• Mlada Pančevka u timu koji radi na razvoju bržih antigenskih testova za koronavirus

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Pančevka Tamara Vasović radi na projektu koji će pomoći u borbi protiv koronavirusa.

    Ona je deo istraživačke grupe redovne profesorke na Hemijskom fakultetu i dopisnog člana SANU dr Tanje Ćirković Veličković koja je rukovodilac projekta sa akronimom CAPSIDO (pun naziv – Razvoj testova za detekciju kapsidnih proteina virusa SARS-CoV-2 u biološkim tečnostima pacijenata sa COVID-19) u okviru Specijalnog programa istraživanja COVID-19 koji finansira Fond za nauku Republike Srbije.

    Tamara je poslednje četiri godine zaposlena kao stručni saradnik u laboratoriji za masenu spektrometriju u okviru Centra izuzetnih vrednosti za molekularne nauke o hrani na Hemijskom fakultetu, pored toga je student doktorskih studija takođe na Hemijskom fakultetu.

    Cilj CAPSIDO projekta je dizajn inovativnih brzih antigenskih testova, sa povećanom osetljivošću u odnosu na postojeće, koji će odrediti da li neko ima ili nema sam virus. Zašto je UNDP projekat prethodnica? Zato što je u celoj priči najzahtevnije proizvesti proteine samog virusa, tzv proteinskim rekombinantnim inženjeringom, a koji su potrebni kako za serološke tako i za antigenske testove.

    – Ovi projekti nisu upotrebljivi samo za Covid. Neminovno je da će u budućnosti dolaziti do novih epidemija ili pandemija, takođe i sam Covid-19 virus mutira. Razvili smo tehnologiju proizvodnje koju daleko lakše i brže možemo prilagoditi novim i/ili izmenjenim virusima. Ono što je takođe veoma značajno jeste mogućnost održive proizvodnje u Srbiji što nam omogućava da ne zavisimo od uvoza, globalne dostupnosti i cena samih testova, objasnila nam je Tamara.

    Ona nam je rekla da su prošla i ova godina su bile izuzetno naporne za njihov tim.

    – Već u aprilu 2020. počeli smo sa radom na produkciji rekombinantnih antigena korona virusa. Tokom vanrednog stanja obezbedili smo dozvole za kretanje, na posao dolazili biciklom i na sve moguće načine pokušavali da nekako damo svoj doprinos u izazovnoj situaciji u koju nas je ova pandemija dovela. Pored toga količine koje je trebalo da proizvedemo prevazilazile su naše dosadašnje mogućnosti. Kako nemamo opremu za veću skalu to je zahtevalno znatno veći broj radnih sati članova tima na opremi koja je prilagođena maloj (istraživačkoj) skali.

    Tamara Vasović rođena je 1991. godine u Pančevu gde je završila osnovnu školu i gimnaziju.

    – Od malena sam bila radoznala i sklona „eksperimentisanju“, rasklapala sam sve i pravila razne nestašluke u želji da otkrijem kako funkcioniše svet oko mene. U osnovnoj školi sam pokazivala afinitete prema prirodnim naukama, pre svega fizici i hemiji. Bila sam član i regionalnog centra za talente „Mihajlo Pupin“.  Već tada sam znala da želim da se bavim naukom samo još uvek nisam bila sigurna kojom. Vremenom je biohemija nekako došla u prvi plan jer sam sve više bila fascinirana živim svetom i načinom funkcionisanja istog. Završila sam osnovne i master akademske studije i upisala doktorske studije na Univerzitetu u Beogradu – Hemijskom fakultetu, pod mentorstvom dr Milana Nikolića. Od 2017. postala sam član i istraživačke grupe profesorke dr Tanje Ćirković Veličković, tako da sam, kako često u šali kažem „podvojena ličnost“.  Trenutno sam uključena u realizaciju nekoliko nacionalnih i evropskih projekata. Premda često veoma naporni, studije i rad na Hemijskom fakultetu pružili su mi mnogo znanja, iskustva i prilika da napredujem, ispričala nam je Tamara.

    Njoj nije prvi put da je deo istraživačkog tima koji se bavi testovima vezanim za novi virus.

    – Od novembra 2020. do aprila 2021. radili smo na projektu koji se odnosio na održivu proizvodnju srpskog serološkog IgG testa za SARS COV-2 koji je bio finansiran od strane  USAID (United States Agency for International Development) preko UNDP (United Nations Development Programme) Srbija, uključujući i Vladu Republike Srbije. Na tom projektu tesno smo sarađivali sa Institutom za primenu nuklearne energije (INEP) i nedavno je naš test, sa svim komponentama napravljenim u Srbiji, registrovan kod ALIMS-a. Ovaj projekat koji se bavi testovima koji utvrđuju da li neko ima ili nema neutrališuća IgG antitela na novi korona virus je zapravo prethodnica  projektu sa akronimom CAPSIDO.

    Kao mladom istraživaču drago joj je što ima priliku da radi na projektima, poput ovih, koji se bave izuzetno aktuelnom problematikom u svetu.

    – Sa pojavom pandemije ceo naš tim je gotovo potpuno zaustavio rad na svojim istraživanjivanjima i sve resurse smo preusmerili ka Covid istraživanju u želji da damo naš doprinos u borbi sa ovim virusom. Drago mi je da imam mogućnost da primenim svoje znanje, pomognem timu i naučim još mnogo toga, ispričala nam je Tamara Vasović.

     

     

     

     

    Pančevka Tamara Vasović radi na projektu koji će pomoći u borbi protiv koronavirusa.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    PANČEVO: Održan protest „Zastani Srbijo“

    Protest „Zastani, Srbijo“, kojim se akcijom zastajanja i blokiranja ulica na 15 minuta odaje pošta poginulima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, održan je i danas na […]