PANČEVO: Kako žive korisnici Gerontološkog centra – šta je utvrđeno u poseti po planu Nacionalnog mehnizma za prevenciju torture marta 2020. godine
Dan kontrole, 4. mart, bio je pre proglašavanja pandemije u Srbiji koja je značajno promenila život i rad i u gerontološkim centrima u našoj zemlji.
Konstatovano je da je tada kapacitet GC 251 lice na 5,8 hiljada kvadrata, a u tom trenutku bilo je 219 korisnika (od toga žena 157), a 33 osobe su bile na listi čekanja.
Dodaje se da im je objašnjeno da je poslednjih godina trend da u GC dolaze sve stariji korisnici ili korisnici u terminalnim fazama bolesti.
„Na listi čekanja su najbrojnija upravo lica kojima je potreban najviši stepen podrške“, konstatovano je.
U 2019. godini u GC primljeno je 105 korisnika, a te godine preminulo je 67 korisnika, jedan je promenio dom, a 11 korisnika se vratilo u svoje porodice.
Navodi se da se u GC „pokretni korisnici oboleli od uznapredovalih stadijuma demencije smešteni na prvom spratu u posebnom delu – zdravstvenom bloku“ koji je tokom najavljene posete bio zaključan spolja. Na prozorima i terasama tog dela su rešetke, kaže se u ovom izveštaju.
„Korisnici koji su smešteni u zdravstveni blok nemaju mogućnost samostalnog kretanja van tog bloka, unutar ustanove“, napisano je.
Tim za kontrolu konstatovao je da ovakvo ograničenje kretanja nemaju osnov u propisima.
Primećeno je da korisnicima zdravstvenog bloka nije omogućeno da učestvuju u zajedničkim aktivnostima kada im to zdravstveno stanje dozvoljava – preporuka Tima je da im se bolje organizuje vreme.
Tim je izneo uznemirenje i ograničenjem kretanja dela korisnika u objektu i van njega, jer je saznao od zaposlenih „da nepokretni korisnici nikada ne izlaze napolje godinama, a demetni retko izlaze – „ređe nego jednom u pola godine i to grupno ili kada ih posećuje rodbina na njihovu odgovornost“.
Utvrđeno je da je 70 demetnih korisnicka, a zaposleni su rekli Timu da „da oko deset korisnika godinama nije izlazilo napolje niti učestvovalo u bilo kakvim aktivnostima“.
Uočeno je da je problem u nedovoljnom broju osoblja i zaposlenih, koji je za raniji kapacitet od 200 korisnika a sada je kapacitet 250.
U trenutku kontrole, bilo je 79 zaposlenih, 64 na neodređeno, a nije popunjeno 16 radnih mesta.
Timu su tada korisnici kao problem za kretanje naveli oštećenost podova, a izneto je očekivanja da će posle planiranog renoviranja materijaln uslovi biti u skladu sa standardima.
Tim je konstatovao i da korisnici nemaju svakodnevni pristup otvorenom prostoru, da nisu obezbeđene u pismenoj formi relevatne činjenice na jezicima nacionalnih manji – posebno na mađarskom, utvrđeno je da GC nema brošuru o pravima korisnika, da zdravstveni radnici nemaju specijalizovane obuke / edukacije za rad sa delom korisnika, a navode se primeri stariji, demetni, nepokretni, takođe i da u GC nije obezbeđena stalna prisutnost/pripravnost lekara, da pojedini zdravstveni kartoni ne sadrže anamnezu i opis somatskog stanja korisnika na prijemu u ustanovu, da je pojedinim korisnicima terapija antidepresivima prepisana „po potrebi“ bez odredjivanja doze, vremena i načina aplikacije.
Tim je zatražio od GC da razmotri kako bi mogao da obezbedi redovnu i kontinuiranu psihološku podršku korisnicima koji imaju probleme u adaptaciji na smeštaj van porodičnog okruženja.
Zašttinik građana objavio je polovinom januara ove godine Izveštaj o kontroli Gerontološkog cenra (GS) u Pančevu po planu Nacionalnog mehnizma za prevenciju torture koja je obavljena početkom marta 2020. godine.