Nakon završene Filološke gimanzije u Beogradu, Pančevac Vukan Jokić (20) odlučio je da svoje dalje školovanje nastavi na Univerzitetu u Oklandu, na Novom Zelandu, na prestižnom univerzitetu koji je osnovan 1883. godine i nalazi se na 81. mestu najboljih univerziteta na svetu. U ovoj nameru mu je široko obrazovanje koje je poneo iz Srbije omogućilo da se veoma brzo i lako uklopi u tamošnji način studiranja. Ono što nas posebno raduje su uspesi koje je za samo trinaest meseci uspeo da postigne.
S obzirom na to da studira političke nauke i antropologiju, Vukan je svoju posvećnost oblasti koju je odabrao dokazao nagradom za studenta sa najboljim uspehom tokom prvog semestra, na predmetu Antropologija. Druga diploma koju je dobio u narednom semestru je bila za najbolji istraživački esej isto iz Antropologije.
– Pisao sam o rasizmu u medijima i advertajzingu i upoređivao kako je bilo u viktorijanskom dobu, kada se to tek pojavilo, u poređenju sa današnjim angažmanima koje imaju crnci, i zaključio da se ništa nije promenilo osim što je pristup malo suptilniji danas, rekao je Vukan.
On je objasnio da su ove nagrade bile presudne za glavnu nagradu koju je dobio, a to je nagrada za Studenta godine, koja obuhvata sve predmete društvenih nauka.
– Ova nagrada se dodeljuje za akademski rad tokom cele godine, dodao je Vukan.
Na fakultetu koji on studira, moguće je izabrati i kombinovati predmete. Iako su njegov glavni izbor politika i antropologija, on pohađa i dva predmeta iz sociologije, jedan iz medija – advertizing and society i engleski jezik.
Upis na fakultet je za njega bio veoma jednostavan, s obzirom na to da Vukanov otac živi na Novom Zelandu, i da je on kao mali proveo 5 godina života tamo, on poseduje i pasoš ove zemlje. Bez obzira na tu činjenicu, Univerzitet mu je priznao diplomu Filološke gimnazije, koju je bilo neophodno samo nostrifikovati. Inače, upis na fakultet se vrši na osnovu uspeha iz srednje škole, a Vukan je jedino dodatno morao da položi IELTS test engleskog jezika, koji služi kao dokaz da je spreman da sluša predavanja na ovom jeziku.
Nastava na osnovnim studijama ovog prestižnog Univerziteta je vrlo slična master studijama u našoj zemlji. Studenti uče kroz izradu radova, gde je cilj da sami pronalaze izvore i materijal koji im je neohodan za pisanje. Svaki ispit ima i završni deo koji nosi 50% ocene, a studenti koji su vredno radili tokom godine, vrlo lako postižu željene rezultate.
– Jedna od razlika je što na njihovim fakultetima, posao asistenata zavisi od studenata, koji vrše njihovu evaluaciju. Ako su im ocene niske, njihov ugovor se ne produžava. Studenti tamo imaju mnogo više moći, rekao je Vukan i dodao:
– Univerzitet dosta vodi računa o svojim studentima. Ima dosta kancelarija/organizacija koje su angažovane da nam pomognu. Ovde se misli na pomoć ako neko ima problem sa učenjem, pisanjem eseja, mentalnim zdravljem, a sada se pravi jedan softver za učenike srednjih škola gde će im se pokazati šta je kritičko mišenje, šta se očekuje od studenata, koja je razlika između srednje škole i fakulteta, kako se pišu eseji, s obzirom da su shvatili da studenti imaju problem sa pismenošću i pisanjem ovih radova.
U izradi ovog programa učestvuje i Vukan, što je takođe doprinelo njegovom priznanju za odličan akademski rad u toku prethodne školske godine.
– Program će funkcionisati tako što će svaki prvak kada se bude ulogovao morati da pročita infomacije o kritičkom mišljenju, zatim novinski članak, i onda pitanja u vezi sa tim novinskim člankom. Kritičkim razmišljanjem će morati da dođu do toga kako problem može šire da se posmatra, da uvide da li postoje neki primeri i da li to do čega su došli može da bude problematično u budućnosti. Uvideće kako se greške uzimaju zdravo za gotovo i kako kontekst može da se promeni. Takođe će saznati šta im sve treba za akademsko pisanje i gde mogu da pronađu više informacija, objašnjava Vukan.
Njegovo mišljenje je da su studenti na Univerzitetu u Oklandu ne razlikuju od studenata iz bilo koje druge zemlje. Jedina prednost je različitost, jer na njemu studiraju mladi iz čitavog sveta. Ono što mu najviše nedostaje je grupno učenje, pa kaže da vrlo često on bude inicijator ovakvih „druženja“.
– Individualno učenje dosta pogađa i mlade Maore, koji su iz redova starosedeoca ovog ostrva. Od ukupnog stanovništva na Novom Zelandu, oni čine 15%, a od toga samo 2% studira. U njihovoj kulturi je da sve rade grupno, kolektivno, pa vrlo često postižu loše rezultate, jer je sistem studiranja više zapadnjački, i teži individualnošću, ispričao nam je Vukan.
Vukan Jokić je trenutno na letnjem raspustu, gde, kako kaže, uživa u vremenu koje provodi sa svojom najbližom porodicom i prijateljima. Pred kraj raspusta seli se na nekoliko meseci u Milano, gde će prvi semestar druge godine završiti na Fakultetu Bocconi, koji je u partnerstvu sa njegovim Univerzitetom.
– Univerzitet Bocconi u Milanu je trenutno u top 5 fakulteta u Evropi. Primljen sam tamo da nastavim da studiram političke nauke. U Milanu ću završiti tri predmeta iz politike i jedan predmet iz sociologije, pa onda se vraćam na Novi Zeland, kaže Vukan.
On ističe da je ovo vrlo važno za njegov univerzitet, jer oni smatraju da ljudi treba da budu kosmopolite. S obzirom na to da je Novi Zeland dosta izolovan zbog svoje udaljenosti, iskustva koje studenti donose sa svojih razmena su dragocena.
Međutim, Vukan je ipak odlučio da kada se vrati na Novi Zeland, krajem jula, tamo ostane samo još godinu i po dana, do kraja osnovnih studija.
– Ne bih se zadržavao na Novom Zelandu, jer se osećam dosta izolovano. Osećam se kao da stalno propuštam nešto, jer se u Evropi sve dešava. Plan mi je da master studije završim u Evropi, možda će to biti Beč, rekao je Vukan.
Sjajni uspesi ovog dragog i talentovanog momka ostavljaju utisak da će zaista ostvariti sve što je naumio. Nas je interesovalo šta je njegov krajnji cilj i čime bi želeo da se nakon studija bavi u životu.
– Kada sam bio prva-druga godina srednje škole volontirao sam za tim zaštitinika prava građana. Radili smo ankete u vezi sa nasiljem u porodici, učili kako sistem treba da se menja i išli na razne seminare. To mi se jako dopalo, a znam da se ovom profesijom bave oni koji završe političke nauke. Moja želja i cilj je da radim za Ombudsmana, ali na evropskom nivou, zaključuje Vukan.
Nakon završene Filološke gimanzije u Beogradu, Pančevac Vukan Jokić (20) odlučio je da svoje dalje školovanje nastavi na Univerzitetu u Oklandu, na Novom Zelandu, na prestižnom univerzitetu koji je osnovan 1883. godine i nalazi se na 81. mestu najboljih univerziteta na svetu. U ovoj nameru mu je široko obrazovanje koje je poneo iz Srbije omogućilo da se veoma brzo i lako uklopi u tamošnji način studiranja. Ono što nas posebno raduje su uspesi koje je za samo trinaest meseci uspeo da postigne.