• PANČEVO: Raspored prikupljanja ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Udruženje SECPA, u saradnji sa PSS Institut Tamiš Pančevo i operaterom za zbrinjavanje ambalažnog otpada – SEKOPAK i podoperaterom Porr – Werner & Weber, a uz podršku grada Pančevo i opština Alibunar, Kovačica i Opovo, u okviru realizacije Pilot projekta “Zbrinjavanje ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja” u periodu od 17-21. jula 2017. organizuje sakupljanje ispranog ambalažnog otpada koji potiče od sredstava za zaštitu bilja članica SECPA. 

    Akcije u regionu Pančeva su po prvi put sprovedene 2016. godine, kada je u ovom regionu zabeležen jako dobar odziv malih poljoprivrednih proizvođača i sakupljeno skoro 7 tona ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja. Udruženje SECPA i ove godine očekuje slične rezultate kada je ovaj region u pitanju. Sledeće nedelje akcija će se realizovati po sledećem rasporedu: 

    Ponedeljak, 17. jul

    Banatski Brestovac od 8 do 9.

    Omoljica od 9.30 do 10.30.

    Starčevo 11 do 13.

    Dolovo 13.30 do 16.30.

     

    Utorak, 18. jul

    Idvor od 8 do 9.

    Sakule od 9.30 do 11.

    Baranda 11.30 do 12.30.

    Opovo od 13 do 14.30.

    Sefkerin od 15 do 16.30.

     

    Sreda, 19. jul

    Samoš od 8 do 9 sati

    Padina 9.30 do 12 sati

    Kovačica 12.30 do 14.30

    Debeljača od 15 do 16.30

     

    Četvrtak, 20. jul

    Vladimirovac od 8 do 9 sati

    Banatsko Novo Selo od 10 do 11.30 

    Kačarevo od 12 do 13 sati

    Crepaja os 13.30 do 15 sati

    Glogonj 15.30 do 17 sati

     

    Petak, 21. jul

    Dobrica od 8 do 9 sati

    Ilandža od 9.30 do 11 sati

    Lokve od 11.30 do 12.30

    Alibunar od 13 do 14.30

    Banatski Karlovac od 15 do 16 sati

    – Kada govorimo o onome kako korisnici sredstava za zaštitu bilja treba da postupaju sa otpadnom ambalažom, potrebno je da ambalažu odmah nakon njenog pražnjenja pravilno trostruko ispreru, čuvaju na bezbednom mestu na njihovom imanju i predaju, prema unapred definisanom rasporedu, operateru koji će preduzeti sve dalje aktivnosti radi adekvatnog zbrinjavanja ovog otpada, Katarina Krinulović, izvršni direktor SECPA:

    Ona je objasnila da ambalaža od sredstava za zaštitu bilja predstavlja aspekt u upravljanju otpadom na koji treba obratiti posebnu pažnju. Naime, sve dok se ostaci pesticida ne uklone sa nje ova ambalaža predstavlja opasan otpad. U tom smislu, neophodno je primeniti adekvatan model u svim fazama upravljanja ambalažnim otpadom, počev od adekvatnog sakupljanja, preko transporta, skladištenja i tretmana, do adekvatnog odlaganja koji se završava spaljivanjem u kontrolisanim uslovima (ko-insineracija) čime se iskorišćava za stvaranje energije.

    – Uspostavljanje adekvatnog modela je predstavljalo naš prvi korak u procesu uspostavljanja sistema sakupljanja i zbrinjavanja otpadne ambalaže sredstava za zaštitu bilja. Drugi i možda najvažniji korak je sprovođenje pravilnog ispiranja otpadne ambalaže, čime bi se sa te ambalaže uklonile opasne supstance neposredno po njenom pražnjenju, te bi adekvatno ispranu ambalažu bilo moguće u skladu sa propisima kategorisati kao neopasan otpad. Ovo je korak u na kome još treba raditi, prvenstveno kroz edukaciju poljoprivrednih proizvodjača. Ono što je ključno je da se adekvatnim zbrinjavanjem ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja postiže visok nivo zaštite životne sredine i zdravlja ljudi, a naročito poljoprivrednika i njihovih porodica, i Udruženje SECPA će i dalje raditi na postizanju ovih ciljeva, rekla je Kristina Krinulović.

    Pri izradi sheme zbrinjavanja ambalažnog otpada, Udruženje je koristilo znanje, iskustvo, pisane materijale ECPA-e (European Crop Protection Association). Lanac zbrinjavanja ambalažnog otpada primarno je uspostavljen za preuzimanje od velikih korisnika sredstava za zaštitu bilja, a zatim se kroz akcije pilot projekta proširio i na preuzimanje od malih korisnika u pojedinim regionima. Dalji razvoj i napredak ne zavisi samo od SECPA i operatera, već i drugih aktera u lancu realizacije ovog sistema, uključujući i državne organe, Poljoprivredne stručne službe, poljoprivredne proizvođače, predstavnike mesnih zajednica, ističu u ovom Udruženju.   

    Pored Pančeva, tokom jula i avgusta 2017. sprovode se i akcije u regionima PSS Sombor, Sremska Mitrovica, Ruma, Novi Sad i Zrenjanin.    

    Udruženje SECPA, u saradnji sa PSS Institut Tamiš Pančevo i operaterom za zbrinjavanje ambalažnog otpada – SEKOPAK i podoperaterom Porr – Werner & Weber, a uz podršku grada Pančevo i opština Alibunar, Kovačica i Opovo, u okviru realizacije Pilot projekta “Zbrinjavanje ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja” u periodu od 17-21. jula 2017. organizuje sakupljanje ispranog ambalažnog otpada koji potiče od sredstava za zaštitu bilja članica SECPA.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Protest „Pančevo protiv represije“

    U Pančevu se održava protest pod nazivom "Pančevo protiv represije", zbog, kako je najavljeno na društvenim mrežama, policijske represije nad građanima prethodnih dana – onima koji […]