Istraživanje sprovedeno među 1.200 tinejdžera i njihovih roditelja, pokazalo je da 50 odsto mladih zavisno od mobilnih uređaja. Pored toga, istraživanje je zaključilo kako notifikacije sa društvenih mreža Facebook i Twitter pružaju mladima osećaj zadovoljstva na sličan način kao i kockanje i drogiranje.
U skladu s tim, 80 odsto tinejdžera reklo je da svakog sata proverava svoj telefon dok je 72 odsto njih reklo da ima potrebu odmah da reaguje na notofikaciju sa društvene mreže. Samo 40 odsto tinejdžera reklo je da „pokušava“ da se odupre potrebi stalnog korišćenja telefona.
Istraživanje je, posebno apelujući na roditelje tinejdžera, podsetilo kako se širom Sjedinjenih Američkih Država formiraju klinike za lečenje zavisnosti od mobilnih uređaja i interneta.
Kako se navodi, upotreba mobilnih uređaja kod mladih često uzrokuje sukobe u porodici, a može dovesti i do dugoročnih problema. Oko 70 odsto roditelja potvrdilo je da njihovu decu telefoni i tableti „ometaju“ tokom vremena koje provode sa porodicom.
Oko 56 odsto roditelja, a oko 52 odsto tinejdžera, potvrdilo je da roditelji, tokom vožnje dece u automobilu, proveravaju svoj mobilni uređaj što je „Common Sense Media“ nazvala „alarmantnim podatkom“.
Autor: Agencije
Neprofitna organizacija „Common Sense Media“ objavila je novo istraživanje o korišćenju mobilnih uređaja kod mladih osoba i sukoba u porodici.