• Zašto posrednik – medijator prilikom podele bračne imovine

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Zajednička imovina bračnih drugova uređena je  Porodičnim zakonom i određena je kao imovina koju su supružnici stekli radom u toku trajanja bračne ili vanbračne zajednice. Naš zakon, takođe  omogućava slobodu da supružnici svojom voljom, bračnim sporazumom (ugovorom) regulišu  režim zajedničke imovine.

    Deoba zajedničke imovine supružnika može se ostvariti na dva načina: sporazumna deoba i sudska deoba.

    Medijator može posredovati prilikom postizanja i zaključivanja sporazumne deobe imovine, koja postaje obavezujuća za strane u sporazumu tako što supružnici zaključe sporazum o deobi zajedničke imovine u formi javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave. A kada su  solemnizovani od strane javnog beležnika, dobijaju karakter javne isprave.

    Posrednik, odnosno medijator, upisan u registar posrednika Ministarstva pravde Republike Srbije, prilikom posredovanja u sporu je treća neutralna strana u sporazumu, tj. ugovoru.

    Taj sporazum koji su postigle strane u sporu prilikom posredovanja,  ima pravno obavezujuće dejstvo za strane potpisnice sporazuma kada je javnobeležnički potvrđena (solemnizovana) isprava.

    Takođe je, svaki postignuti sporazum koji se odnosi na: bračni ugovor između supružnika,ugovor supružnika o upravljanju i raspolaganju zajedničkom imovinom, ugovor o imovinskim odnosima između vanbračnih partnera,sporazum o deobi zajedničke imovine supružnika ili vanbračnih partnera,ugovor o imovinskim odnosima između članova porodične zajednice, imaće pravno obavezujuće dejstvo za strane potpisnice sporazuma kada je u formi javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave.

    Prednost posredovanja u odnosu na formalni sudski postupak, je ta što postupak traje kraće i stranke ugalavnom u jedan ili dva sastanka reše svoj problem,  manje je stresan za učesnike postupka, ima efikasniji učinak u budućoj komunikaciji bivših bračnih partnera, i što je bitno, jeftiniji je od sudskog spora.

    Obuka za licencirane posrednike koju sprovodi  Fakultet političkih nauka Beograd, biće organizovana u septembru od 13. do 17. septembra 2021. godine, u trajanju od 5 dana po 5 školskih časova.

    Što znači, ako imate visoku stručnu spremu možete postati licencirani posrednik, odnosno medijator, upisan u registar posrednika Ministarstva pravde Republike Srbije, jer završena obuka je jedan od uslova za upis u Registar posrednika Ministarstva pravde Republike Srbije. Obuka se sprovodi u skladu sa Pravilnikom o programu osnovne obuke posrednika („Službeni glasnik RS“, broj 146/14).

    Obuka je dvostruko akreditovana, tako da polaznici obuka koji rade u socijalnoj zaštiti dobijaju odgovarajući broj bodova za licenciranje, jer su programi istovremeno akreditovani u sistemu socijalne zaštite

    Zainteresovana lica  za ovu obuku mogu dobiti sve informacije preko e-mail adrese: reg.kancelarijaposrednika@gmail.com

    Violeta Stamenković, diplomirana pravnica i ovlašćeno lice od strane Fakulteta političkih nauka Beograd.

     

    Zajednička imovina bračnih drugova uređena je  Porodičnim zakonom i određena je kao imovina koju su supružnici stekli radom u toku trajanja bračne ili vanbračne zajednice. Naš zakon, takođe  omogućava slobodu da supružnici svojom voljom, bračnim sporazumom (ugovorom) regulišu  režim zajedničke imovine.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    Kareja: Dostupan film „Tri pitanja o korupciji“

    Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, 9. decembra, Institut za istraživanje korupcije Kareja saopštava da je dokumentarni film "Tri pitanja o korupciji", dostupan za prikazivanje i […]