• PANČEVO: Ethno Jazz Orchestra i Vasil Hadžimanov bend druge večeri 20. Ethno.com festivala

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Na 20. Ethno.com World music festivalu, u subotu, 23. septembra, nastupiće Ethno Jazz Orchestra i Vasil Hadžimanov bend.

    Ethno Jazz Orchestra je bend čiju muziku najviše opisuje muzika sveta (World Music). Na repertoaru su obrade tradicionalnih pesama Balkana i autorske numere koje su inspirisane fusion jazz-om, afričkom muzikom, muzikom Balkana, a eksperimentišu i s drugim žanrovima muzike. Svojim prepoznatljivim zvukom unose novu energiju u stare pesme, a autorskim pesmama donose nešto novo i sasvim drugačije. Članovi benda potiču iz različitih delova Srbije, a njihova muzika se temelji na preplitanju različitih muzičkih žanrova.

    Sastav broji osam muzičara, koji su iz Čačka, Subotice, Kosovske Mitrovice, Rume i Beograda. Etho Jazz Orchestra nastao je marta 2015. godine, a u ovoj postavi bend postoji od maja 2017. godine.

    – 2016. i 2018. godine – na kanadskom web portalu Ethno Cloud, koji se bavi world music izdanjima, EJO je osvojio dva prva mesta na balkanskoj i svetskoj top-listi;

    – 2019. godine – bend je bio među 12 finalista za nagradu Milan Mladenović s autorskom pesmom „Deset dana”;

    – 2020. godine – EJO su bili finalisti Beovizije 2020, takmičenja za pesmu za Evrosong, s pesmom „Trag”; kao i finalisti takmičenja MAC Awards za najbolju World Music numeru s pesmom „Deset dana”;

    – 2022. godine – Udruženje muzičara džez, zabavne i rock muzike Srbije dodelilo im je nagradu „Godum” u kategoriji „Nove nade” i nagradu za najslušaniju džez numeru za pesmu „Deset dana”.

    Grupa će nastupiti u sastavu:

    • Milica Dobrić vokal
    • Nataša Pejčić vokal
    • Stevan Milijanović klavijature
    • Aleksandar Jovan Krstić flauta, kaval
    • Armand Mesaroš bas
    • Aleksandar Alempijević perkusije
    • Aleksa Milijanović bubanj

    Vasilova ideja o kombinovanju balkanskih tradicionalnih, folk ritmova i zapadnih, modernih muzičkih stilova (jazz, funk, rock, progressive, world music…) u njegovoj muzici je u potpunosti autentična i predstavlja jedinstven pristup džez muzici.

    Godine 2001. Vasil Hadžimanov Band izbacio je prvi album pod nazivom „11 razloga za…”, pod etiketom PGP–RTS, kada se prvi tiraž rasprodao za samo tri meseca. Takođe, za svoj prvenac su 2002. godine osvojili nagradu Beovizije „Najbolji debi album godine”.

    Leta 2002. godine, Vasil Hadžimanov Band pridružio se Goranu Paskaljeviću i njegovoj filmskoj ekipi na snimanju dokumentarnog filma o Beogradu za ARTE televiziju. Za ovaj dokumentarac Vasil je komponovao muziku, a bend je, predvođen njihovim perkusionistom Bojanom Ivkovićem, glumio i svirao muziku u filmu. Vasilova muzika se tih godina takođe mogla čuti i u filmu „011 Belgrade”, mladog austrijskog režisera Michael Pfeifenberger-a i u filmu Raše Andrića „Kad porastem, biću kengur”.

    Godine 2003. objavljavili su drugi CD „Kafanki”, pod okriljem PGP–RTS-a, koji su uspešno promovisali širom Evrope. Iste godine, za ovaj album VHBand osvaja nagradu „Najbolji instrumentalni album godine”, na festivalu „Sunčane skale”, u Crnoj Gori.

    Novembra 2003. godine, VHBand nastupa na „Enter Music” festivalu u Beogradu, deleći binu sa čuvenim Joe Zawinul-om i njegovim bendom Zawinul Syndicate. Čuvši kako bend zvuči uživo, Zawinul lično poziva Vasila i bend da na proleće 2005. sviraju u njegovom novom klubu „Joe’s Birdland”, u Beču (Austrija).

    Juna 2004. godine, VHBand pozvao je virtuoz na violini Nigel Kennedy da nastupe s njim na njegovom velikom beogradskom koncertu. Ovo iskustvo i ovaj nastup bili su prijatno iznenađenje kako za izvođače, tako i za mnogobrojnu publiku.

    Avgusta 2005. godine, bend je predstavio muziku Balkana i bio jedini predstavnik Srbije i Crne Gore, na velikoj svetskoj izložbi Expo 2005 Aichi, u Japanu, gde je doživeo veliki uspeh i najviše posetilaca (preko 3.000) na sceni EXPO DOME do tada. Ovaj događaj zabeležen je u dokumentarnom filmu „Bridge Eternal”, čiji je autor Nataša Hadžimanov.

    Novembra 2005. godine, VHBand je održao tri veoma zapažena koncerta u Parizu, u okviru tradicionalnog jazz festivala kulturnih centara Evrope „Jazzy Colors” ponovo predstavljajući svoju zemlju.

    Marta i avgusta 2006. godine, održali su dva, sjajno posećena i pozdravljena, koncerta u Trstu (Italija).

    Na proleće 2006. godine, Vasil je komponovao muziku za film „Stvar srca” reditelja Mike Aleksića, koji je prikazan na mnogobrojnim filmskim festivalima.

    Oktobra 2007, a ponovo u saradnji s izdavačkom kućom PGP–RTS, izdali su treći album pod nazivom „3 – Sega Mu e Majkata”, koji su uspešno promovisali širom Srbije i Evrope.

    U aprilu 2009. godine, snimili su četvrti album pod nazivom „Života mi”, koji su muzički kritičari ocenili kao njihov najbolji dotadašnji album, a ujedno je to i poslednji koji je objavljen u saradnji s izdavačkom kućom PGP–RTS.

    Godine 2013, promovisali su peti album „Can you dig it?”, koji je te godine, u digitalnom formatu, objavila muzička izdavačka kuća OverJazz Records iz Hamburga (Nemačka), dok je CD objavljen za diskografsku kuću Zmex iz Beograda.

    Godine 2016, VHBand ostvario je veliki iskorak, objavivši svoj šesti album „Alive” za prestižnu američku izdavačku kuću „MoonJune Records” iz Njujorka. Album je snimljen uživo u pet različitih gradova, u pet koncertnih dvorana. Specijalni gost na ovom albumu bio je svetski poznat i priznat saksofonista i autor David Binney.

    Album „Alive” pobrao je mnogobrojne i univerzalno pozitivne kritike širom sveta, a nagrađen je i kao jedno od top izdanja 2016. godine, od strane čuvenog muzičkog časopisa „DownBeat” u SAD-u. Svi članovi benda su iste godine prepoznati kao vrhunski muzičari, dospevši na pet različitih muzičkih top-lista, u svojim kategorijama.

    Početkom 2019. godine objavljuju sedmi album „Lines in Sand”, ponovo u saradnji s američkom izdavačkom kućom „MoonJune Records”. Ovim albumom ponovo pomeraju granice progresivne muzike, što muzička kritika širom sveta ponovo prepoznaje i nagrađuje najvišim ocenama i sjajnim kritikama.

    U proteklih 20 godina, Vasil i njegov bend s velikim uspehom sviraju svoju muziku na koncertima i muzičkim festivalima širom sveta. Sva izdanja i muzika VHBand-a su u Srbiji proglašeni za umetnička dela od kulturnog značaja za ovu zemlju.

    Grupa će nastupiti u sastavu:

    • Vasil Hadžimanov klavir, klavijature
    • Rastko Obradović tenor sax
    • Miroslav Tovirac bas gitara
    • Ratko Dautovski perkusije
    • Viktor Filipovski bubanj

     

    Na 20. Ethno.com World music festivalu, u subotu, 23. septembra, nastupiće Ethno Jazz Orchestra i Vasil Hadžimanov bend.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Kultura