• PANČEVO: U vreme pljuskova građani da otčepe rešetke

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Uznemirujuće fotografije jezerenja vode po pančevačkim ulicama pri svakom većem pljusku nametnule su kao temu funkcionisanje kišne kanalizacije u Pančevu. Ova mreža je u vlasništvu grada, vlasnik ulaže u njeno proširenje i održavanje. A gradski JKP Vodovod i kanalizacija održavaju ovaj sistem  od koga ne prihoduju.

    – Poslednjih godina tendencija je kišnih leta. Obilnih i kratkotrajnih pljuskova kad padne i preko 50 litara kiše po kvadratnom metru za sat vremena. Ranije je to bio mesečni prosek kad se pogleda cela godina. A juli i avgust su bili poznati kao sušni meseci. Gde imamo kišnu kanalizaciju ona je ispravna i funkcioniše. Ali sve zavisi u vreme jakog pljuska i od toga koliko su čiste ulice jer od otpadaka, kesa, lišća i granja zavisi propusnost rešetki kišne kanalizacije, kaže direktor Vodovoda i kanalizacije Aleksandar Radulović.

    Računa se da gradska kišna kanalizacija pokriva u potpunosti uži centar Pančeva. Što se šireg centra, oivičenog prugama, i on je pokriven ali kako Radulović objašnjava u tom prostoru ima “repova”. Kišnu kanalizaciju ima gotovo čitavo naselje Misa, dok je Strelište uopšte nema. Topola, Vojlovica i Kudeljarski nasip imaju otvorenu mrežu – odnosno kanale.

    – Iako je sistem u funkciji i održavan jak pljusak nanese materijale koji zapuše rešetke. Pored prijavljivanja nadležnima građani bi trebalo i sami da reaguju i da pokušaju očiste rešetku kako bi se izbegle štete. Da, na neki način, sami sebi budu prva pomoć u ovakvim situacijama. Recimo kod rafinerijske zgrade na Keju Radoja Dakića imali smo ovog leta i situacije sa po pola metra vode a tamo postoje tri rešetke koje tokom pljuska budu začepljene. U Pančevu je preko 500 rešetki i nije naš posao da ih čistimo. Naše je da budu ispravni slivnici i mreža kišne kanalizacije, kaže Radulović.

    Specifični problem je u naselju Misa. Tu su mnoge kuće sa suterenom koji bivaju poplavljeni.

    – Mnogi su slivnike ispred garaža u suterenu priključili na fekalnu kanalizaciju. Kao i oluke. Fekalna kanalizacija nije dimenzionisana da primi tu vodu. Posebno u vreme obilnih padavina. A onda im se voda sa fekalijama izlije kroz otvore ili sanitarije u suterenu. Razgovarali smo sa komunalnom inspekcijom da obiđe to naselje i da građane sankioniše za takvu vrstu nedozvoljenog priključivanja, objašnjava Radulović.

    Za funkcionisanje kišne kanalizacije u Pančevu ključna je crpna stanica kod Crvenog magacina. A njoj je neophodna rekonstrukcija što prema projektu iz 2014. godine može da košta i 65 miliona dinara. Grad Pančevo već drugu godinu kod pokrajine konkuriše za finansijsku podršku za ovaj zahvat a Radulović ističe da je Vodovod nedavno još jednom urgirao da se pronađe novac za rekonstrukciju.

    U Pančevu postoji i studija Građevinskog fakulteta o odvodnjavanju od atmosferskih voda za prostor grada. Što je, kaže Radulović, praktično idejni projekat. Ove godine investicija u kišnu kanalizaciju praktično nema a direktor Vodovoda očekuje da iz biti 2019. godine. Prioriteti bi trebalo da budu Strelište, završetak mreže na Misi ali i dogradnja u širem centru na mikroprostorima na kojima još uvek ne postoji.

     

     

     

     

     

     

    Uznemirujuće fotografije jezerenja vode po pančevačkim ulicama pri svakom većem pljusku nametnule su kao temu funkcionisanje kišne kanalizacije u Pančevu. Ova mreža je u vlasništvu grada, vlasnik ulaže u njeno proširenje i održavanje. A gradski JKP Vodovod i kanalizacija održavaju ovaj sistem. Od koga ne prihoduju.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    PANČEVO: Održan protest „Zastani Srbijo“

    Protest „Zastani, Srbijo“, kojim se akcijom zastajanja i blokiranja ulica na 15 minuta odaje pošta poginulima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, održan je i danas na […]