• PANČEVO: Dunja je dobra za slatko, kompot, kolače, ali i dobru rakiju

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    U južnom Banatu počela je berba dunja, a jedan od najmlađih proizvođača ovog voća je Sava Džinić iz Pančeva, koji je pre četiri godine posadio 300 stabala na jednom hektaru. Ove godine očekuje rod od oko sedam tona dunje.

    Ova godina nije bila povoljna za voćare, jer je proleće bilo kišovito, a leto sušno. Ipak, Sava Džinić u svom voćnjaku ima sistem za navodnjavanje kap po kap i sad očekuje 30 odsto veći rod nego lane.

    „Imali smo problem sa košavom koja je dosta toga omlatila i obrala, čak i kad je dunja bila zelena, ali i sad kad je u punom rodu pred branje mi je više skupljamo, nego što beremo sa drveta“, kaže Sava Džinić.

    Dobru i kvalitetnu dunju je teško proizvesti, jer je biljka veoma zahtevna, a najtraženija je leskovačka sorta. U voćnjaku je neophodno imati i 10 odsto dunjaca radi oprašivanja. Sava o svemu tome vodi računa, ali uvek ima i onih koji bi bez truda da dođu do zarade.

    „Imali smo problem i sa lopovima koji su nam pola voćnjaka obrali i moraćemo sledeće godine na drugi način to da čuvamo, kao bostandžije“, napominje vredni proizvođač.

    U južnom Banatu poslednjih nekoliko godina otvoreno je mnogo novih destilerija, a proizvođači rakije više ne moraju da obilaze Srbiju da bi kupili kvalitetnu dunju, jer sad je imaju sve više i u svom kraju. Jedan od iskusnijih proizvođača koji dunju pretvara u rakiju je Branko Bokun iz Kačareva.

    „Ona mora da ima suvu materiju od 13 do 14 odsto, totalnu zrelost i iz te i takve dunje dobija se i miris i buke i samo takva rakija je prepoznatljiva. Ako samo pet dana stavite ranije dunju u vrenje i ako nije dobila svoj vrhunac zrelosti, dobiće se i do 30 odsto manje količine,ali nije to najvažnije, već gubite buke i sve one lepote koje dunju odvajaju od drugih rakija“, objašnjava Bokun.

    Vredne domaćice od dunje prave domaće slatko i kompot, one iskusnije i kolač kitnikez, a može se samo ubrati i staviti na orman, jer je njen miris dovoljan za uživanje. 

    U južnom Banatu počela je berba dunja, a jedan od najmlađih proizvođača ovog voća je Sava Džinić iz Pančeva, koji je pre četiri godine posadio 300 stabala na jednom hektaru. Ove godine očekuje rod od oko sedam tona dunje.

     
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    PANČEVO: Održan protest „Zastani Srbijo“

    Protest „Zastani, Srbijo“, kojim se akcijom zastajanja i blokiranja ulica na 15 minuta odaje pošta poginulima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, održan je i danas na […]