• Održan „Kick off“ sastanak za projekat „Škole sa zajedničkim upravljanjem“

    Organizacija za razvoj karijere i omladinskog preduzetništva „Connecting“ iz Pančeva, pilotira model ko-menadžmenta u srednjim školama pod nazivom „Škole sa zajedničkim upravljanjem“.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Održan „Kick off“ sastanak za projekat „Škole sa zajedničkim upravljanjem“
    Foto: Pixabay

    Projekat ima za cilj da podstiče veću demokratizaciju i učešće učenika u procesima donošenja odluka. Inspirisan modelom Saveta Evrope, ovaj projekat teži da smanji jaz između učenika, nastavnika i administrativnog osoblja, stvarajući inkluzivnije i participativnije obrazovno okruženje. Projekat se sprovodi u periodu od marta 2024. godine do juna 2025. godine u okviru programa Erasmus +.

    Kako je pojašnjeno u saopštenju, pilot projekat će se sprovoditi u dve srednje škole u Srbiji: Politehnička škola iz Subotice i Srednja tehnička škola „23. maj“ iz Pančeva. Cilj je da se model konačno usvoji i replicira u celom regionu. Organizacija „Lead“ iz Severne Makedonije je vodeća organizacija na projektu a projekat se sprovodi simultano u nekoliko zemalja u regionu Zapadnog Balkana. Nakon razvoja, model će se u periodu od četiri meseca testirati u školama. Projekat će rezultirati publikacijom koja će sadržati stvarne scenarije iz pilot faze, namenjene replikaciji modela u drugim školama.

    Održana su dva događaja koja najavljuju početak realizacije projekta. Prvi događaj održan je 24. maja 2024. u Tehničkoj školi „23. maj“ u Pančevu, a drugi događaj 29. maja u Politehničkoj školi u Subotici.

    Na događaju u Pančevu, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa detaljima projekta, uključujući predstavljanje Ko-menadžment modela i značaj participacije učenika u upravljanju školom. Panel diskusija je uključivala govore Aleksandre Živanović, predsednice Učeničkog parlamenta, Aleksandre Samardžić, generalne sekretarke Udruženja KOMPAS, i Zorice Prpa, psihološkinje iz Tehničke škole „23. maj“ u Pančevu.

    U Subotici, događaj koji je održan 29.05. je takođe uključio prezentaciju o značaju ko-menadžmenta u obrazovnim institucijama i prednosti ovog modela za učeničko učešće. Panel diskusija, održana u okviru događaja, fokusirala se na značaj participacije učenika u obrazovnim procesima. Učestvovale su Milica Tikvicki, predsednica Učeničkog parlamenta Politehničke škole, Aleksandra Zelenika, psihološkinja i zamenica direktora, i Stela Šarović, profesorka književnosti i pedagoška savetnica.

    Diskutovalo se o izazovima i prednostima koje ko-menadžment model donosi školama, s posebnim naglaskom na poboljšanju komunikacije između učenika i nastavnog osoblja te integraciji učenika u procese odlučivanja.

    Očekuje se da će projekat rezultirati publikacijom koja će sadržati stvarne scenarije iz pilot faze, namenjene replikaciji modela u drugim školama, čime se obezbeđuje šira primena ovog modela u regionu Zapadnog Balkana.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Poljoprivrednici najavljuju protest za 1. novembar

    Udruženja poljoprivrednika koja su u julu ove godine potpisala sporazum sa Ministarstvom poljoprivrede po kom im je obećano, između ostalog i isplata subvencije za sertifikovano seme od po 17.000 […]