U četvrtak, 23. marta 2017. godine u Gradskoj upravi održana je obuka za pravilnu upotrebu bezbednosnih autosedišta za decu. Obuku je organizovala Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije
u saradnji sa Agencijom za saobraćaj grada Pančeva i Komitetom za bezbednost saobraćaja grada Pančeva. Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije obuke za pravilnu upotrebu bezbednosnih autosedišta za decu, sprovodi u 20 lokalnih samouprava, iz isto toliko policijskih uprava.
Ove obuke su namenjene članovima lokalnih saveta za poslove bezbednosti saobraćaja, patronažnim sestrama, vaspitačicama i vaspitačima, predstavnicima policije, roditeljima i drugim zainteresovanima koji se bave poslovima bezbednosti saobraćaja.
U okviru obuke je održana i tribina na temu „Problem stradanja dece u saobraćaju“ i teorijska i praktična obuka o upotrebi i pravilnoj montaži autosedišta u vozilima, uz diskusiju i pitanja na ovu temu.
– U Srbiji 40,2 osto roditelja koristi dečja auto sedišta, ali smo mi uočili da ih ne koriste na pravi način. Na terenu se dešavaju razni problemi koji ne doprinose bezbednosti, rekao je Branko Stamatović, načelnik odeljena za lokalnu samoupravu Agencije za bezbednost saobraćaja.
On je dodao da iako zakon propisuje da dete samo do treće godine mora da sedi u dečjem sedištu, preporuka Agencije za saobraćaj je da dete do 150cm visine koristi autosedište, koje je u skladu sa njegovim uzrastom. Prema saznanjima Agencije za bezbednost saobraćaja roditelji uglavnom koriste autosedišta zbog visokih kazni. Jedan od ciljeva obuka koje organizuju širom Srbije je da se istakne značaj sedišta za bezbednost dece.
– Opšte je poznata činjenica da deca u saobraćaju najčešće stradaju kao putnici u vozilima, a zatim kao pešaci pa kao biciklisti. Kada se prevoze u vozilima, oni imaju najveći rizik stradanja, kao putnici. Dete koje je niže od 150 cm, ne može da se pravilno veže sigurnosnim pojasom. Kako nam zakon nalaže i kako bi trebalo da se ponašamo prema našim najmlađim učesnicima, bezbednosna sedišta su rešenje problema. Takva sedišta umanjuju verovatnoću stradanja od 54 do 70 posto, pod uslovom da je takvo sedište u vozilu pravilno postavljeno i da se pravilno koristi, rekao je Srđan Polovina iz Agencije za bezbednost saobraćaja Grada Pančeva.
On je naglasio je među roditeljima vlada pogrešno mišljenje da je dete bezbednije ukoliko ga drže u svom naručju. Ideja ovakvih edukacija je da se utiče na svest roditelja i svih onih koji prevoze decu.
Za ovu priliku pripremljena je brošura o pravilnoj upotrebi sedišta, a Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije podelila je 20 autosedišta roditeljima – petnaest za grupu 0+ za decu do 13kg i pet kombinovanih sedišta za decu do 36kg.
Svrha obuke je podizanje nivoa informisanosti o temi upotrebe bezbednosnih sedišta, odnosno formiranje ispravnih stavova i ponašanja, kao i prenos znanja u vezi sa značajem njihove upotrebe i pravilnom postavljanju i korišćenju.
U četvrtak, 23. marta 2017. godine u Gradskoj upravi održana je obuka za pravilnu upotrebu bezbednosnih autosedišta za decu.