu za sve, nije sramota ponositi se dobrim delima
Ove godine specijalnu zlatnu plaketu dobila je država Srbija, koja je u bespoštednoj borbi za vakcine i medicinska sredstva pružila ruku komšijama, pokazala plemenitost i podelila svoje bogatstvo sa svima.
Kao rezultat mudre politike srpskog vođstva na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem naša zemlja je u samom svetskom vrhu po broju vakcinisanih, zbog čega je akademik Matija Bećković uručio Vučiću zlatnu plaketu.
Predsednik je na početku podsetio na reči Matije Bećkovića „Ćeraćemo se mi još“, rekavši da ćemo sa koronom nastaviti da se ćeramo. Vučić je istakao da ovo ne doživljava kao lično priznanje, već kao priznanje državi, iako je to uvek najnepopularnije – odati priznanje državi.
– U Srbiji čini mi se ne postoji ništa lakše od pljuvanja sopstvene države, i u njoj pronalaziti uvek krivca za sve. A država je uvek tu za sve. Slušali smo malopre heroja sa Begeja, koji je rekao drugarici: „Zovi vatrogasce i Hitnu pomoć“. To je država – rekao je predsednik Vučić.
On je istakao da smo u vakcinaciji uspešniji od mnogih drugih zemalja, zato što se nismo bestijalno dodvoravali drugim zemljama, već smo gradili prijateljstva sa svima.
– Dragi Marko, sećam se vašeg oca Svetislava Vranića, leteo sam sa njim, i znam koliko je veliki čovek koji je učinio sve za svoju državu. Ovo priznanje pripada njemu, i lekarima, medicinskim sestrama, ali i državnim službenicima koji su se borili da svi kontingenti vakcina stignu na vreme – kazao je predsednik.
Vučić je istakao da se svi pomalo stide da kažu da je država uradila dobar posao, iako je Srbija na odličan način odgovorila na pandemiju.
– Naša država na pandemiju nije gledala kao na političku arenu, već kao na izazov koji ćemo pobediti. Srbija je svetosavski pružila ruku svima, čak i onima koji nisu hteli da je prihvate. Mi smo dali čak 450.000 doza vakcina strancima. Toliko nijedna druga zemlja nije donirala, izuzev Kine. A spremni smo i dalje da doniramo – istakao je predsednik, i rekao da je to za ponos.
On kaže da smo čak i zemljama EU donirali vakcine, ali da to ne nailazi na veliku pažnju zato što postoji navika da je Srbija ta koja mora da prima milostinju.
– Želim da se zahvalim „Večernjim novostima“, komisiji, rukovodstvu „Večernjih novosti“, i da kažem da sam danas pokušao da pokažem kako nije sramota ponositi se dobrim delima, pa čak i kada predstavljate tako prokazanu državu. Hvala vam najlepše i živela Srbija – rekao je Vučić na šta je pozdravljen aplauzom.
Po završetku govora predsednik Vučić je prišao njegovoj svetosti patrijarhu Porfiriju i uzeo blagoslov od njega, poljubivši mu ruku.
Zlatna plaketa verujućem narodu i monaštvu SPC u Crnoj Gori
Nakon što je Dušan Svilar otpevao popularnu pesmu „Pukni zoro“, voditeljka je podsetila na veliki značaj litija kojima su odbranjene svetinje SPC u Crnoj Gori.
„Večernje novosti“ su tih dana ostavila dragocena materijalna svedočanstva o pobuni čija je suština stala u tri reči: „Ne damo svetinje“.
Zato je zlatnu plaketu dobio verujući narod i monaštvo Crne Gore, koja je uručena na prošlogodišnjoj svečanosti blaženopočivšem mitropolitu Amfilohiju.
– Ovaj narod nije izgubio dušu – rekao je tada mitropolit Amfilohije.
Srce veće od kuće – Zlatna plaketa za Miloša Mijailovića
Plaketu „Novosti“ za najplemenitiji podvig godine je dobio i Miloš Mijailović iz Gornjeg Milanovca.
Miloš je prodao svoju kuću kako bi pomogao skupljanju novca za lečenje male Anike Manić, a kako je rekao – to bi uradio ponovo.
NJemu je plaketu uručio akademik Matija Bećković.
Veliko srce Aleksandra Čanovića
Aleksandar Čanović bi ostao nepoznat i niko ne bi čuo za njegovu plemenitost da početkom decembra 2020. godine u žižu javnosti nije dospela priča o osamdesetogodišnjoj baki Leposavi Stojanović.
Baka Leposava se lavovski bori da sačuva svoj stan u centru Prištine, i ponosno bez trunke straha gde god ode govori srpski.
Aleksandar na svakom koraku pomaže Leposavi, ne žaleći ni vremena ni novca kako bi joj obezbedio život dostojan čoveka. NJemu je plaketu uručio Milorad Vučelić.
Iz Švajcarske čuvaju svoju Srbiju – Plaketa za Zorana i Ivanu Obradović
Samo vest da je Srbija pogođena pandemijom i da su našoj zemlji preko potrebni respiratori bila je dovoljna Zoranu i Ivani Obradović, koji žive u Švajcarskoj, da učine sve što mogu da pomognu svojoj zemlji.
LJubav prema otadžbini ih je pokrenula i odgovorili su istog dana. Zdravstvu Srbije su poslali tri respiratora, u ime svojih ćerki Katarine, Natalije i Marije.
Svojom humanošću su pokazali da im je otadžbina u srcu ma gde da su.
Ivana i Zoran Obradović nisu mogli da prisustvuju uručivanju plakete, koju je u njihovo ime primio Dušan Đurić.
Stopama patrijarha Pavla – Plaketa za Kućance i eparhiju Pakračko-Slavonsku
Plaketu za Najplemenitiji podvig godine su dobili i eparhija Pakračko-Slavonska i Kućanci.
Vođeni rečima blaženopočivšeg patrijarha Pavla, u teškim okolnosima nastavljaju da obnavljaju svoje divno selo i svoje svetinje.
U njihovo ime plaketu je od Milorada Vučelića primio prota Dragan Gaćeša.
Radoslav Marjanović: „Nema bogatstva i kuće koji vrede kao zdravlje jednog deteta“
Radoslav Marjanović iz Umčara je prošle godine prodao kuću koju je dobio u nasledstvo i 10.000 evra dobijenih za nju dao za lečenje male Minje Matić iz Kragujevca.
Misao koja je vodila njegovo srce je jednostavna: „Nema bogatstva i kuće koji vrede kao zdravlje jednog deteta.“
NJemu je plaketu uručio predsednik žirija Matija Bećković.
Miroljub Milanović – Iz velike tragedije rodilo se dobročinstvo
Miroljub Milanović iz Kaonika kod Kruševca je čovek velikog srca koji je strašan bol pretočio u humanitarni rad.
On je izgubio sina Marka, iz čega se rodilo dobročinstvo, a uspomenu na svoje dete čuva pomažući onima kojima je pomoć najpotrebnija.
Slavoljub Ristić čini sve za bolesnu decu
Teška godina pandemije nije uspela da omete i zaustavi građane Srbije u prikupljanju novca za lečenje mališana obolelih od najtežih bolesti.
I u takvim okolnostima uspeli su da prikupe više od 12 miliona dolara za lečenje petoro mališana kojima je bilo neophodno da prime „zolgensmu“, najskuplji lek na svetu.
Te akcije je osmislio, kako bi dopreo do što većeg broja ljudi, Slavoljub Ristić, kome je plaketu uručio predsednik žirija Matija Bećković.
„Poseban osećaj sreće i zadovoljstva“ – Robert Mileski iz Beča dobitnik plakete „Večernjih novosti“
Ni epidemija koja je harala Evropom, ni daljina ni obaveze nisu sprečile IT stručnjaka iz Beča Roberta Mileskog.
Robert je poreklom iz Severne Makedonije, a svoje veliko srce je pokazao ličnim zalaganjem i donacijom čak 160 kompjutera mališanima na Kosovu i Metohiji.
Kao da to nije dovoljno, on redovno višečlanim i socijalno-ugroženim porodicama u srpskim enklavama šalje humanitarnu pomoć.
– To je za mene nešto najlepše, poseban osećaj sreće i zadovoljstva, i pritom izmamiš osmehe deci. To je poseban osećaj, nešto što ne može da se doživi – rekao je Mileski.
On je došao iz Beča kako bi mu urednik Večernjih novosti Milorad Vučelić uručio plaketu.
Od sigurne smrti spasili čitavu porodicu – plakete za policajce Kilibardu i Kešeljevića
Krajem aprila prošle godine, u rano jutro, iz požara koji je buktio u kući u Vrbasu od sigurne smrti je spasen Aleksandar Hromiš.
NJegova supruga Sanja i četvoro dece – Anastasija, Ognjen, Damjan i Filip – bezbedno su evakuisani.
Pitanje je kakva bi njihova sudbina bila da im tog jutra u pomoć nisu pritekli junaci Nikola Kilibarda i Mirko Kešeljević – pripadnici Interventne jedinice novosadske policije.
NJima je plaketu uručio Marija Bećković.
Bez straha i pompe spasao hiljade života – plaketa za plemenitog pukovnika Anđelkovića
Bez straha i pompe, brzo i efikasno je pukovnik Radivoje Anđelković osmislio i organizovao najveće centre na Balkanu za smeštaj kovid pozitivnih pacijenata.
Zahvaljujući znanju i stručnosti ovog doktora veterine, Sajam i Arena su postali privremene bolnice za lečenje obolelih.
Ovakav zadatak je jedna od misija naše vojske. Mi znamo da ćemo dobiti ovu bitku, pravo je pitanje po koju cenu. Moj zadatak je da za žrtva bude što manja.
Na samom kraju ceremonije svi plemeniti dobitnici plaketa su se zajedno fotografisali.
Tradicionalno, 58. put, Srbija se poklanja najhumanijima, najodvažnijima, najnesebičnijima među nama. Na svečanosti u Skupštini grada Beograda, danas u 12 časova uručene su zlatne i srebrne plakete dobitnicima priznanja u akciji „Večernjih novosti“ – „Najplemenitiji podvig godine“.