PANČEVO: Organizovana ženska bezbednosna šetnja – Najrizičnija mesta neosvetljene ulice, autobuska stajališta, staze za trčanje
U petak, 29. novembra, u prostorijama Udruženja Sinhro, održan je događaj posvećen temi bezbednosti i nasilja prema ženama i devojčicama u javnom prostoru. Program je uključivao razgovor o ovoj važnoj temi i organizaciju ženske bezbednosne šetnje.
Događaj su organizovali Udruženja FemPlatz i Sinhro.
Tokom šetnje, žene iz Pančeva dodatno su ukazale na mesta – ulice, ćoškove i parkove – koja su označena kao nebezbedna.
Prethodno je već mapirano preko 60 lokacija u gradu koje je potrebno učiniti sigurnijim. Radi se o mestima gde su žene i devojčice doživele neprijatne situacije ili kroz koja se plaše da prolaze.
Na događaju su predstavljeni i rezultati nacionalnog istraživanja o nasilju prema ženama i devojčicama u javnom prostoru, koje je sprovelo udruženje FemPlatz. Prema ovom istraživanju, jedna trećina žena svoju ličnu bezbednost ostvaruje tako što retko izlazi iz kuće, dok najveći broj žena smatra da same snose odgovornost za svoju sigurnost.
U istraživanju je učestvovalo 1212 ispitanica starijih od 15 godina.
Rezultati su pokazali da žene i devojčice kao najnebezbednija mesta izdvajaju neosvetljene ulice udaljene od centra, parkove, gusto pošumljene delove, prostore oko klubova i kafana, šetališta, staze za trčanje i stajališta javnog prevoza.
Žene koje imaju pozitivan osećaj bezbednosti tokom noći je za 30,1 odsto manji u odnosu na žene koje takav osećaj imaju tokom dana. Istraživanje je pokazalo i da su devojke od 15 do 17 godina brojnije među ispitanicama koje se plaše seksualnih napada i uznemiravanja.
Manifestacije nasilja u javnom prostoru koje su žene doživele bar jednom u životu:
- Trubljenje, zviždanje i dobacivanje iz automobila;
- Nasilničko ponašanje;
- Neželjeno dodirivanje, grljenje i ljubljenje;
- Hvatanje i štipanje delova tela;
- Praćenje i uhođenje.
Dr Kosana Beker, programska direktorka FemPlatz-a, izjavila je za portal 013info da ovo udruženje aktivno istražuje i daje preporuke, dok je rešavanje problema u nadležnosti institucija i lokalne samouprave.
– Mi istražujemo, dajemo preporuke i to radimo u konsultacijama sa ženama. Ipak, većina problema koji grad čine nebezbednim su u nadležnosti lokalne samouprave. Podnele smo rezultate istraživanja i predloge lokalnoj samoupravi, ali nikakav odgovor nismo dobile niti je bilo šta po tom pitanju urađeno.
Dr Beker pojašnjava da bi na pojedinim mestima poboljšanje ulične rasvete ili prisustvo policijskih patrola značajno povećali bezbednost.
Nataša Lenđel iz Udruženja Sinhro istakla je važnost ovakvih događaja i radionica kako bi problemi i moguća rešenja bila što jasnija.
– FemPlatz i Sinhro u junu planiraju da održe trodnevni „Veliki maraton ideja“. Tom prilikom, individualni timovi će raditi na pronalaženju društvenih rešenja koja su korisna za zajednicu. Sa mentorima će razvijati rešenja koja zajednički možemo primeniti, s ciljem da ovaj grad postane sigurnije mesto, dodala je ona.
Ovaj događaj predstavlja važan korak ka podizanju svesti o bezbednosti žena u javnim prostorima i unapređenju kvaliteta života u lokalnoj zajednici.