Analize većine južnobanatskih voda upozoravaju da nisu bezbedne za kupanje i rekreaciju, a Pančevci i ne znaju da njihovo gradsko kupalište nije zvanično plaža.
Kupalište na Dunavu – Bela stena desno od špica i ono na veštačkom jezeru u selu Kačarevu bezbedna su za kupanje i rekreaciju, prema objavljenim rezultatima analiza Zavoda za javno zdravlje Pančevo. To se ne odnosi i na vodu Tamiša u pančevačkim selima Jabuka i Glogonj, Dunava kod izletišta Bela stena, levo od špica, kupališta vodotoka Ponjavica u Omoljici i Banatskom Brestovcu i na Dunavcu kod Ivanova, ali i za Tamiš u Pančevu.
Informacija o ispravnosti voda usledila je nakon mikrobioloških ispitivanja, koja obuhvataju prisustvo fekalne i ukupne koliformne bakterije, crevne enterokoke i broja aerobnih heterotrofa, kao i fizičko-hemijskih analiza pe-ha vrednosti, suspendovanih materija, rastvorenosti i zasićenosti kiseonikom, nitrata, nitriti, amonijum jona, hlorida, ukupne mineralizacije, elektroprovodljivosti, gvožđa, cinka, olova, kadmijuma, žive i nikla.
Ovo je prvi put posle nekoliko letnjih sezona da je Tamiš kod Pančeva nebezbedan za kupanje, a to izgleda ne znaju oni koji u njemu traže osveženje od letnje žege. Štaviše, već tridesetak godina leva obala reke nije zvanično ni plaža, iako ovaj potez građani tako zovu, a mesto tako prepoznaju.
Ni u opštinskoj Odluci o priobalju iz 1991. godine, koja se više bavila uslovima za postavljanje splavova, nema pomena o kupalištu, ili mestu koje je imenovano kao plaža, iako je nekada „Valtmanovo”, pa gradsko kupatilo kod Tamiškog mosta, za toplih dana uvek dobro posećeno.Tu je i nekoliko tuševa, slamnate pečurke, lepa terasa i dodatni sadržaji poput zidanih roštilja, terena za odbojku, ljuljaške, penjalice, a tu su i kupači koji mnogo ne mare za upozoravajuće poruke da voda nije za kupanje i da nisu na gradskoj plaži. Zato ovde nema ni spasilačke službe, pa pitamo zatečene, znaju li da ulaze u Tamiš na sopstvenu odgovornost.
„Za vodu moram da priznam nisam znao da nije ispravna. Bila je prošle godine. Nas nekoliko ovde i letujemo, jer para za drugo nema. Dolazimo svakog dana, čitavo leto, već preko četiri decenije, uvek ista ekipa. Redovno se kupamo i nikada niko nije imao neki problem. To vam je navika. Nekada je ovo bilo pravo kupalište, mnogo ljudi, nije se išlo toliko na more. Bilo je spasilaca i na suvom i sa vode iz čamca, program svake subote, izbori za najlepšu devojku, snimani su filmovi, a napišite i da se riblja čorba kuvala sa tamiškom vodom. Sada uđemo samo da se pokvasimo, rashladimo, pa pod tuš, a uglavnom sedimo u hladu”, priča jedan postariji Pančevac
.Ljudi iz Ribolovačkog udruženja „Heroj Marko Kulić”, upozoravaju da Tamiš samo izgleda pitomo, gotovo kao da se ne kreće, ali pri dnu je brz i može da zavara i iskusne plivače. Dodaju, da šljunak, koji je u vodi dodatno nasut i poduprut betonski ispust, voda neprekidno spira i tu se stvara džep u kojem se lako gubi tlo pod nogama.
Analize većine južnobanatskih voda upozoravaju da nisu bezbedne za kupanje i rekreaciju