• PRESKUPO: Kolika naknada štete, toliki i troškovi suđenja

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Prema podacima iz Dečije radosti koje je preneo Blic krajem prošle nedelje bilo je više od 160 tužbi roditelja za naknadu štete zbog više naplaćenog za boravak dece u gradskoj predškolskoj ustanovi. Podsetimo problem je stvorio cenovnik koji se još maja 2013. godine usvojila Skupština grada po kome je roditeljsko učešće u plaćanju troškova boravka dece bilo preko zakonskih 20 posto. Cenovnik je na prošloj sednici Skupštine grada promenjen, učešće svedeno u zakonski okvir, ali ostalo je otvoreno pitanje šta sa štetom koju su roditelji pretrpeli?

    Jedan od načina su tužbe preko advokata i naplata naknade štete preko suda a drugi neko sistemsko rešenje kojim bi roditelji i bez suda bio vraćen novac. Prvu presuda po tužbi za naknadu štete, istina prvostepenu, kojoj rok za žalbu ističe ovih dana, 22. novembra na prvom ročištu, za svoje klijenta dobio je advokat Srđan Miković.

    Sud je presudio na prvom ročištu u našu korist konstatujući da se ima isplatiti naknada štete roditeljima. Prihvatili smo obračun koji je podnela “Dečija radost”. U ovom slučaju naknada štete više od 19 hiljada dinara a samo malo manji su i ukupni troškovi suđenja koji pored sastava tužbe i izlaska na ročište obuhvataju i sudske takse na tužbu i presudu – objašnjava Srđan Miković koji je po ovom istom osnovu do sada podeno oko 30 tužbi za naknadu štete protiv “Dečije radosti”. 

    Proteklih godina brojni slučajevi naplaćivanja više za boravak dece u gradskih predškolskim ustanovama pojavljivali su se u Beogradu, Kragujevcu, Nišu, Smederevu, Leskovcu pa je Vrhovni kasacioni sud Srbije zauzeo stav da je reč o naknadi štete za koju je rok zastarelosti tri godine.

    Od septembra kada su podnete prve tužbe u Pančevu spominjano je i neko sistemsko rešenje čija bi suština bila da više naplaćeno vrati roditeljima bez suda i advokata. Kako bi troškovi za “Dečiju radost” a tako i njenog osnivača Grad Pančevo bili manji.

    Pre podnošenja prve tužbe u septembru bio sam u gradskom javnom pravobranilaštvu i obavestio ih kakvo je raspoloženje roditelja i šta se dešava. Napomenuo i da bi bilo dobro da skrenu pažnju “Dečijoj radosti” i osnivaču gradske predškolske ustanove na ovaj problem. Da sugerišu da se greška ispravi i da se ne ponavlja. Bio sam dobronameran jer ipak je ovo naš grad i naša “Dečija radost”. Nikome nije cilj da se “Dečija radost” zatvori ali svima treba da bude u interesu da se radi po zakonu i da šteta koju su pretrpeli roditelji bude nadoknađena – objašnjava advokat Miković .

    Za sud su ovakvim slučajevima najbitniji obračuni “Dečije radosti” na osnovu kojih su roditelji plaćali. Oni sadrže koliko je dana dete tokom meseca, odnosno godine, bilo u predškolskoj ustanovi “Dečija radost”.

    Iskreno se nadam da će “Dečija radost” naći način da vrati roditeljima razliku koju su im naplaćivali preko zakonskog maksimuma od 20 odsto. I da će to učiniti i bez i pre suda. Iako mi lično odgovara da puštam tužbe i idem na sud jer od toga živim – zaključio je Srđan Miković. Tokom godina spornih što se naplate tiče “Dečija radost” je imala oko 2.600 upisane dece godišnje.

    Prema podacima iz Dečije radosti koje je preneo Blic krajem prošle nedelje bilo je više od 160 tužbi roditelja za naknadu štete zbog više naplaćenog za boravak dece u gradskoj predškolskoj ustanovi. 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo