U okviru serijala „O štetnosti pesticida” obišli smo sela u okolini Pirota i Pančeva, razgovarali sa proizvođačima, ali i kupcima, kao i sa stručnjacima iz Instituta za proučavanje lekovitog bilja ,,Dr Josif Pančić”.
U prethodnom tekstu o ovčarstvu i organskoj proizvodnji govorio je Zvonimir Ristić iz Rasnice kod Pirota, a u ovom tekstu sagovornica nam je Kamenka Smiljković iz Dolova koja je proizvođač zdrave hrane.
Mere za vreme pandemije su ponovo u prvi plan izbacile male proizvođače i akcenat je bio na domaćoj hrani… Da li je hrana koju uzgajaju mali proizvođači i domaćinstva zaista kvalitetnija od one u supermarketima?
– Sto posto je zdravija, garantujem za moju. Prvenstveno zato što prozvodim, pre svega, za svoju kuću, svoju decu i širok krug prijatelja, pa onda i za kupce. Što jedem ja, jedu i moji kupci.
U samom procesu proizvodnje na šta Vi obraćate pažnju?
-Za razliku od velikih proizvođača, ne upotrebljavam i ne primenjujem nikakve hemikalije, niti pesticide. Svo voće i povrće se prirodno održava.
Ono što kupce plaši i u supermarketima i na pijaci jesu pesticidi i karenca. Vodite li računa o karenci i o pesticidima i na koji način?
– Imam dovoljno informacija i svaki proizvođač zna za karencu, pitanje je da li je poštuje. Lično upotrebljavam neke svoje, prirodne metode. Na primer, koristi se kopriva kao prirodni rastvor za zaštitu bilja. Ima još prirodnih načina. Treba se time baviti i o tome čitati.
Da li je kupcima najvažnija cena ili se raspituju i o uzgoju hrane?
– Iz mog iskustva nije im važna tj. akcenat nije na ceni. Uvek pitaju o uzgoju. Interesuje ih kako se uzgaja organska hrana. I sve više na pijacama ljude to interesuje što je za pohvalu.
Gde bi Vama kao proizvođaču mogla država da pomoge kada govorimo o prirodno uzgajanoj hrani?
– Da se obezbede plastenici. Meni bi bilo lakše, a i mnogi proizvodi bi sazreli ranije, pa umesto iz uvoza kupili bi od nas domaćih proizvođača. Znate, ja sve na otvorenom gajim.
Vaša poruka za kraj kupcima.
– Kupujte proverene proizvode od proverenih proizvođača. A posebno ako je reč o malim proizvođačima.
U sledećem tekstu sagovornik nam je proizvođač zdrave hrane Miljana Rančić iz okoline Babušnice koja na svom zemljištu sadi pretežno paradajz i papriku.
*Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
-Za razliku od velikih proizvođača, ne upotrebljavam i ne primenjujem nikakve hemikalije, niti pesticide. Svo voće i povrće se prirodno održava.