Ovog proleća setva je kasnila zbog velikih kiša, niže temperature od proseka usporavaju rast kukuruza i suncokreta, dok ovakvo vreme pogoduje samo šećernoj repi.
Tokom čitavog aprila, pa i u prvoj dekadi maja, gotovo da nema dana da kiša ne zalije njive u Južnom Banatu. Raspored padavina je različit, ali se voda zadržava i danima na pojedinim parcelama širom atara. I dok ih poljoprivrednici redovno obilaze, pripremaju mehanizaciju, i u niskom su startu za ulazak u njive, zbog svakodnevnih kiša i raskvašenog zemljišta svi radovi stoje. Po izveštaju meteoroloških stanica u atarima Alibunara, Pančeva, Opova i Kovačice, palo je oko 120 litara kiše po kvadratnom metru, što je značajno više od proseka za ovo doba godine. Tolike količine padavina nisu dobrodošle usevima, pa su ratari zabrinuti za budući rod.
Stručnjaci ocenjuju da zbog relativno hladnog vremena i mnogo padavina, kukuruz zaostaje u razvoju, te da bi u ovom periodu trebalo da bude minimalno metar visine, a on jedva da je dostigao tridesetak santimetara. Kiše jesu usporile njegov rast, ali ugrožavaju i napredovanje drugih kultura, najviše suncokreta. Jedino, napominju, ovakvo vreme pogoduje šećernoj repi, dok je pšenica takođe u problemu zbog stvorene vlage u zasadima. Dodatno zabrinjavaju i prognoze meteorologa o skoku temperatura u narednom periodu, pa kada bude ugrejalo, postoji mogućnost da to ozbiljno umanji prinos, jer će pšenica biti kao obarena. Stanje useva u Južnom Banatu se ipak razlikuje od atara do atara, pa je situacija na površinama pod kukuruzom Žive Srdanova iz Alibunara, kako kaže za „Politiku”, za sada ipak dobra.
„Kiša pada stalno, ali na ovom terenu nije bilo previše. Zaobišla je ovaj kraj, pa stajaće vode na njivama nema. S druge strane, sada se, što je neverovatno, pokazuje da je prošlogodišnja suša osposobila zemljište da može da primi maksimalnu količinu vode”, kaže Srdanov i dodaje da mu kolege sa druge strane regiona pričaju da imaju baš takve probleme, naročito u ataru opštine Kovačica.
I prolećna setva se zbog obilnih padavina završila nešto kasnije nego prethodnih sezona. Poljoprivredni stručnjaci kažu da kiše pogoduju nekim ranim, ali ne i svim biljnim kulturama. Temperature trenutno najviše odgovaraju ozimim usevima, pre svega strnim žitima, ali su velike kiše dovele do poleganja najviše ječma i na parcelama pod pšenicom, koja se još zeleni, iako se žetva približava.
Preporuka struke jeste da čim vremenski uslovi dozvole poljoprivrednici prvo urade zaštitu useva od pojave biljnih bolesti, kojima uz visoku temperaturu, za razvoj odgovara i povećana vlaga.
Ovog proleća setva je kasnila zbog velikih kiša, niže temperature od proseka usporavaju rast kukuruza i suncokreta, dok ovakvo vreme pogoduje samo šećernoj repi.