Zabrinuti građani Kačareva, posebno oni koji žive u blizini Vojne kasarne u ovom naseljenom mestu, su na društvenim mrežama pokrenuli temu o mogućem postojanju kontejnera koji sadrži radioaktvini otpad. Na ove dileme odreagovala je Mesna zajednica Kačarevo tako što su se obratili Sekretarijatu za zaštitu životne sredine kako bi dobili neophodne informacije o ovom slučaju, rekao nam je predsednik Mesne zajednice Branko Bokun.
On je rekao da su u Sekretarijatu potvrdili da su oni izašli na teren 30. novembra i utvrdili da to nije njihova nadležnost nakon čega su se obratili Ministarstvu poljoprivrede i životne sredine, Odeljenju za zaštitu od jonizujućih i nejonizujućih zračenja.
Kako on objašnjava, inspektorka iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine Grada Pančeva je pozvala Ministarstvo, gde je dobila informaciju da je zahtev prosleđen Vojnoj komandi odakle se čeka odgovor.
Mesna zajednica je ovom prilikom dobila savet da se i oni obrate Ministarstvu poljoprivrede i životne sredine i pošalju zahtev kako bi direktno dobili prave informacije.
Mi smo uputili zahtev Ministarstvu, Odeljenju za zaštitu od jonizujućih i nejonizujućih zračenja i čekamo odgovor. Na društvenoj mreži Facebook smo postavili informaciju da smo pokrenuli postupak pred nadležnima, rekao je Branko Bokun, predsednik Mesne zajednice Kačarevo.
U međuvremenu smo kontaktirali i Institut za nauklearne nauke „Vinča“, gde nam je direktor laboratorije za zaštitu od zračenja Đorđe Lazarević rekao da je ova ustanova poslednji put vršila preuzimanje vojnih busola sa radioaktivnim materijama 2014. godine.
U sklopu ovih busola nanošene su radijumske boje zbog svojstva radioaktivnog radijuma da proizvede luminescencije (emisije svetlosti) te zbog toga ovaj uređaj spada u radioaktivne materijale.
Kao ovlašćena ustanova 2014. godine bili smo angažovani u ovoj kasarni na poslovima preuzimanja, bezbednog demontiranja delova sa radijumom od 750 vojnih busola i predaje ovih delova na uskladištenje u JP „Nuklearni objekti Srbije“ koji su licencirani za upravljanje radioaktivnim otpadom, rekao je Đorđe Lazarević i dodao:
Korisnik uređaja sa radioaktivnim materijama ili radioaktivnim izvorom nakon što otpiše ove uređaje od daljeg korišćenja, angažuje ustanovu licenciranu za rad sa izvorima zračenja i ovlašćenu za poslove dekontaminacije, koja odvaja radioaktivne delove u radioaktivni otpad koji predaje na skladištenje u JP Nuklearni objekti Srbije.
Prema njihovom saznanju 2016. godine je JP Nuklearni objekti Srbije bilo angažovano na poslovima preuzimanja određene količine preostalih vojnih busola iz Vojne kasarne u Kačarevu.
Kao ovlašćena ustanova 2014. godine bili smo angažovani u ovoj kasarni na poslovima preuzimanja, bezbednog demontiranja delova sa radijumom od 750 vojnih busola i predaje ovih delova na uskladištenje u JP „Nuklearni objekti Srbije“ koji su licencirani za upravljanje radioaktivnim otpadom, rekao je Đorđe Lazarević direktor laboratorije za zaštitu od zračenja.