• PANČEVO: Podstrek za ugrožene porodice i osetljive grupe

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Tokom godinu dana 13 porodica sa 52 člana, i među njima trideset sedmoro dece, stambeno je zbrinuto i ekonomski osamostaljeno, žene žrtve porodičnog nasilja imale su stručnu podršku, a pojedini su uspeli i da izađu iz sistema socijalne zaštite.

    Opremljene kuće sa okućnicom i stručna podrška u procesu socijalne inkluzije stigli su za 13 porodica iz Pančeva, tokom minulih godinu dana  kroz projekat „Odskočna daska – Podrška stanovanju i aktivnoj socijalnoj inkluziji osetljivih grupa”.  Žene žrtve porodičnog nasilja, osobe sa invaliditetom i izuzetno siromašne porodice, tako su došle do krova nad glavom za koji je ovim projektom nabavljen i neophodan nameštaj, bela tehnika, pa i paketi pomoći.

    Tokom svih 12 meseci porodice su imale i stručnu psiho-socijalnu podršku dva porodična saradnika u prevazilaženju prepreka u socijalnoj inkluziji, u kontaktima sa zajednicom, institucijama, a pojedine osobe izašle su iz sistema socijalne zaštite, istaknuto je na završnoj konferenciji projekta, vrednog 485.000 evra koji su stigli iz programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji”, a sufinansiran iz budžeta grada Pančeva i uz podršku AP Vojvodine.

    „Pored toga što  su porodicama obezbeđene nekretnine, omogućeno im je da steknu nova znanja, veštine, da prođu obuku i osposobe se na samostalan život. Takođe, za naš grad značajna je nova usluga porodičnog saradnika, koji su tokom 12 meseci svakodnevno bili u kontaktu sa porodicama. Oni su provodili vreme sa njima i pravili individualni plan za svakog člana, sagledavajući stanje u kojem su trenutno, prepoznavajući njihove kapacitete, pošto se upravo na tome gradi ono što im je potrebno za dalje”, istakla je Jasna Vujičić iz Centra za socijalni rad Pančevo. Ona je jedan od koordinatora projekta čiji je proces, kako je naglašeno, bio veoma kompleksan, ači je ceo tim zajedno sa korisnicima istrajao na tome, ša su sve planirane aktivnosti realizovane,

    „Najveće zadovoljstvo su nam šružili hrabrost naših korisnica, podrška lokalne samouprave i donatora  da obezbede neophodna sredstva  kao i promena koju smo uočili u korisničkim porodicama. Ne se zove uzalud projekat „Odskočna daska”. To je zaista startna pozicija za naše porodice, mesto odakle oni sada, drugačiji, kreću da razvijaju svoju porodicu, da planiraju razvoj svoje dece, svojih profesionalnih karijera, svoj lični razvoj”, naglasila je Tanja Medić, grant menadžer projekta.

     

    – Želim da se zahvalim svim dobrim ljudima na velikoj podršci. Ja sam sada i preduzetnica, imam svoj frizerski salon, a nov dom mi je zaista odskočna daska u životu. Ovo je projekat koji nam je svima omogućio nešto o čemu smo do pre godinu ili dve mogli samo da sanjamo”, kaže Slađana Jovanović, jedna od korisnica, koja je započela sopstveni posao u Pančevu, jednoj od 18 lokalnih samouprava podržanih u okviru prvog poziva programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji”.

    „Uspeli smo da te porodice stambeno zbrinemo i ekonomski osnažimo. Procedura u vezi sa stanovanjem, kupovinom kuća i njenim opremanjem belom tehnikom ili nameštajem, kao i obuke neophodne za njihovo ekonomsko osamostaljivanje, finansirani su iz ovog projekta. Na taj način smo 10 žrtava porodičnog nasilja stambeno obezbedili, uz dve porodice u kojima žive osobe sa invaliditetom, kao i jednu višečlanu porodicu. Praktično 13 porodica sa 52 člana, a među njima čak trideset sedmoro dece, stambeno su zbrinute i na ekonomski osamostaljene”, ističe Milenko Čučković, član Gradskog veća za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja.

    Tokom godinu dana 13 porodica sa 52 člana, i među njima trideset sedmoro dece, stambeno je zbrinuto i ekonomski osamostaljeno, žene žrtve porodičnog nasilja imale su stručnu podršku, a pojedini su uspeli i da izađu iz sistema socijalne zaštite.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo