• MAŠINSKA ŠKOLA PANČEVO: Učenje uz primenu najnovijih inženjerskih tehnologija

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Mašinska škola „Pančevo“ potpisala je Memorandum o saradnji sa Kisarazu koledžom iz Japana. Memorandumom je predviđena razmena studenata i učenika, zajednički rad na projektima, kao i formiranje mešovitog projektonog tima, koji bi trebalo da radina projektu 3D štampača. Ovim povodom razgovarali smo sa direktorom škole Miloradom Ilićem. 

    Kako je došlo do ove saradnje?

    Grupa studenata i učenika iz Japana sa profesorkom Šibato, je u martu 2016 god. u organizaciji Gete instituta bila gost pančevačke gimnazije. Profesorka nemačkog jezika Rada Nikolić, je prepoznala da bi naša škola mogla da bude interesantna za njihove goste, pa smo organizovali posetu gostiju iz Japana našoj školi. Ko dođe, obiđe našu školu i vidi šta i kako radimo, ne može da bude ravnodušan, a naročito ako se nečim sličnim i bavi. Ispostavilo se da su među gostima bila 2 studenta mehatronike. Imponovalo nam je da su i oni bili oduševljeni onim što su videli. U razgovoru smo shvatili da imaju veoma slične obrazovne profile i da rade slične stvari. Ovo je meni kao menadžeru bilo dovoljno da odmah zatražim kontakt sa njihovim prvim čovekom dekanom koledža Kisarazu, dr Kazuo Maenom. Usledilo je nekoliko pisama o predlozima saradnje kao i poziv gospodinu Maenu da bude gost naše škole na proslavi jubileja (70 godina postojanja škole). Gospodin Maeno je bio oduševljen pozivom, nije mogao da dođe na proslavu zbog ugovorenih obaveza, ali je obećao da će prvom prilikom doći. Ta prilika je usledila veoma brzo i bili smo veoma dobri domaćini 3 dana profesorki Šibato i dr Maenu, od 11 do 13 decembra.

    Doktor Maeno se uverio u potencijale škole i izrazio je veliko interesovanje za saradnju. Pored upoznavanja sa našim programima, profesorima, učenicima i opremom gospodin Maeno je predstavio i svoj koledž, na specijalno upriličenoj sednici Stručnog veća mašinskih i elektroinženjera, profesora naše škole. To je bilo prva međunarodna sednica jednog stručnog aktiva naše škole, a verujem da se tako nešto ne dešava baš svaki dan u školama Srbije. Razmenili smo mnoge ideje i bilo je obostrano korisno. Jedna mala stručna škola iz male Srbije i jedan koledž iz Japana!  To je bila još jedna potvrda da je Mašinska škola Pančevo, jedna elitna napredna obrazovna ustanova. Imali smo veoma precizan plan posete. U organizaciji posete je bilo uključeno desetak profesora škole. Pored radnih stručnih sastanaka, goste smo upoznali sa glavnim gradom, gde je glavna destinacija bio muzej Nikole Tesle. Gosti su imali prilike i da upoznaju znamenitosti Pančeva: muzej, crkve, Centar za kulturu, Staru pivaru itd. Posebno svečano je bilo na potpisivanju Memoranduma o saradnji. Bila je to velika čast za moju školu i mene lično.

    Zašto je ovo značajno za školu, Pančevo i obrazovani sistem generalno?

    Mi smo kao škola svojim dosadašnjim radom skrenuli pažnju javnosti Srbije. A kada neka obrazovna institucija iz zemlje koja je druga ekonomija na svetu, pokaže interesovanje za nas, onda su tu reči suvišne. Onda je to potvrda kvaliteta škole ali i našeg obrazovnog sistema. Ono što mi radimo sa našim učenicima, učenje na realnim projektima uz primenu najnovijih inženjerskih tehnologija na svetu ( CAD CAM tehnologije, mehatronika, robotika…) rade i njihovi vršnjaci u Japanu. Možete li da zamislite koliki je to značaj za privredu našeg grada i privredu Srbije uošpšte i o kakvim znanjima naših učenika tehničara je reč, a da ne govorim o nivou i kompetencijama naših profesora inženjera. Učenici Mašinske škole Pančevo su sa svojim znanjima i veštinama konkurentni na globalnom tržištu. Mi smo o tome dosta pričali, ali ovo je još jedna potvrda toga.

    Šta podrazumeva ovaj ugovor i kako će se realizovati saradnja?

    Ugovor podrazumeva opšte okvire saradnje i predstavlja prvi korak daljih aktivnosti. Obuhvata sve ono o čemu smo već rekli: razmena studenata, razmena ideja i istraživanja, zajednički rad na projektima. Sve je moguće. Vrata su otvorena. Ušli smo u voz i to onaj najbrži, japanski. Još jednom smo pokazali da stvaramo i koristimo šanse.

    Da li će učenici i profesori imati priliku da posete Japan i tamo uče i unaprede svoje znanje i veštine?

    Naravno to je onaj deo priče koji posebno motiviše. Kako učenike, tako i profesore. Poziv imamo. Potrebno je obezbediti sredstva za put. To u našoj zemlji nije baš tako lako. Boravak gostiju iz Japana, je dosta koštao. Jedan pančevački privrednik i preduzetnik je mnogo pomogao da uspešno realizujemo ovu posetu. Verujem da će privrednici grada a i predstavnici lokalne samouprave shvatiti o kakvoj šansi se radi i pomoći odlazak učenika i profesora naše škole u Japan. To je u direktnoj vezi sa razvojem privrede okruženja.

    Ova godina bila je vise nego uspesna u smislu realizacije projekata, pa je potpisivanje ugovora sa Japanskim Kisarazu koledžom nešto što će dodatno unaprediti vaše aktivnosti kojima ste se do sada bavili?

    Jeste. Od početka školske godine imali smo veoma dobru promociju škole. Brendiranje škole od strane NIS-a, realizacija projekata Vetrosol i Biciklofon, promocija našeg modela dualnog obrazovanja prihvaćena od strane Ministarstva prosvete i tehnološkog razvoja, Obeležavanje značajnog jubileja škole i na kraju Memorandum sa koledžom iz Japana. Kao menadžer mogu da kažem da smo više nego ostvarili svoje ciljeve. Ponosan sam na to.

     

    Predstavili ste projekat Spartakus. Da li radite na nečem novom?

    Mi smo škola koja ima dva projektna tima. U nama grad praktično ima centar za razvoj novih tehnologija. Kreativnost naših profesora i učenika je davno izašla iz standardnih prosečnih okvira. Kraja nema. Mi smo škola koja je uvela 3D štampu u obrazovanje Srbije. Naši učenici uveliko koriste ovu tehnologiju budućnosti. Koliko sutra 3D štampači će postati imperativ za mnoge preduzetnike…

    Naš najnoviji projekat se i odnosi na konstruisanje i izradu velikog 3D štampača. To nije lak zadatak. Ja sam ubeđen da mi to možemo. To je veliki izazov za nas, a verovatno ćemo ga raditi i u saradnji sa prijateljima iz Japana.

    Kakvi su vam planovi za narednu godinu?

    Nama je uvek cilj da budemo najbolja stručna škola u Srbiji. A to ne znači samo priznanje, već želimo da dokažemo da su znanja naših učenika veoma primenljiva i korisna za razvoj privrede. Siguran sam da smo na dobrom putu. Pored navedenog, ova godina će biti sigurno u znaku dualnog obrazovanja, a mi tu imamo šta da kažemo. Imamo dobru saradnju sa privredom, razvili smo svoj sopstveni model. Sve u svemu, to je nova šansa za nas. A kao što sam rekao mi svoje šanse koristimo.

    Mašinska škola „Pančevo“ potpisala je Memorandum o saradnji sa Kisarazu koledžom iz Japana. Memorandumom je predviđena razmena studenata i učenika, zajednički rad na projektima, kao i formiranje mešovitog projektonog tima, koji bi trebalo da radina projektu 3D štampača. 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo