• U Pančevu se trenutno razvija osam vetroparkova – Šta dobija grad, šta građani, a šta investitori

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Srbija ne odustaje od obnovljivih izvora energije – ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović je nedavno ponovila da je cilj Srbije 40% struje iz OIE. Kakva je situacija na terenu, portal eKapija proverava prvo u gradu koji je poslednjih godina veoma popularan među investitorima vetroparkova – Pančevu.

    Na teritoriji grada Pančeva trenutno se razvija 8 vetroparkova ukupne planirane instalisane snage veće od 1.345 MW. Najatraktivnija mesta za izgradnju vetroparkova su Dolovo i Banatsko Novo Selo. Jedan investitor, Vetroelektrana Banat, razvija čak tri vetroelektrane.

    Vetroparkovi su u različitim fazama razvoja – za neke je završena planska dokumentacija, neki su u fazi izrade nacrta planskog dokumenta, a za neke je podignuta Odluka o izradi plana, saznajemo u Gradu Pančevu.

    Kako za portal eKapija objašnjavaju u gradskoj upravi Grada Pančeva, proces donošenja Plana detaljne regulacije je između 6 i 9 meseci, u zavisnosti od procedure, da li je u pitanju novi plan ili izmena plana i u zavisnosti od dinamike dostavljanja neophodne dokumentacije. A korist od vetroparkova će, kako kažu, imati i građani.

    – Koristi grada Pančeva od izgradnje vetroparkova biće dobijanje energije iz obnovljivih izvora. Kada je reč o donacijama i sponzorstvima, investitori vetroparkova su sa gradom dogovarali i sklapali ugovore o izgradnji nekategorisanih puteva, svako u okviru svojih obuhvata vetropolja – kažu u Gradskoj upravi Grada Pančeva.

    Svi vetroparkovi koji se razvijaju na teritoriji Pančeva

    1. Energo Bela Anta, područje Bela Anta u Dolovu (200 MW)

    2. Vetrozelena, područje opština Banatsko Novo Selo i Dolovo (300 MW)

    3. Vetroelektrana Banat, vetroelekrana BNS, Banatsko Novo Selo (125 MW)

    4. Vetroelektrana Banat, vetroelekrana WV NBT WIND 1 na području opština Banatsko Novo Selo i Kačarevo (120 MW)

    5. Vetroelektrana Banat, vetroelekrana Vetropark 1 na području opština Banatsko Novo Selo, Kačarevo i Pančevo (150 MW)

    6. Elicio Wind, Vetroelektrana na području opština Starčevo i Pančevo (250 MW)

    7. SMB Energy Solution, područje opština Dolovo i Pančevo

    8.Wellbury-Bela Anta, područje Bela Anta u Dolovu (200 MW)

    Energo Bela Anta i Vetrozelena – usvojeni planovi

    Najdalje su zasad otišli investitori Energo Bela Anta i Vetrozelena, čiji su planovi detaljne regulacije infrastrukturnog kompleksa za obnovljive izvore energije usvojeni. Energo Bela Anta doo Beograd planira izgradnju vetroelektrane ukupne inspalisane snage 200 MW na području Bela Anta u Dolovu.

    Vetrozelena doo Beograd planira izgradnju vetroelektrane maksimalne snage 300 MW na području katastarskih opština Banatsko Novo Selo i Dolovo.

    – U obuhvatu predviđenom za vetropark biće razmešteno 50 vetrogeneratora poslednje generacije, jedinične snage između 5 i 7 MW. Stubovi vetrogeneratora će biti čelični ili hibridni sa gondolom na visini između 130 i 150 metara, dok će maksimalni prečnik rotora biti 170 metara – objašnjavaju u Gradskoj upravi Grada Pančeva.

    Planovi u fazi izrade nacrta za 4 vetroelektrane – investitori Vetroelektana Banat i Elicio Winds

    U fazi izrade nacrta, trenutno su planovi detaljne regulacije za izgradnju četiri vetroelektrane – tri čiji je investitor Vetroelektana Banat i jedna investicija kompanije Elicio Winds.

    Vetrolektrana Banat doo Beograd planira izgradnju vetroelektrana BNS, WV NBT WIND 1, Vetropark 1.

    Vetroelektrana „BNS“ gradiće se na području opštine Banatsko Novo Selo i planirana je maksimalna snaga 125 MW. Na predviđenom prostoru se planira izgradnja maksimalno 28 vetroturbina. Najveća visina stubova vetroturbina vetrogeneratora, uključujući lopaticu turbine u gornjem položaju, biće maksimalno 250 m.

    Vetroelekrana „WV NBT WIND 1“ gradiće se na području opština Banatsko Novo Selo i Kačarevo, a ukupna planirana instalisana snaga je maksimalno 120MW. Na predviđenom prostoru se planira izgradnja maksimalno 31 vetroturbina. Najveća visina stubova vetroturbina vetrogeneratora, uključujući lopaticu turbine u gornjem položaju, biće maksimalno 250 m.

    Vetroelekrana „Vetropark 1“ gradiće se na području opština Banatsko Novo Selo, Kačarevo i Pančevo. Ukupna planirana instalisana snaga vetroelektrane je maksimalno 150 MW. Na predviđenom prostoru se planira izgradnja maksimalno 34 vetroturbina. Najveća visina stubova vetroturbina vetrogeneratora, uključujući lopaticu turbine u gornjem položaju, biće maksimalno 250 m.

    Elicio Wind doo Beograd planira izgradnju kompleksa „Vetroelektrana“ na području opština Starčevo i Pančevo.

    – Na prostornom obuhvatu ovog plana planirano je više vetroelektrana (dve minimum), ali ukupna sumarna snaga svih vetroelektrana neće biti veća od 250MW. Najveća visina stubova vetroturbina vetrogeneratora, uključujući lopaticu turbine u gornjem položaju, će biti maksimalno 250 m. Prečnik elise je maksimalno 180 m, odnosno, poluprečnik je 90 m – kažu u Gradskoj upravi Grada Pančeva.

    Odluka o izradi za SMB Energy Solution i Wellbury-Bela Anta

    Odluka o izradi plana detaljne regulacije za izgradnju infrastrukturnog kompleksa za obnovljive izvore energije podignuta je za dva investitora: SMB Energy Solution i Wellbury-Bela Anta.

    SMB Energy Solution doo Beograd planira izgradnju vetroelektrana na području opština Dolovo i Pančevo.

    – Prema preliminarnim analizama, na predviđenom prostoru se planira izgradnja vetroelektrana sa vetrogeneratorima, pojedinačne snage vetrogeneratora do 6 MW, koje će biti priključene na prenosni elektroenergetski sistem, a sve prema uslovima AD „Elektromreža Srbije“. Najveća visina stubova vetrogeneratora, uključujući lopaticu turbine u gornjem položaju, biće maksimalno 250 m – objašnjavaju nadležni u Pančevu.

    Wellbury-Bela Anta doo Beograd planira izgradnju vetroelektrane na području „Bela Anta“ u Dolovu. Odluka o Izmenama i dopunama Plana detaljne regulacije usvojena je 25. marta ove godine.

    – Cilj izrade Izmena i dopuna plana je stvaranje planskog osnova za uređenje i izgradnju vetrogeneratora (u okviru elektro-energetske infrastrukture), u delu kojim se definiše broj i snaga pojedinačnih vetrogeneratora, na način da omogući realizaciju plana savremenim tehnologijama. Jedinična snaga vetrogeneratora iznosi do 6,5 MW, dok se visina vetrogeneratora zadržava kao u osnovnom planu i iznosi do 200 m. Maksimalan broj vetrogeneratora je do 28, instalisane snage maksimalno 200 MW – kažu u Gradskoj upravi Grada Pančeva.

    Srbija ne odustaje od obnovljivih izvora energije – ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović je nedavno ponovila da je cilj Srbije 40% struje iz OIE. Kakva je situacija na terenu, portal eKapija proverava prvo u gradu koji je poslednjih godina veoma popularan među investitorima vetroparkova – Pančevu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Koliko je isplativo uzgajanje maka

    Porodica Hromčik iz Padine godinama proizvodi mak, jer je to bilo isplativo. Ova godina nije dobro počela, prinosi su manji, kao i zarada, ali kupaca ima i većinom su iz […]