Poznati austrijski direktor fotografije nominovan za „Oskara“, Kristijan Berger, biće gost drugog Pančevo Film Festivala (PAFF) koji se održava u Pančevu od 2. do 6. septembra pod pokroviteljstvom Grada Pančeva i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
Kristijan Berger održaće besplatan masterklas za sve zainteresovane na temu „Svetlost i profesionalna rasveta – protiv tehnološke diktature“ u subotu, 5. septembra sa početkom u 13 časova, u Dvorani Kulturnog centra Pančeva. Dan ranije, 4. septembra u 16.30 u dvorani „Apolo“ Doma omladine Pančevo, na programu festivala je i projekcija Bergerovog dugometražnog filma „Etnička idila“, snimanog u periodu 1995-98. u posleratnoj Hrvatskoj. Nakon projekcije planiran je i razgovor sa autorom. Ulaz na projekciju je takođe besplatan i otvoren za sve zainteresovane posetioce.
Masterklas
Kristijan Berger je patentirao „Cine reflect lighting system“ koji je koristio prilikom snimanja svih svojih filmova od 2001. godine, a koji pored kreiranja novih estetskih mogućnosti za kameru, nudi glumcima i rediteljima posebnu fleksibilnost i slobodu u radu. U okviru najavljenog Pančevo Film Festival masterklasa „Svetlost i profesionalna rasveta – protiv tehnološke diktature“ Berger će govoriti na temu istorijskog razvoja osvetljavanja na filmu i estetskog i ekonomskog uticaja filmske rasvete na metode osvetljavanja na filmu. Na masterklasu će biti reči i o najvažnijim znanjima u oblasti osvetljavanja u digitalnom svetu. Uz primere kadriranja, osvetljavanja i fotografija sa snimanja Bergerovih filmova „Bela traka“,„Učiteljica klavira”, „Ludvig II”, „Notebook“, „The Night of 1000 hours“ i „By the sea“, razgovaracemo o scenografiji, kostimu, šminki i drugim važnim vizuelnim segmentima filma. Berger će deo svog predavanja posvetiti i dugogodišnjoj saradnji sa Mihaelom Hanekeom, rediteljem filma „Bela traka“.
Etnička idila
„Etnička idila“ je devedesetominutni film u režiji Kristijana Bergera, sniman u posleratnoj Hrvatskoj, u periodu od 1995. do 1998. godine. Film govori o nežnosti i mržnji, velikim očekivanjima i još većim razočarenjima ljudi koji žive život u večitom konfliktu između kontradiktornih emocija, urušenih ideala i novih nadanja. Reč je o montiranom materijalu snimanom za potrebe istraživanja i rada na novom filmskom ostvarenju. Prema rečima autora, Kristijana Bergera, film je pokušaj da se korišćenjem dokumentarističkih metoda pronađe i osmisli nova filmska narativna forma.
Kristijan Berger, austrijski reditelj i direktor fotografije, dobitnik je mnogih nagrada. Među najznačajnijim filmskim priznanjima ističe se nominacija za „Oskara“ 2010. godine za najbolju fotografiju na filmu „Bela traka“. Iste godine, za isti film, dobio je prestižno priznanje za izvanredno dostignuce u kinematografiji, koje dodeljuje Američka asocijacija snimatelja – ASC (American society of cinematographers), za istoimeni film.
Predaje stručni predmet – kamera na Filmskoj akademiji u Beču i u nekoliko međunarodnih filmskih škola. Iz Bergerove plodne filmografije izdvajamo filmove „Benny’s video“ (1992), „71 Fragments of chronology of chance“ (1994), „Ethnic idylls“ (1995 – 1998),„The piano teacher“ (2001), „Cache“ (2005), „The white ribbon“ (2009) i „By the sea“ (2014).
Pančevo Film Festival organizuju mladi filmski radnici i umetnici iz Pančeva i okoline okupljeni oko udruženje građanja Pančevački filmski festival, u saradnji sa Kulturnim centrom Pančeva. i Domom omladine Pančevo. Festival je podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, kao i Grada Pančeva.
Kristijan Berger održaće besplatan masterklas za sve zainteresovane na temu „Svetlost i profesionalna rasveta – protiv tehnološke diktature“ u subotu, 5. septembra sa početkom u 13 časova, u Dvorani Kulturnog centra Pančeva.