Prema podacima Filijale NSZ u Pančevu, na sajmovima zapošljavanja privremeni ili trajni angažman dobije skoro trećina onih koji apliciraju za neku od ponuđenih radnih pozicija.
Pančevo ima oko 5.000 nezaposlenih, a na desetine njih uposlenje je pokušalo da pronađe na sajmu zapošljavanja koji je grad nedavno organizovao u saradnji s Filijalom Nacionalne službe za zapošljavanje. Na ovoj svojevrsnoj poslovnoj berzi pojavila su se 34 poslodavca, a u ponudi je bilo ukupno 289 radnih mesta. Tražili su se vozači kamiona, agenti prodaje osiguranja, terenski radnici, magacioneri, kadrovi elektro i mašinskih struka, operateri u proizvodnji, monteri grejanja i ventilacije, prodavci, ali i diplomiranim veterinari, inženjeri i tehničari, arhitekte.
– Sajam je dobar način razmene informacija o aktuelnoj ponudi poslova, gde svi koji su u potrazi za zaposlenjem mogu direktno da porazgovaraju sa predstavnicima poslodavaca i da im predaju svoje radne biografije. Izuzetno je značajna i saradnja sa projektnim timom „Odskočna daska”, Privrednom komorom i Udruženjem zanatlija i preduzetnika, koji su bili gosti sajma – kaže Jelena Šinik, v. d. direktora filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, koja pokriva i opštine Alibunar, Kovin Kovačica i Opovo, gde se takođe organizuju ovakvi sajmovi.
Sajmovi zapošljavanja su samo jedna od aktivnih mera koje već skoro dve decenije sprovodi Nacionalna služba za zapošljavanje, a njegova realizacija se prati narednih šest meseci. Prema podacima Filijale Pančevo, oko 30 posto onih koji apliciraju, uspe da na ovaj način pronađe privremeno ili trajno zaposlenje. Od ove godine krenulo se i sa programima republičkih javnih poziva, koji su aktuelni dok se ne utroše sredstva, odnosno do kraja novembra, izuzev programa za osobe sa invaliditetom, koji traje do kraja godine.
– Grad Pančevo u okviru Lokalnog akcionog plana zapošljavanja sprovodi 13 mera, a za to je iz budžeta izdvojeno 13,5 miliona dinara. Osim sajma zapošljavanja tu je i javni poziv Samozapošljavanje’, kojim se dodeljuju sredstva za otvaranje privrednog društva ili preduzetničke radnje, nabavku opreme i adaptaciju prostora. U okviru ove mere dodeljujemo subvenciju do 500.000 dinara, kao i godinu dana finansijsko-pravnog savetovanja i praćenje svih otvorenih malih biznisa – napominje Milenko Čučković, zadužen za resor rada, zapošljavanja i socijalna pitanja u Gradskoj upravi, koja sprovodi i mere aktivne politike zapošljavanja „Stručna praksa” i „Javni radovi” za kategoriju teže zapošljivih lica, kao i Projekat „Odskočna daska”.
Prema podacima Filijale NSZ u Pančevu, na sajmovima zapošljavanja privremeni ili trajni angažman dobije skoro trećina onih koji apliciraju za neku od ponuđenih radnih pozicija.