PANČEVO: Aktivistiknja i volonterka Aleksandra Samardžić – Svi misle da su mladi nezainteresovani, mladima treba pružiti mogućnost
Pančevka Aleksandra Samardžić, devetnaestogodišnja je volonterka i aktivistiknja. Kao volonterka je stalna članica KOMPAS-a, takođe je dugogodišnja članica Pančevačkog srpskog crkveno pevačkog društva, unije srednjoškolaca Srbije, u 2020. godini sa timom iz Pančeva učestvovala je na takmičenju ‚‚Svetionik Znanja“ i pobedila sa projektom ‚‚Limerang“. Završila je srednju Tehničku školu ‚‚23.maj“, a trenutni plan joj je da upiše studije hemije u Temišvaru.
Aleksandra je kao učesnica a i kasnije kordinatorka Svetionika znanja u Pančevu radila na tome da se podigne ekološka svest, jedan od načina je upravo njihov pobednički projekat:
Projekat ‚‚Limerang“ kojim smo pobedili na Svetioniku znanja 2020. godine, osmišljen je kao ideja da se postave umetnički i dečije oslikane kante koje bi privlačile pažnju za odlaganje limenki i koje bi u svom postavljanju uključile što više ljudi. Kada smo se prijavile za Svetionik znanja, kao tema nam je dodeljena Ekologija. Pančevo je poznato kao samo zagađen grad i to bi trebalo da se promeni, tako da je, iako među učesnicima nepopularna tema ekologija, uspela da pobedi. Plan je da uključimo što više dece, takva kultura odlaganja smeća ide od malih nogu pa smo planirali i neke radionice za mališane. Sa Lokalnom fondacijom Pančevo smo potpisali ugovor za 90,000 dinara, za izradu našeg projekta. Mene su od malena vaspitali da je ekologija kao i odlaganje smeća bitno, u osnovnoj školi pravili smo od plastičnih flaša različite stvari, tako da mi je Svetionik znanaj pokrenuo taj ekološki put. Kada smo dobile temu ekologija, nismo bile potpuno samouverene u uspeh ali smo dale sve od sebe. Isposatavilo se da je naša ideja, u svojoj jednostavnosti i detaljnosti plana, ispala kao pobednička. Ideja je jednostavna i realna da se ostvari, pored toga je veoma korisna. U ekologiju se u našem gradu malo ulaže, tako i dosta njih razmišlja,objašnjava Aleksandra
Pored ove akcije, Aleksandra je, zajedno sa lokalnim timom Unije srednjoškolaca Srbije, organizovala čišćenje Tamiškog keja. Akciju je podržalo JKP ‚‚Zelenilo“, a pored njih došlo je i više od 100 volontera različitih godišta. Pored svega, Aleksandra je takođe i učenica osnovne Muzičke škole ‚‚Jovan Bandur“, za solo pevanje.
Kako objašnjava, neformalno obrazovanje i neformalne radionice donele su joj više stvari nego formalno obrazovanje:
-U neformalno obrazovanje i sve vanškolske aktivnosti sam se upustila od malena, pa se to raširilo sve više kako sam odrastala. Vremenom sam samo htela da nastavim da se prijavljujem na sve što se organizovalo za mlade i trudila sam se da učim o stvarima o kojima većina vršnjaka ne zna puno. Neformalno obrazovanje mi je donelo dosta nekih znanja koje mi formalno obrazovanje nije doneo. Kao na primer kako se pišu, organizuju i realizuju projekti, kako se odriće nekih stvari i kako se prolaze neki stresni periodi. Ali uz dobru organizaciju se stiže sve. Danas u dobu interneta, dosta odraslih ljudi veruje mladi ne umeju da se izraze i nemaju svoje mišljenje i svoju vrednost. Mladi imaju veliki potencijal, samo ih treba dobro motivisati, ja sam to i primenjivala i kada sam billa koordinatorka i govornica na Svetioniku zanja i kao predavačica za KOMPAS. Svi misle da su mladi nezainteresovani, a zapravo im treba samo pružiti mogućnost da se iskažu.