• Sekcija žena Saveza samostalnih sindikata grada Pančeva: Oko 10 odsto stanovništva živi u teškom siromaštvu

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Povodom Svetskog dana socijalne pravde koji se obeležava 20. februara, Sekcija žena Saveza samostalnih sindikata grada Pančeva i opština podseća javnost da je Generalna skupština Ujedinjenih nacija ovaj datum ustanovila 2007. godine, pozivajući se na principe jednakosti, na uvažavanju različitosti i zaštiti ljudskih prava u svim segmentima, istovremeno prepoznajući potrebu za rešavanjem pitanja poput siromaštva, isključenosti i nezaposlenosti. 

    Sekcija žena veruje da je moguće ići u susret rešavanju ovih pitanja i ostvarivanju zacrtanih ciljeva jedino ako su u osnovi društvenog razvoja postavljena ljudska prava, rodna ravnopravnost i dostojanstvo svih građana i građanki. Bez postizanja jednakih mogućnosti za sve nema socijalne pravde kao preduslova za ostvarivanje mira i bezbednosti. Kad kažemo socijalna ili društvena pravda, mislimo na zalaganja i aktivnosti koje će uticati da bi svi ljudi uživali poštovanje i živeli dostojanstveno, navodi se u saopštenju.

    Danas u Srbiji oko 10 % stanovništva živi u teškom siromaštvu, preko 25 % je u riziku od siromaštva, a preko 40 % stanovništva se nalazi u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, dok je 10% zaposlenih i punoletnih građana Srbije u riziku od siromaštva uprkos prihodima koje ostvaruju. Mnoge društvene grupe se nalaze na marginama socijalnog života, u nemogućnosti da ostvare pravo na osnovnu zdravstvenu zaštitu, na obrazovanje, na rad, na stanovanje i druge tekovine socijalno odgovornog društva. 

    Zbog toga nam je potreban sveobuhvatni, suštinski dijalog lokalnih i državnih insitucija sa predstavnicima sindikata, partija, grupa građana, udruženja, organizacija civilnog društva, kako bi se napravila analiza šta su problemi u školstvu, obrazovanju, sistemu zdravstva, šta nedostaje najosetljivijim grupama, kakvi su efekti krize pandemije na stepen zaposlenosti, odnosno nezaposlenosti, koji su nam prioriteti u sprovođenju kreiranih politika. 

    U susret datumu koji nas obavezuje, potrebno je da se svi zajedno zapitamo šta nedostaje, šta se može popraviti i na čemu treba insistirati. Našem društvu su potrebni odgovori, neophodne su aktivnosti koje problem čine vidljivim, potreban je socijalni dijalog koji mapira nedostatke i potrebe društva, kako bi se socijalna nejednakost smanjila ili otklonila. 

    Sekcija žena Saveza samostalnih sindikata grada Pančeva i opština poručuje da je u cilju stvaranja uslova za siguran i bezbedan život građana/ki potrebno da se slušamo, kako bi smo se čuli. Jedino širokim društvenim razgovorom se smanjuje volja za ćutanjem o pitanjima o kojima se ne sme ćutati – o nejednakostima i nepravdama svuda.

    Povodom Svetskog dana socijalne pravde koji se obeležava 20. februara, Sekcija žena Saveza samostalnih sindikata grada Pančeva i opština podseća javnost da je Generalna skupština Ujedinjenih nacija ovaj datum ustanovila 2007. godine, pozivajući se na principe jednakosti, na uvažavanju različitosti i zaštiti ljudskih prava u svim segmentima, istovremeno prepoznajući potrebu za rešavanjem pitanja poput siromaštva, isključenosti i nezaposlenosti. 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Kareja: Dostupan film „Tri pitanja o korupciji“

    Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, 9. decembra, Institut za istraživanje korupcije Kareja saopštava da je dokumentarni film "Tri pitanja o korupciji", dostupan za prikazivanje i […]