Pančevački Institut Kareja podneo najviše prigovora na Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima

Juče su na Kriminalističko-policijskom univerzitetu u Zemunu nastavljene konsultacije između Radne grupe MUP-a, policijskih sindikata i organizacija civilnog društva (OCD) u vezi sa Nacrtom zakona o unutrašnjim poslovima.
Sekretarijat Ministarstva unutrašnjih poslova na konsultacije pozvao je organizacije civilnog društva koje su učestovale u javnoj raspravi. I ovaj put učestvovala je OCD Institu za istraživanje korupcije Kareja iz Pančeva koju je predstavljao Siniša Janković bivši policijski inspektor. Na raspravi su razmatrane primedbe koje su u pisanoj formi dostavljene prošle godine u vreme javne rasprave, i to primedbe dostavljene u vezi sa definisanjem pojmova, posebno pojma „lice iz kriminogene sredine“; zatim u vezi sa Načelom profesionalizma i političke neutralnosti, sa posebnim ovlašćenjima ministra, sa javnošću rada u Ministarstvu unutrašnjih poslova, pojmom „policija“, zabranom objavljivanja podataka o identitetu ovlašćenog službenog lica koje primenjuje policijska ovlašćenja.
Najviše primedbi podneo je pančevački Institut Kareja.
– Svi prisutni dobili su reč onoliko puta koliko su je tražili. Sa naše strane u obrazloženju podnetih primedbi posebno smo se zalagali da se u Nacrt Zakona o unutrašnjim poslovima unese odredba koja bi zaštitila policijske službenike koji zbog svog zakonitog i dobrog rada padnu pod udar zloupotrebljene političke moći. U tom smislu izneli smo aktuelni primer načelnika beogradskog Odeljenja za suzbijanje droge Slobodana Milenkovića Sente, rekao nam je Siniša Janković iz Kareje.
Kako nam Janković kaže, zanimljivo je da su usaglašeni stavovi u vezi sa primedbom da se preciznije definiše zabrana upotreba pojma „Policija“. Ta zabrana odnosi se samo na nazive pravnih lica. Organizacije koje osnivaju građani, ukoliko žele da u nazivu imaju reč „Policija“ moraće da za to traže odobrenje Ministra.
Razmatranje odredbi koje se odnose na biometrijski nadzor, nastaviće se na nekoj od sledećih konsultacija, a nakon što Sekretarijat MUP-a analizira i pripremi primedbe koje su OCD podnele u pisanoj formi. Rad na izradi Nacrta zakona o unutrašnjim poslovima nastaviće se razmatranjem svih podnetih primedbi.
Juče su na Kriminalističko-policijskom univerzitetu u Zemunu nastavljene konsultacije između Radne grupe MUP-a, policijskih sindikata i organizacija civilnog društva (OCD) u vezi sa Nacrtom zakona o unutrašnjim poslovima.