PANČEVO: Promocija knjiga „Školovanje vojnih letača u Pančevu 1938-1949“ i „Pilotska škola u Pančevu – Legenda živi“
U čitaonici Gradske biblioteke Pančevo, u ponedeljak, 13. novembra, od 19 časova, održaće se promocija knjiga „Školovanje vojnih letača u Pančevu 1938-1949“ dr Slaviše Vlačića i Milana Micevskog i „Pilotska škola u Pančevu – Legenda živi“ Ivana Raškovića i Jasmine Vujović.
Iz predgovora knjige dr Slaviše Vlačića i Milana Micevskog „Školovanje vojnih letača u Pančevu 1938-1949“:
… Pančevo, kako nekada tako i sada, nosilo je epitet vazduhoplovnog grada. …Ono što Pančevo posebno izdvaja i pozicionira u istoriji domaćeg vazduhoplovstva su koreni organizovane i sistemske edukacije domaćeg vazduhoplovnog kadra utemeljeni na akademskim principima. Davne 1938. godine u našem gradu oformljena je prva vazduhoplovna akademija na ovim prostorima, da bi nakon pauze tokom Drugog svetskog rata, ponovo nastavila sa radom u izmenjenim okolnostima… Poseban osvrt (u knjizi) je napravljen na istorijski vrednu zaostavštinu srpskog vazduhoplovnog školstva u Pančevu u periodu, naročito između 1938. i 1949. godine, zbog uočavanja mesta i značaja Pančeva u domaćoj vazduhoplovnoj istoriji, kao i drugih mesta u južnom Banatu. …
O autorima:
Pukovnik dr Slaviša Vlačić, profesionalni pilot, načelnik Katedre vojnog vazduhoplovstva na Vojnoj akademiji Univerziteta odbrane.
Milan Micevski, zaljubljenik u vazduhoplovstvo, istraživač, autor radova iz istorije Jugoslovenskog vazduhoplovstva, posebno vojnog.
Iz predgovora knjige Prof. Ivana Raškovića i Jasmine Vujović „Pilotska škola u Pančevu – Legenda živi, javni interes – inicijativa za obnovu i privođenje nameni objekta „Pilotske škole“ u Pančevu“:
…Negovanje kulture sećanja predstavlja trajnu obavezu svake sredine koja teži očuvanju sopstvenog identiteta i doprinosa globalnom razvoju civilizacije. Ovom prilikom, ističemo važnost obnove objekta Pilotske škole u Pančevu koja predstavlja materijalno nasleđe čiji značaj i značenje prevazilaze nacionalne okvire. Objekat Škole simboliše težnju domaće sredine da, ne samo „drži korak“ u razvoju visoke tehnologije i njene upotrebe, što vazduhoplovstvo po svojoj prirodi jeste, već da u nekim rezultatima i prednjači u svetu, kao što je prvi noćni let u istoriji sa kojim je Škola posredno vezana. Sama građevina ima visoke arhitektonske vrednosti koje i samo po sebi predstavljaju argument za njenu zaštitu. Po prirodi stvari, svako očuvanje nepokretnog nasleđa podrazumeva uvođenje novih sadržaja u istorijske celine koje, sa jedne strane, oživljavaju dotične prostore, čine ih održivim i, najvažnije, – predstavljaju ostvarenje javnog interesa…
O autorima:
Prof. Ivan Rašković, arhitekta, redovni profesor Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Jasmina Vujović, arhitekta konzervator u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Pančevo.